Маски
Маски е поредица от авторски ръчно изработени миниатюрни обекти, изпълнени в метал и емайл.
Създадени по различно време, маските придобиха завършеност в цялостна едноименна колекция през последния месец, благодарение на инициативата на Столична община Солидарност в Културата.
През послединте месеци думата маска се свързва почти еднозначно с нейната предпазна медицинска фукция. Също толкова еднозначна е и хипотезата за китайския генезис на вируса, предизвикал световната пандемия.
Проектът МАСКИ е опит за художествена опозиция на тези клишета, защото представя, серия маски, инспирирани от източната традиция и стилистика, използвайки за отправна точка образност близка до различни древни азиатски божества.
Тези маски използват символика, произхождаща от тибетската будистка традиция, като черепите, които изразяват всеприсъщата преходност на всички явления, като третото око, показващо изначалната мъдрост.
Технологично - обектите са изпълнени от метал (мед и сребро) и емайл и имат характеристиката на миниатюри. Техните размери между 3 – 5 см и самото им естество предразполагат към вглеждане, към близост.
Заснемането им в едър план позволява да бъдат забелязани и разгледани детайли, неуловими за невъоръжено око, сложни колоритни решения, както и да бъдат проследени трансформациите, през които преминава материала емайл в процеса на работа.
Маски е многолик проект, чието битие е едновременно и веществено, и виртуално, а присъствието му в дигитална среда е възможност за обратна връзка, за скъсяване на социалната и емоционална дистанция.
И преди всичко - обещаващо начало на диалог с публика, значително надвишаваща обичайните зрители на една изложба.
Проектът МАСКИ е реализиран с подкрепата на Столична община, по Инициативата „Солидарност в културата”.
АртДиалог:
Автор на проекта МАСКИ и миниатюрите е младият художник Яне Гаджев, който вече 9-та година е изкушен от изкуството на метала - област към която пристъпва с любопитство, интерес и последователност - първоначално като възпитаник на Националната гимназия за приложни изкуства „Св. Лука“, а в последствие и като студент в специалност „Метал“ на Националната художествена академия.
Предстоящото му, след броени дни, дипломиране като бакалавър по метал съвпада с най-объркания, сложен и „дистанциран“ период от нашето съвремие.