ПРЕДСТОЯЩО,СЪБИТИЯ В КУЛТУРНИЯ ЖИВОТ - 2021, Брой 1

За проекта: Пространства за култура или АРТ ДИАЛОГ

 ​​ ​​ ​​​​ Проектът е резултат на разбирането, че освен за процеса създаване на филми, кино-продуцентът се нуждае и от компетенции и практически опит за техния показ, рекламиране и за работа с публика от различни поколения.

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ Но поводът за създаване на проекта беше обявения конкурс Творчески инициативи на Националния фонд „Култура“, в който бе дадена възможност за кандидатстване, освен на утвърдени автори и на млади.

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ Първо потърсих издание, което би подкрепило проект за разпространението на 2 късометражни игрални и 2 документални филма за изтъкнати български творци, за да могат младите филмови автори да влязат в досег с утвърдени свои колеги.

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ Като студент по продуцентство в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ ​​ вече бях избрала двата игрални филма - на дипломанта по режисура Евгения Танева – „Сашето с камерата“ – игрален филм с деца актьори (24 минути) и филма „10 секунди“(8 минути), в създаването на един от които съм участвала.

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ От медиите, към които се обърнах за подкрепа първо се отзова интернет списанието АртДиалог, което ми предложи и 2 нови документални филма за знакови български творци ​​ - „Стоимен Стоилов. Монументално“ и „Прободен от слънцето – поетът Цветан Начев“. Тези два филма чрез ​​ представяне на творци от други жанрове – изобразително изкуство, поезия, арт-критика осигуряваха на публиката възможност да се докоснат до няколко жанра.

 ​​ ​​ ​​​​ Още повече, че значителна част от младите, ​​ дори със специалности от изкуствата, по различни причини, не познаваме творчеството на персонажите – обект на документалните филми:

 ​​ ​​​​ • Хердеровия лауреат, българския и австрийски художник ​​ - проф. Стоимен Стоилов, чиито творби са притежание на най-авторитетните световни галерии

 ​​ ​​​​ • поета и публицист Цветан Начев, автор на 7 книги с поезия и една незавършена публицистична книга

K:\( АЛБЕНА\ПРОЕКТ-ОТЧИТАНЕ\2-КЛИП\ПЛАКАТ на проф.. Божидар Йонов .jpg

 ​​​​ • не сме слушали лекция на изкуствоведа проф. Иван Маразов.

 

Плакат за документалния филм „Стоимен Стоилов. Монументално“

 

Автор на плаката –

проф. Божидар Йонов

 ​​ ​​ ​​​​ Тъй като изследване на отношението на публиката към подбраните от мен филми е логична част от проекта, предвиждам да създам фото-творби с най-интересните реакции на зрителите по време на прожекциите. Като от фотосите в края на проекта – представя и своя Изложба.

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ Местата за събития по проекта - прожекции на филми и Изложба, бяха избрани поради това, че са известни на публиката като пространства, предоставящи ежедневно културни събития от различни жанрове – филми, концерти, изложби и са в центъра на София:

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ • Федерацията на Научно-техническите съюзи в България, в  ​​​​ София, ул. „Г.С. Раковски“ 108

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ • Клуба на илюзионистите – MagikBar в София, ул. „Цар Асен l“ № 12, в който те представят сценични спектакли ​​ в жанра илюзионно изкуство и има своя постоянна младежка публика

 ​​ ​​​​ Използвайки предпочитанията на публиката към игралното кино, планирах всеки показ да включва 1 игрален и 1 документален филм. Първият показ на филмите в зала – в офис-сградата на Федерацията на НТС, в края на октомври 2020 г. беше успешен.

​​ Но само 2 дни след това в резултат на въведените строги карантинни мерки залите бяха затворени и се наложи да променим изцяло организацията за изпълнение на проекта.

 ​​ ​​​​ С Фондация „Магията е изкуство“, която бе запозната с проекта още докато работех над него, предоговорихме нейното участие в проекта. Така Фондацията, стана партньор по проекта, за да не се наложи събитията да бъдат представяни само в интернет. Фондацията със своя партньор – Клубът на илюзионистите, чиято база е МагикБар, предоставиха безвъзмездно дните, в които нямат сценични представления. Така при падане на забраните от 1 март стартирахме по 2 показа на филми дневно, всеки с един игрален и 1 документален филм. Тъй като Клубът - добре оборудван с техника, с голям екран и малка сцена е за камерни събития, кинопрожекции правим 4 пъти седмично.

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ Потенциалът за развитие на проекта е значителен, тъй като филмите могат да се използват за създаване на нови събития и след приключване на проекта, а договореността ми с авторите е – ​​ да ги ползвам през следващите 2 години.

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ Това ще увеличи зрителите на тези нови български филми, но смятам, че обогатява и културния живот, предлаган на публиката в София.

 

 

Проектът се реализира с подкрепата на Национален фонд „Култура“ по програма „Творчески инициативи“

744 общо 5 за днес