СЪБИТИЯ В КУЛТУРНИЯ ЖИВОТ - 2016, Брой 4

Живописна изложба „Фрагменти“ на Венцеслав Антонов в Галерия „Графит“, Варна

    Венцеслав Антонов завършва Националната художествена академия в София при проф. Александър Поплилов през 1972 г. Непосредствено след дипломирането си се установява да работи и живее във Варна. Работи в областта на кавалетната и приложна графика, плаката, живописта, скулптурата, пространственото оформление и илюстрацията.

    Участва в представителни изложби на българското графично изкуство в Москва, Санкт Петербург, Виена, Прага, Будапеща, Берлин, Братислава, Одеса, Алма Ати, Вашингтон, Париж, Солун. Негови творби са селектирани и участват в международните биеналета и триеналета на графиката в Любляна, Словения, Баден-Баден, Германия Йокахама, Япония, както и в Швейцария, Норвегия и Аржентина и във всички издания на Международното биенале на графиката`Варна. Участвал е в  национални и групови изложби в страната.

    Автор е на 11 самостоятелни изложби в страната и чужбина.

    Носител е на наградата за приложна графика (1974), за графика от Националния конкурс “Човекът и морето” (1986), на награда “Варна” за цялостно творчество (2002), на Първа награда за рисунка (2008), Първа награда за графика (2011), Първа награда за живопис (2015) от Музея “Остен”, Македония и други.

    Негови творби са притежание на Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галерия, художествените галерии във Варна, Шумен, Добрич, Силистра, Кърджали, на Графичния фонд на Националната библиотека на Вашингтон, Графичния фонд на Парижката национална библиотека и на редица частни колекции у нас и по света.

    От 1996 година е директор на Международното биенале на графиката`Варна и Галерията за графично изкуство`Варна.

    Авторът, познат като график, има многогодишна творческа биография с участия в редица национални, регионални и групови изложби в страната и чужбина. В състоялата се през ноември изложба в Галерия “Графит” във Варна той се представя и като живописец.

    В изложените 42 платна са закодирани стремежите на художника към равновесие между духовното усещане и визуалното изображение. Те са инспирирани от задълбочения му интерес към езотериката, чиято проблематика редуцира и въплъщава в образи и цветове. Чрез изразните възможности на линията, формата и колорита той фиксира лична емоционалност в различни жанрови форми, защитавайки убедително заглавието на изложбата “Фрагменти”.

    Една голяма част от творбите се отличават с изчистена авторска образност и символика, олицетворяващи единството на дългогодишни мисли и творчески идеи. Изградени от отделни фрагменти на човешки и животински фигури, те се превръщат във въплъщение на временния процес на всяка материя, неустойчива и променлива като съвременния свят. Селекцията на персонажите, при които импровизацията е синтезирана, за да придобие желания визуален еквивалент, събужда у зрителя усещането за безвремие, но и за едно особено емоционално преживяване и напрежение.

   Интелектуалната интерпретация на сюжетите е обоснована с логика и подпомогната с добро техническо изпълнение и в друга поредица творби – “Ева”, “Цивилизацията” и “Контакт”. Живописният език подсилва драматизма на картините, които разкриват в неочаквана дълбочина някои от вечните истини за света, за неговите закономерности и парадокси. Като енигма, те са представени с лаконична цветност и често с противоречива философия и символика. Тя е внушена чрез използването на технологични експерименти, експресивни и супраматични  похвати и геометрични стилизации, свързани с личния избор на автора.

   Особено място в изложбата заемат портретите на медиумите Елена Блаватска и Ванга, които за художника са послания и знание в нестандартното духовно мислене, врата между духовното и материално битие. Своеобразно продължение на тази авторска концепция са и платната “Астрален свят” и “Астрален храм”, които са въплъщение на вечните идеи и реализации на паритета между духа и материята.   

   Между абстрактното и фигуралното, които доминират в изложбата се вписват и картините, посветени на морето. Композирани и балансирани с оригинални пластични и пространствени решения са и творбите “Настроения”, “Формоиди”, “Импресия” и “Проникване”, изпълнени в по-опростен геометричен подход. Условността на формите и богатството на колорита са водещи и при създаването на платната “Джаз” и “Потъване”. Във всички тях авторът отстоява своите лични творчески принципи и позиции, позовавайки се на вариантни  форми и решения.  

   Това богатство на интелектуални интерпретации определя художника Венцеслав Антонов като автор с особено присъствие в съвременните глобални художествени процеси. Неговото умение да съчетава и да борави свободно с академичните методи и модерните принципи и средства го определя като творческа индивидуалност със собствен принос в съвременното визуално изкуство. А творчеството му, което очарова със своята виртуозност, с професионалната си лекота и чистота на изпълнение, с дълбокото мисловно и философско съдържание, прави зрителя съпричастен към необикновената чувствителност и богат душевен свят на Венцеслав Антонов.   

         

Творби на Венцеслав Антонов

ЖИВОПИС

IMG_1416

“Модулация”, акрил, масло 80 х 60

IMG_1417

“Настроение” І, акрил 100 х 100

IMG_1418

“Настроение” ІІ, акрил 100 х 100

IMG_1419

“Настроение” ІІІ, акрил 100 х 100

IMG_1420

“Комбинаторика“, акрил 150 х 150

IMG_1421

“Астрален град”, акрил, масло 150 х 150

IMG_1422

“Импулс”, акрил, масло 150 х 150

IMG_1423

“Джаз”, масло 100 х 100

IMG_1424

“Ева”, акрил, масло 100 х 100

IMG_1425

“Дилема”, акрил 100 х 100

IMG_1426

“Хляб по водите”, акрил 100 х 100

IMG_1427

“Генезис”, акрил, масло 100 х 100

IMG_1428

“Утро”, акрил 100 х 100

IMG_1430

“Цивилизацията”, акрил, масло 120 х 90

IMG_1432

“Безкрайност”, акрил, масло 100 х 81

IMG_1427
IMG_1431

“Прозорец към морето”, акрил, масло 120 х 90

IMG_1433

“Движение”, акрил, масло 83 х 73

IMG_1434


“Натиск” – акрил, масло 81 х 70

IMG_1435

“Квартал”, акрил, масло 71 х 90

IMG_1436

“Диалог”, акрил 61 х 74

21

“Контакт”, акрил 90 х 70

22

“Портрет”, акрил 90 х 70

23

“Фигури” – акрил 90 х 70

РИСУНКА

1

“Астрален храм” І, акрил 70 х 100

2

“Астрален храм” ІІ, акрил 70 х 100

3

“Астрален храм” ІІІ, акрил 70 х 100

4

“Астрален храм” ІV, акрил 70 х 100

5

“Астрален храм” V, акрил 70 х 100

ГРАФИКА

001

“Вечерен концерт”, офорт, акватинта 65 х 50

002

“Симетрия” – офорт, акватинта 65 х 50

003

“Композиция” І – суха игла 70 х 100

004

“Композиция” ІІ – суха игла 70 х 100

005

“Фрагменти”, литография 100 х 70

006

“Ева”, суха игла 90 х 70

007

“ХХ-ти век”, офорт, акватинта 65 х 50

3548 общо 1 за днес