Художникът Захари Каменов, член на Журито, за първия Национален конкурс за млади графици
Художникът Захари Каменов
Автор на фотографията Недялко Кръстев
Участващите творби, които Журито включи в Изложба в Галерия „Средец“, София, 11-20 септември 2017 г., състезаващи се за наградите на първия Национален конкурс бяха на младите графици: Анелия Мартинчева, Анна-Мария Крушева, Борис Иванов, Васил Ангелов, Васил Колев, Вероника Янкова, Веселина Маринова, Георги Ашиков, Гергана Рахнева, Даниела Борисова, Деница Иванова-Александрова, Димитър Каратонев, Емилия Емилова, Зоран Мùше, Иван Матеев, Иван Петков, Йоана Стоянова, Калина Кралева, Калоян Илиев, Красимира Милева, Мая Николова, Павел Димов, Павел Целкоски, Полита Караилиева, Румяна Карастамова, Христо Иванов, Явор Костадинов.
Изложбата на младите български графици в Галерия „Средец“ на Министерството на културата
Автор на фотографията Недялко Кръстев
Въпрос: Г-н Каменов, първо да Ви поздравя като носител на Националната награда за живопис „Захари Зограф“ за 2016 г., каквато възможност не съм имала досега. Правя го с още по-голямо удоволствие, когато наградата се присъжда на художник с постижения и в графичното изкуство, какъвто сте Вие, каквито са и половината носители на тази награда преди Вас. Това е показателно за позициите на графиката ни в съвременното българско изобразителното изкуство, независимо дали художествената ни критика го забелязва или не.
Поводът за интервюто с Вас са проявите Ви в подкрепа на младите художници, което не е най-често явление у нас, като например традиционния Фестивал на керамиката, проведен в София през септември т.г., в който участвахте с творби като специален гост, заедно със скулптора Васил Додов и особено - участието Ви като член на журито на Националния конкурс за млади графици, който се провежда за пръв път у нас. Като знаем състава на Журито гледаме и на подбора на кандидатстващите за участие творби, и на изложбата, и на наградите много сериозно. За разлика от други награди, на които гледаме с усмивка.
Да започнем от това – на кого, освен на Журито, трябва да благодарим за този конкурс и за изложбата и каква е Вашата оценка за младите български графици, от които зависи утрешният ден на графичното ни изкуство.
Захари Каменов: Идеята за конкурса е на моя колега Людмил Георгиев, който е един сравнително млад, но много активен график, имащ желанието да възобнови интереса към класическите техники в графиката, които в последните години са може би малко пренебрегвани. А знаем, че класическите техники са нашата традиция в графичното изкуство – и европейско, и световно. Европейската традиция е от столетия, а в Изтока тя е хилядолетна. Затова когато Людмил Георгиев ме покани като член на Журито за този конкурс, аз бях приятно изненадан първо от това, че той има такава идея. В последните години работя предимно в други жанрове, но по отношение на графиката в мен има една тръпка, защото ù отдадох много, много години.
Не знам колко дълго е носил идеята Людмил, но като ми разказа за нея, защото ми е и приятел, тя много ми хареса. Журито, което беше набелязал за конкурса беше много елитно, което също беше предизвикателство. Някои от поканените като Стоимен Стоилов и Любен Диманов не можаха да участват, но бяха съмишленици и на идеята за конкурс и за награди за младите. В Журито, освен мен бяха Людмил Георгиев, графичката Емануела Ковач, Аделина Филева, директор на Столичната галерия и г-жа Джумалиева от Министерството на културата, която освен ценител на графиката с много точно отношение към този жанр, е и колекционер, което е немаловажно. Министерството на културата подаде ръка – предостави Галерия „Средец“ и така се стигна до Изложбата през месец септември тази година.
Въпрос: Какви бяха изискванията към младите български графици за участие в този първи Национален конкурс за тях?
Захари Каменов: Кандидатстващите трябваше да отговарят на две условия – да участват с творби, изпълнени в класическите техники в графичното изкуство и да бъдат до 40 години. Може би има и много други млади автори у нас, работещи сериозно в графиката, но творби за участие в конкурса кандидатстваха 27 млади графици.
Въпрос: Това никак не е малко за първо издание на конкурс. Нужно е време той да бъде популяризиран, което е и причината за това интервю.
Захари Каменов: Журито беше приятно изненадано от неголямата, но силна група автори, наскоро завършили Националната художествена академия. Мисля, че бяхме прецизни в работата си и при подбора за допускане на кандидатстващите творби в конкурса, и при определяне на наградените. За участие в конкурса допуснахме творби на 23 млади български графици. Една част от тях бяха съвсем млади графици, завършили само преди 4-5 години, но се явиха с много силни творби. Почти всички от тези, които най-много харесахме вече имаха участия в световни форуми – международните биеналета на графиката, провеждани у нас, в Европа и в света, от които някои вече са получавали и награди. Затова искам да изтъкна приноса на преподавателите им – графиците доц. Димо Колибаров и Емануела Ковач, които дават много от себе си студентите да завършват като добри професионалисти. От творбите на завършилите в техните ателиета личи, че те работят с младите с удоволствие. Това за графиката е много важно, защото класическите техники изискват специална подготовка, много знания и специално отношение към материала, към хартията, към отпечатването. Затова съм възхитен от Димо Колибаров и Емануела Ковач, които, освен че са много добри графици, очевидно се самораздават в работата си със студентите.
Въпрос: При толкова добри творби Журито не беше ли затруднено при присъждане на наградите?
Захари Каменов: Наградите бяха три – Голямата награда бе присъдена на Иван Матеев, Втората награда - на Зоран Мùше и Третата – на Васил Колев. И тримата участват активно и в международните биеналета в България и в други големи световни конкурси за графично изкуство. Изложбата показа, че и други автори заслужават да бъдат отличени, поради което се надявам този Национален конкурс да продължи да се провежда и в бъдеще.