Изложба „Шедьоври от Фонда на Международното биенале на графиката, Варна“ (100 графични оригинала на художници от България, Европа и света) / Варна – февруари, Велико Търново-март, София – май 2018
В проведения конкурс от Националният фонд „Култура“ за реализация на събития, представящи културата на България по време на Българското председателство на Европейския съюз (януари-юни 2018) един от класираните и финансирани проекти е Изложбата „Шедьоври от Фонда на Международното биенале на графиката, Варна“ на Асоциация на графици - Международен графичен център, Варна.
Проектът ще бъде осъществен със съдействието на Община Варна и Международното биенале на графиката, Варна, чийто Фонд (създаден заедно с учредяване на Биеналето) се представя пред публика за първи път от създаването му във Варна, Велико Търново и София.
По-важните изяви и продукти, които ще бъдат създадени в резултат на проекта са:
• Селекциониране на Изложбата от 100 графични оригинала на художници от Българя, Европа и света от Фонда на Международното бианале на графиката, Варна. Освен във Варна, изложбата ще бъде показана във Велико Търново и София. След откриването на изложбата в трите града ще бъдат проведени информационни инициативи за публиката и специализирани - за обучаващите се в средни и висши училища със специалности в изкуствата.
• Кръгла маса в София с изкуствоведи и експерти в културата, която дава възможност на художествената критика у нас да проследи и оцени процесите в българското графично изкуство при съпоставка с водещите национални школи. Кръглата маса ще бъде проведена в София след откриването на Изложбата в Галерия „Средец“ на Министерството на културата през м.май.
• Каталог, който освен, че ще документира изложбата, осигурява възможност за предоставяне на качествена информация за неа на авторитетни национални и частни галерии, на сродни на Биеналето форуми зад граница, както и в средните и висши училища със специалности по изкуствата, Националната библиотека „Кирил и Методий“ и регионалните библиотеки в страната.
• Видеопрезентация с творби от проведеното през 2017 година 19-то Международно биенале на графиката, Варна, в чиято експозиция Селекционното жури допуснсна за участие 475 творби на 350 художника - 132 български и 343 чуждестранни от 57 държави от всички континенти.
Публиката извън Варна, дори тази с интереси в изобразителното изкуство, има само бегла представа за Биеналето, тъй като то е представено само веднаж в София по линия на Министерството на културата - през 1991 година с около 80 творби, а останалите 3 изложби извън Варна са резултат на частна инициатива1:
• Изложбата с 60 творби на български и чуждестранни графици от 8-то Международно биенале на графиката, Варна`1995, представена в Регионалната художествена галерия, Добрич (февруари 1996) и в София, в Галерия „Александър“ (март 1996)
• Изложба от около 80 творби от 9-тото Международно биенале на графиката, Варна`1997, експонирана в Голямата изложбена зала на Руския културно- информационен център, София, ул.“Шипка“ 34 (септември 1997)
•••
За качествата на изложбата „Шедьоври от Фонда на Международното биенале на графиката“
Варненското биенале, освен че е сред първите няколко най-стари функцциониращи в света, още с първите си издания се утвърди и с мащабните си експозиции. На 3-тото, 4-тото и 5-тото Биенале бяхме свидетели на експозиции от по 1000 графични оригинала, а на 5-тото Биенале през 1989 г. включените в експозицията графични творби бяха 2000 (подбрани от кандидастващите за участие значително повече творби от Селекционното жури, състоящо се от 21 души).
Тези невиждани, не само у нас експозиции, са доказателство за международното признание на варненското биенале още от старта му и причина за признанието му още при първите 5 издания като най-мащабната конкурсна графична изложба в света.
За 37 години в 19-те експозиции на Биеналето бяха представени около 14 270 оригинали – предимство, която има само публиката на Варна. Фондът, състоящ се от над 1 500 графични оригинала, съдържа 10% от това, което варненската публика е имала привилегията да види.
При това - кандидатстващите за участие творби са на художници, определящи посоките и процесите на развитие на графичното изкуства в България, Европа и света.
Чуждестранната част от експозицията още на първото Биенале беше блестеше с творбите на имена като Винцент Хложник, Владимир Гаджович, Албин Бруновски и Иржи Андерле, Чехословакия, Миодраг Джурич – Дадо, Франция, Кармело Гонзалес, Куба, Херман Хеблер, Норвегия, Янош Каи, Унгария, Джузепе Дзигайна, Италия, Акира Куросаки, Япония, Карл-Георг Хирш, ГДР и много други. Второто и следващи няколко биеналета прибавиха още имена от този ранг – Паул Вундерлих, Германия, Ерих Щайнингер и Адолф Фронер, Австрия, Бьорн-Вили Мортенсен, Ингве Несхайм и Херман Хеблер, Норвегия, Чаба Рекаши, Унгария, Хосе Ернандес, Испания, Иларион Голицин, Русия, Зоран Тодович, Йоже Спацал и Зоран Марианович, бивша Югославия, Ернан Куева, Еквадор, Ула Вирта, Финландия, Етел Бьяш-Лукач, Румъния, Георгий Церетели и Гурам Доленжашвили, Грузия, проф. Мартин Левин,САЩ, Таворн Ко Удомвит, Тайланд, Тошио Йошизуми, Япония и др.
