Режисьор без дубъл – Станчо Станчев
Портрет на режисьора Станчо Станев от Дария Василянска (маслени бои, платно, 135х135, 1970, Художествена галерия, Варна.)
На ръст не беше висок, но дарбата му беше исполинска.
Може би оттам се беше появила слабостта му към шапките. Имаше цяла сбирка, за да извисява ръста му. Къде повече да се извисява, след като творбите му достигаха небивали висоти. А вратът му винаги беше заметнат от някакъв шал. Не вярвам да се боял от модните течения, защото той замисляше своите постановки така неповторимо, че всички ахваха слисани, че не са го измислили преди него. Той умееше да надхвърли собствения си първичен замисъл, сякаш надскачаше дъгата. Взорът му беше дълбок и модър. Говореше тихо – както се шепти молитва. Но посланията му винаги достигаха слуха на неговите зрители и слушатели. Умееше да изслушва своите събеседници. Беше пестелив на излишни думи, споделяше само същественото.
Нямаше по-голям майстор на комедията от него – той беше любимец на музата Талия. Не по-малка слабост към него имаше и музата на трагедията Мелпомена.
Жалко, че малко от неговите творби се добраха до Столицата. А когато това се случи с пиесата „1000 метра над морето“, белезниците на цензурата щракнаха – преставяте ли си арестуван спектакъл! Разбирай – свалена от сцената, но незабравен от зрителите поради своя майсторлък.
Станчо умееше да сътворява светове, на които сам би желал да бъде поданик. Съумяваше ключовите реплики , пропуснати от безмилостната цензура, да превръща в епигргами – владееше Езоповите иносказания. Не афишираше своето инакомислие, но гражданската му съвест никога не задряма.
Но нашенска българска черта е, че даровитите винаги „пречат“ на малодарните. Най-вече с творческото си дълголетие. Подобна участ сполетя и него. И наказанието на малодарните беше жестоко, защото запречвал пътя им. Те го отлъчиха от сцената, която беше неговият храм.
А колко трънливи и неотъпкани пътеки бяха пребродили нозете му, докато измина пътя от Кючюк Париж до Варна – чет нямат.