По белите стъпки на една нова реалност. Естетиката на Барамó „Седиментен процес“
"Ангели пазители" - изложба живопис, галерия [a] cube contemporary, ноември 2022, София
Елица Баръмова – Барамó
Събитията по проекта се реализират с подкрепата на Национален Фонд Култура
Дългогодишния проект на Елица Баръмова – Барамó „Седиментен процес“ тематизира вечните ценности без да подминава актуални състояния, разсъждава върху екзистенцията, избирателния характер на паметта, субективността на възприятието и заобикалящия „пейзаж“, прави философски обобщения за свободата на човешката воля и нейните граници. Той е разработен в естетиката на Барамó, последователно надграждана в годините - идеята за „Седиментен процес“, нова изобразителна авто-концепция. Този визуален език е със собствен синтаксис и се основава на математическа логика и линейна перспектива. Той пресъздава усещането за движение и посланието за естетика на бавното движение - етична възможност за наблюдение на фазата на отклонение и в контекста на настоящите събития ... за разбиране и толерантност отвъд егото. Техниката е акрил и пастел върху хартия или платно. Под-проектните изложби се представят пред публика в различни етапи от развитието си, което е част от творческа практика на авторката. Изложбата „Ангели пазители“, живопис и заглавни текстове /2022/ доразвива експериментите от първите три етапа: под-проектите „Архитекта“, живопис и концептуални текстове /2015-18/; “Оставащи и отминаващи пейзажи”, живопис /2018-20/; „Споделени пространства“, късометражен арт филм, по идея, сценарий, анимация, живопис и пърформанс на Барамó /2020/. Четирите събития бяха представени в софийската галерия [a] cube contemporary и няколко години са част от културната инфраструктура. Петият етап от проекта с работно заглавие „Най-високата точка – Вертекс“, живопис, е планиран за м. март 2023 в галерия „Ракурси“, София.
Каталогът „Baramo Painting“ включва творби от периода 2017 - 2021 и е на български и английски език / ISBN 9786199205907 /. Графичен дизайн, съдържание и съставителство - Елица Барамó. Изданието събира в обща перспектива различни изяви от естетиката на един автор, издание за ценители.
https://g.helikon.bg/233602-Baramo-Painting.html
| |
|
|
Авторката за различните фази на проекта:
Първи етап: /под-/ проект „Архитекта“ /живопис и концептуални текстове/
Екстатика (фрагмент) – акрил, пастел, хартия; Седиментен процес; 61/91 см |
Картините и текстовете от /под-/ проект „Архитекта“ са на екзистенциална тематика. Концептуалните текстове не обясняват картините и обратно, те взаимно се допълват и образуват едно концептуално цяло - диптих.
Живописните композиции визуализират човешката екзистенция като бавна каменна скулптура в процес на изграждане. Монолитът присъства като метафора за „началото“ на всеки човешки живот. Наносите на времето изграждат личността като изпитание за свободната воля. Камъкът постепенно придобива индивидуалност според нашия избор и плановете на Великия Архитект -Твореца. В този смисъл търся да разпозная аполоновия дух в дионисиевото състояние и схватките между тях.
“Eкзистенциалните символи и авторефлексия на Барамó отпращат към нов екзистенциализъм, изразен в художествена форма” -
Проф. ДФН Красимир Делчев (виж критична студия)
За повече информация за творбите от проекта и критически материали:
https://bg.baramo.art/the-architect-project-bg
https://bg.baramo.art/criticism-the-architect-project
Втори етап: /под-/ проект „Оставащи и отминаващи пейзажи“ /живопис/
Отминаващи пейзажи, река Ганг – смесена техника, хартия; Седиментен процес; 100/ 67 см |
Проблематизира избирателния характер на паметта, заобикалящия пейзаж като отминаващ или оставащ, субективността на възприятието и свободата на човешката воля да промени това.
Пейзажът е синтез между човек и жизнена среда. А може да бъде и квантово отражение на времето в променящата се материя или в нематериалното, каквото е паметта.
Оставащите пейзажи са фиксирани по-стабилно в паметта ни и се обективират като доказуема реалност. Те са свързани с рефлексията и нашата вътрешна метрика.
Отминаващите пейзажи са слабо конкретизирани, почти на ръба на фикцията за действителността им. Нямат препратки към събития и лични преживявания.
За повече информация за творбите от проекта и критически материали:
https://bg.baramo.art/passing-landscapes-project-bg
https://bg.baramo.art/criticism-passing-lanscapes-project
Галеристът Енил Енчев и авторката |
Факсимиле от книга за впечатления - изложба в галерия [a] cube contemporary – София |
|
Факсимиле от книга за впечатления - изложба в галерия [a] cube contemporary – София |
Трети етап: /под-/ проект „Споделени пространства“ /арт-филм 29‘/
реализиран през 2020 г. с подкрепата на Столична община – София
Плакат за арт филм „Споделени пространства“, композиция „Хомо Социалис“ I.- част от проект Архитекта; 102/45 cм |
Арт-филм „Споделени пространства“ разгръща идеите на картините /от проектите „Архитекта“ и „Оставащи и отминаващи пейзажи“/ с изразните средства на анимацията и видеото. Заложената кинетика в композициите се разгръща и образът вече се движи в пространството в реално време. Мултижанровият подход създава отворена към зрителя среда за културен обмен.
