ЗА ПРЕМИНАВАНЕ В ДИГИТАЛНАТА ЕРА - 2022, Брой 3

Българските библиотеки в Националния план за възстановяване и устойчивост, 2021 – създаване и достъп до дигитални ресурси

 

 

 

В подготвения НАЦИОНАЛЕН ПЛАН за ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ и УСТОЙЧИВОСТ ​​ на

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, ​​ библиотеките са отразени във всички версии на този план:

• Версия 1.415.10.2021

• Версия 1.320.07.2021

• Версия 1.216.04.2021

• Версия 1.108.02.2021

• Версия 1.030.10.2020

------------------------------------------------------------------------------------------------

По тази причина ТЕМАТА е презентирана на форум на ФОНДАЦИЯ

„ГЛОБАЛНИ БИБЛИОТЕКИ – БЪЛГАРИЯ - БИБЛИОТЕКИТЕ В

​​ ЕДИННИЯ ЦИФРОВ ПАЗАР на 25 ноември 2021 г., София.i

Експертното участие на Българската библиотечно-информационна асоциация (ББИА) започна при подготовката и финализирането на Проект, подготвен от Министерството на културата.

 

Бланка за кандидатстване на проект по Инструмента ​​ за възстановяване и устойчивост

 

  • Наименование на проекта

Проект 1: Дигиталиация на музейните и библиотечни фондове

Подпроект 1.1. Дигитализиране на музейни фондове

Подпроект 1.2. Дигитализиране на библиотечните фондове.

 

В последствие библиотеките бяха включени в Плана както следва:

2.Г.2. Социално включване:

 

Основна цел :

Да се проведе цялостно реформиране на политиките на държавата по дигитализиране, опазване и съхранение на културното наследство и да се осигури свободен достъп на всички заинтересовани страни до културното богатство на страната – на равни начала и без ограничение, което от своя страна ще засили положителния образователен, научен и туристически ефект на културното наследство на България – у нас и зад граница.

 

В проекта се предвижда:

● Въвеждането на единни стандарти за дигитализиране на фондовете на музеите, библиотеките, Българската национална филмотека (БНФ), Българската национална телевизия (БНТ), Българското национално радио (БНР) и Българската телеграфна агенция (БТА);

● Създаването на ​​ единна методология за осъществяване на процеса по дигитализация на национално ниво, с която да се въведе единен координиран подход ​​ с ​​ централизиран контрол;

● Цифровизация на ​​ част от фондовете, съхранявани в музейната и библиотечна мрежа в страната, както и в БНФ, БНТ, БНР, БТА и държавните архиви – структурни звена на Държавна агенция „Архиви”, които са едни от най-съществените културни институции, съхраняващи, опазващи и представящи културно-историческото, литературно и аудиовизуално наследства на страната.

● Осигуряване на единен достъп на национално и европейско ниво до дигитализираното съдържание като се:

• Изгради единна електронна платформа, която да предоставя онлайн достъп на гражданите, бизнеса, научните и образователните среди до крайните продукти от процеса по дигитализация;

• Платформата ще бъде конфигурирана така, че да може да се подава допълнително съдържание към ​​ Europeana ​​ чрез националния агрегатор.

 

Планиранят ​​ ресурс е:

● Общо ​​ 67.5 милиона лева (58.3 милиона лева за сметка на Механизма за възстановяване и устойчивост и 9.2 милиона лева национално съфинансиране)

● ​​ Финансирането в рамките на проекта не представлява държавна помощ, защото с проекта се осигурява конституционно гарантиран ​​ универсален достъп, до културното наследство, неговото опазване и защита – като част от общото европейско наследство.

 

● Периодът ​​ на изпълнение е 2022-2026 г.

 

 ​​ ​​​​ ● Дейности и параметри – заложените дейности и параметри по създаването ​​ и достъпа до дигитални ресурси могат да бъдат проследени в Приложение № П43. Подпроект 1.2. Дигитализиране на библиотечни фондове, където е:

 ​​ ​​​​ • Обоснована необходимостта от ускоряване на процесите на дигитализация; промените, в резултат на пандемия от COVID 19; мащабът на дейността по дигитализация;

 ​​ ​​​​ • Анализира се ​​ състоянието на дигитализацията в обществените библиотеки в страната, в които към момента само 3% от библиотеките имат дигитализирани книги, а ​​ 2% – дигитализирани периодични издания. Освен тях, около 3% са дигитализираните други документи;

 ​​​​ Обоснована е необходимостта от координирана работа между библиотеките ​​ и заключението, че дигитализацията е важен процес, който следва да обхване цялата страна;

 ​​ ​​​​  Анализирани ​​ и посочени са и ползите, които планираните дейности по дигитализация ще допринесат за обогатяване на знанието за културното наследство, ползвайки създадените дигитални библиотечни информационни масиви, което ще създаде условия ​​ за споделянето ​​ и ​​ улеснен достъп до информация.