Срещу големите чуждестранни имена и в експозицията, а и в международното жури на първите биеналета равностойно стояха българските имена на художниците проф.Христо Нейков, проф. Тодор Панайотов, Тодор Атанасов, Симеон Венов, Анастасия Панайотова, Златка Дъбова, Петър Чуклев, Стоимен Стоилов, Стоян Цанев, Стоян Стоянов-Течи, Борислав Стоев, Румен Скорчев, Иван Димов, Георги Лечев, Милко Божков, Михаил Петков, Любомир Йорданов, Юли Минчев, Захари Каменов, Петър Брайков, Христо Брайков, Иван Нинов, Николай Карамфилов, Александър Алексов, Атанас Василев, Николай Алексиев, Любов Диманова, Мария Чакърова, Владимир Чукич, Петьо Маринов, Анжела Минкова, Красимира Димчевска, Наталия Химирска, Ада Митрани, Николай Янакиев и още доста имена на по-млади графици.
Международното биенале на графиката, Варна като всяка периодична конкурсна изложба, Селекционните журита включват само най-добрите от кандидатстващите за участие творби, като присъжданите от Международните журита награди са само за тези творби, които могат да бъдат оценени като „принос в развитие на графичното изкуство в света“
В селекционираната в момента Изложба ще бъдат включени само 100 творби, а само тези, на които Международните журита са присъдили Голямата награда, Първа награда/Сребърен плакет и Специална награда на 19-те Биеналета са много повече и значителна част от тях са притежание на Фонда. Освен това публиката на Варна имаше и привилегията да види в годините близо 35 самостоятелните изложби на носителите на Голямата награда – едни от най-големите имена в графичното изкуство в света, което иначе е практически неосъществимо предвид ангажираността на тези творци и фактът, че България не представлява интерес като пазар на изобразително изкуство.
След като в средата на 90-те години на ХХ век, Министерството на културата и Съюзът на българските художници оттеглиха участието си като съорганизатори на Международното биенале на графиката, Варна, отговорността за него, в това число финансовата му издръжка, пое Община Варна.
Извършваната до тогава от Министерството на културата (чрез българските културно-информационни центрове и културните аташета на посолствата на Република България в чужбина) и от СБХ (чрез чуждестранните съюзи на художниците) работа, също се наложи да се поеме от Варна, в това число и експертната работа при подготовката и провеждането на Биеналето.
По тази причина, в помощ на Община Варна, преди 22 години (през 1996 г.), 10 български графици от Варна, София и Бургас създадоха Асоциация на графици – Международен графичен център, Варна, която да поеме експертната работа, състояща се в:
• Наблюдение на процесите в графичното изкуство в България, Европа и света за подбор на графиците, които да бъдат персонално покани за участие - с цел да се осигури чрез творбите им високо качество на експозициите на всяко Биенале
• Със същата цел се извършваше наблюдение и оценка на изявите на младите графици – български и чуждестранни, но и за да се осигури бъдещето на Биеналето, тъй международната кариера на немалко млади български и чуждестранни художници е тръгнала от Варненското биенале
• Осигуряване на авторитетни български графици и изкуствоведи за участие в Селекционните комисии, както и на чуждестранни графици и изкуствоведи за Международните журита за определяне на наградитe. Значителният обем вътрешна експертна работа, извършвана за Биеналето определи и приоритетите на Асоциацията за този дълъг период от време и тя нямаше възможност да организира и инициативи, предназначени за публиката.
Резултатът от силния старт и поддържане на равнището на Биеналето в годините, независимо от трудностите, е налице – повечето от експозициите на 19-те издания на Биеналето включват най-значимите , а в много случаи - знакови творби за развитието на графичното изкуство в България, Европа и света.
Такъв е и Фондът на Биеналето, състоящ се от над 1500 творби на български и чуждестранни графици. Благодарение на значителните откупките (на почти всички наградени творби) през първите 10 години и на дарения през останалите, днес Международното биенале на графиката, Варна разполага с най-богатия и най-престижен фонд от графични оригинали в България на български и чуждестранни художници.
Ако днес Биеналето продължава да е международно признато като най-голям и авторитетен графичен конкурс за оригинални графични творби, изпълнена в класическите традиционни ръчни техники, това е резултат на вниманието и финансовата издръжка, осигурена му от Община Варна. Качеството на участниците в експозиците на Биеналето през изминалите години, съответно на Фонда му се дължи на няколко художника – членове на Асоциацията на графиците – Международен графичен център, Варна, сред които най-голям е приносът на проф. Стоимен Стоилов – един от основателите, основен организатор на Биеналето, негов директор през първите 10 години и почетен председател на Асоциацията.
Това богатство на Фонда на Биеналето във Варна заслужава да бъде представено и в други градове, което би трябвало да е грижа на Министерството на културата. Поне в градовете, в които то има средни училища със специалности по изкуствата и има висши училища със специалности по изобразително изкуство, тъй като не може да се очаква това да стане по иницатива и с финансиране на регионалните галерии, още повече след като те нямат зрима представа за Фонда на Биеналето, което е и една от целите на изпълнявания проект.
•••
Повече за варненското биенале – брой 3 и в брой 4 на АртДиалог за 2016 г.
3-те Изложби на творби от Биеналето извън Варна са организирани и финансирани от артмениджърската и продуцентска фирма ИНТЕРАРТ.