Главни „действащи лица“ са живописните композиции от проектите. Картините са в нова реалност, приведени в движение и озвучени с концептуалните ми текстове. Картините и текстовете взаимно се интерпретират. Движенията носят смисъл, не са просто естетика. Картините от обект стават субект. Това е пионерски акт, назован „арт ре-сюрекция“ (възкресение на художественото изображение) от проф. Делчев.
Във втората част видео арт-ът „Ноумен (Noumenon)“ тематизира творческата инвенция. Фокусира върху отрицателната воля за отказ от определени свободи в полза на идеята.
Идея, сценарий, анимация, живопис и пърформанс - Елица Барамó● Музика и пост продукция - Енил Енчев ● превод и текста чете - Нели Чалъкова ● критичен текст на проф. д.ф.н. Красимир Делчев.
„Палитрата е редуцирана чрез буквалното изтласкване на цветове с учебника по пластична анатомия на Бамес в пърформанса, част от филма „Споделени пространства“
Д-р Ани Венкова [арт критик]
|
| |
|
| Кадри от видео арт „Ноумен (част от филм „Споделени пространства“ |
начален етап на изобразинелната авто- концепция “Седиментен процес“ /2015/ |
Четвърти етап: /под-/ проект „Ангели пазители“ /живопис и заглавни текстове/
изложба в галерия галерия [a] cube contemporary, ноември 2022, София
Плакат за изложба 2022, |
Метафизичният нюанс на заглавието е препратка към специалното усещане за подвижност на границите, …когато волята за свобода „заглушава“ инстинкта за самосъхранение в допустими граници. Съзнанието за Ангел хранител, който те хваща и „спасява“, това е идеята -мрежа, която обезопасява твоя скок в нови пространства и предизвикателства.
Абстрактните „образи“ интерпретират ангеличното присъствие като двуполово - ангели със силата на митичните андрогини обитават композициите. Спасители, спасени, спасявани …
Картините от /под-/ проекта са озаглавени с поредица от заглавия, които повеждат зрителя към различни начини на възприятие. Тази концепция е развитие на предишен /под-/ проект („Архитекта“), в който е представен диптих от концептуален текст и образ: две изразни средства в търсене на плурализъм във възприятието, без да има водеща компонента. Този процес на осмисляне е доразвит в настоящия проект. Приложеният подход набелязва метаморфози на творбата, маркира онази множественост на образа, способна на диалог във времето и присъща на живата природа.
Изложбата представя композиции, създадени през последната година и половина. Композициите са върху хартия, акрилна техника и пастел в естетиката на „Седиментен процес. Изразните единици са множество сечения, които набелязват хоризонта в самия обект и гледната точка.
интеракция „Червената стая“ |
Част от изложбата е интеракция „Червената стая“. Червеният нюанс на картините (отнася се за „Гледна точка“ и „ Седмица“) е разположен на отделна прозрачна плака и той е отделим механично. Тази оптична метафора предпоставя взаимодействие с публиката. „Както изложбата, така и притежанието в последствие на нейна творба позволява интерактивна намеса“ [Ани Венкова - арт критик]. Червеният тон е препратка към тъмната стая, където негативът се превръща в позитив и където намират отражение настоящите международни събития, в очакване на добрите новини…
Палитрата е редуцирана, натурата трансформирана, някои от композициите са монохромни, концентрирайки зрителя върху динамиката, без да бъде разсейван от ярък колорит..“
/Д-р Ани Венкова – арт критик/
Повече информация за творбите от проекта и критически материали може да свалите от тук:
Guardian Angels project | Baramo Art
https://bg.baramo.art/critical-studies-guardian-angels-project
Воля ● Фриволно ● Траектория ● Ангел пазител ● Минало, настояще и бъдеще ● Пътят на самурая ● Стръв /част от проект „Ангели спасители“; акрил и пастел върху хартия, Седиментен процес, 50/ 70 см/ *90/70 см |
Почивката на ангела ● Принудително кацане ● Нови криле ● Свидетел ● Устрем ● Акустично тяло ● Андрогинност ● Изящество /акрил, пастел, хартия, Седиментен процес, 100/ 55 см /*125/ 79 cм / |
Пети етап: /под-/ проект „Най-високата точка – Вертекс“
/работно заглавие на предстояща изложба в галерия Ракурси – 21.03.2023 – 13.04.2023/
|
Чуждо тяло - акрил и пастел върху хартия, Седиментен процес, 50/ 70 см |
Фрагмент от авторската концепция за предстоящата изложба:
„Вертекс е мястото, където се срещат посоките. Повратна точка. Това би могла да е нулевата координата, точката на взаимодействие в диалектическата права. Биполярните понятия се задвижват, за да се срещнат и в звезден прах да образуват фасетирана цялост.
Живописните произведения по проекта са в процес на създаване.
Творчески подход: Творбите, които ще се „родят“, няма да зависят от про- или анти- традиционните елементи, а от пластичната проблематика и експеримента в търсеното картинно пространство.
Експериментът е важна част от творческата ми практика. От 2015 г. работя върху идеята за естетика на бавното движение, която нарекох „Седиментен процес“. Композициите са базирани на кинетични структури, създаващи илюзията за гравитация или антигравитация. Този подход от предходзните ми авто-курирани проекти ще бъде приложен при създаването на картините за новия проект „Най-високата точка – Вертекс“.
Моите теми продължават да са насочени към човека, движението и универсума през призмата за богочовека и потенциала за развитие, въплътен във всеки един от нас.
("Няма факти, само коментари и интерпретации." - Фр. Ницше)