 

Приложение № П43 ​​ съдържа дейностите:

 

Дейност 1: Анализ и планиране

Предвижда се сформиране на звено за управление, което да включва представител на Министерство на културата като бенефициент и минимум трима представители на професионалната организация, осъществяваща дейност в областта на библиотечното дело - Сдружение „Българска Библиотечно-Информационна Асоциация” (ББИА), които притежават специализирани знания и умения в сферата на библиотечното дело и дигитализацията с цел:

изготвяне на ​​ план за външно възлагане на дейностите;

• методически контрол по изпълнението на всички дейности по плана;

• пряко включване в дейността по анализ и планиране.

В хода на анализа трябва да бъде събрана актуална информация за всички обществени библиотеки, библиотечния им фонд, човешки капитал, включително и ниво на умения за дигитализация, необходимост от обучения, физическа инфраструктура и т.н. Целта е наличните ресурси да се използват максимално качествено и оптимално.

 

Дейност 2 :Създаване на Българска дигитална библиотека

Създаване на Дигитален център – така наречената Българска дигитална библиотека, която да оперира посредством 10 регионални центъра – минимум един във всеки от районите на страната (два, където е налично внушително количество образци на писменото книжовно наследство).

 ​​ ​​ ​​​​ Предвижда се в рамките на проекта да бъдат дигитализирани: 25 000 заглавия периодични издания, излизали до Втората световна война на територията на България, както и минимум 10 000 регистрационни единици на книги

 ​​ ​​ ​​​​ Конкретните обеми, заглавия и видове ще бъде допълнително дефинирани в резултат на първоначалния анализ.

 ​​ ​​ ​​​​ Заглавията трябва да са дигитализирани при спазване на стандартите, създадени в хода на изпълнение на Дейност 1, да съответстват на най-добрите практики и – да са оперативно съвместими с основните международни и европейски библиотеки

 

Дейност 3: Обучение на специалисти

Дейност по обучението на минимум 400 специалисти (а вероятно и повече), излъчени, от различни библиотеки и центрове (броят е изчислен приблизително на базата на зададените обеми за дигитализация, като в следствие на първата аналитична дейност, ще бъде направено ​​ допълнително уточнение и специфициране).

 

Дейност 4: ​​ Достъп и предоставяне на цифрови услуги в полза на обществото, популяризация

Създаване на ​​ централизирана платформа за осигуряване на непрекъснат и безпрепятствен достъп до дигиталното съдържание за целите на образованието, науката, и по-добрия начин на живот на гражданите.

Предвижда се достъпът да е 24/7/365, като конкретните условия за достъп ще бъдат формулиране след приключване на анализа на действащото законодателство относно собствеността и авторското право, предвиден в първата дейност.

 ​​ ​​​​ Порталът ще интегрира предходно дигитализирани ресурси с тези, които са резултат от изпълнението на настоящето проектно предложение, като ще е отворен за присъединявате на допълнителни ресурси в допустимите формати.

 

Очакван ефект/резултати:

● Увеличаване на обществения интерес към обекти на културното и книжовно наследство и повишаване на осведомеността обществото за тях

● Увеличаване обема на ​​ дигитализирани обекти в библиотеките в България

● Осигуряване на достъп на гражданите до предоставяните в изградените дигитални библиотеки ресурси

● Ползваемост на предоставените в изградените дигитални библиотеки ресурси от всички потребители – ​​ български и чуждестранни

i

АртДиалог – следи и отразява работата на Българската библиотечно-информационна асоциация в помощ на библиотеките в областта на дигитализацията от 2000 г.

 ​​ ​​ ​​​​ 

 ​​​​ В брой 6//2020 бе разкрита нова рубрика - ЗА ПРЕМИНАВАНЕ В ДИГИТАЛНАТА ЕРА – специално за публикациите на – Анета Дончева, доц. д-р в СУ „Св. Климент Охридски и Спаска Тарандова, изпълнителен директор на Фондация „Глобални библиотеки – България“, с който представихме Проекта БИБЛИО (BIBLIO).

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ Проектът идентифицира разликите в уменията в библиотечния сектор на Белгия, България, Гърция, Италия и Латвия при дигиталната трансформация на фондовете и предлага учебна програма за професионално образование и обучение (ПОО) в отговор ​​ на възникващите профили на работа, която да бъде тествана чрез платформата Massive Open Online Course (MOOC), както и чрез специализирано обучение.  ​​ ​​​​ 

 ​​ ​​ ​​​​ Изследователските дейности по проекта: идентифицират се нуждите от обучение в ​​ европейския библиотечен сектор по отношение на дигиталните и напречните компетенции, за да подпомогнат сектора да премине в цифровата ера и да се възползва от наличните днес технологии за подобряване ​​ на ​​ съществуващите ​​ услуги и разработване на нови.

 ​​ ​​ ​​​​ 

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ В брой 2//2021 г. е публикацията – Цифровата трансформация и библиотекарите: анализ на нуждите от нови знания и умения на пазара на труда в библиотечната сфера по проекта БИБЛИО на доц. д-р Анета Дончева.

860 общо 2 за днес