ПЛАСТИЧНИ ИЗКУСТВА,ХУДОЖЕСТВЕН МЕТАЛ - 2023, Брой 2

Металът като материал и изразно средство в пластичното изкуство или – какво предизвиква интереса ми за изследване и експериментиране

 

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ Металът е неизменна част от човешката цивилизация. Не случайно металът дава име на съответни епохи - каменно-медна, бронзова и желязна епоха. Употребата на метала в древността е всеобхватна. От метал са изработени сечива, оръжия, колесници, съдове, осветителни тела, немалка част от мерките и теглилките, различни апликации за дрехи, мебели, медицински инструменти, принадлежности за бита и много други, ​​ „обикновени“, но безценни обекти, които заедно с образци на скулптурата, монетосеченето и бижутерията са забележителни свидетелства за изключителните достижения на древните цивилизации.

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ Практика, която продължава във всички времена и за която има безчет свидетелства по нашите земи – резултати от средновековни занаяти, към които се причисляват отново военни и битови принадлежности, различни предмети за нуждите ​​ на православието: църковна утвар, метални обкови на икони, етнографски обекти като накити, колани, пафти, съдове.

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ Историческата гледна точка ​​ е важна за съвременното осмисляне, защото сега гледаме на тези артефакти като на произведения на изкуството, те действително съдържат таланта и високото майсторство на своите създатели, но хората, които са ги правили ги възприемат като предмети с конкретно предназначение (война, бит, религиозна и ритуална обредност, украса). Археологическото и етнографско богатство са безценни източници на вдъхновение. Особено интересни са вотивите/малките оброчни плочки ​​ с тяхната знакова, обобщена ​​ форма, ​​ с емоционалната им и ритуална натовареност, с обредното съдържание, което преминава в християнството от ​​ по-древни, езически пластове и образност, изведена до знак.

​​ Вотивите много убедително изразяват способността чрез миниатюрни метални пластики да се създават обобщени форми, които могат да бъдат интерпретирани като модули, изграждащи ​​ различни конфигурации. ​​ 

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ Линията за цвета е развита и задълбочена при употребата на различни емайли - тема която бих разработвал през годините напред. Емайлът, който представлява ​​ по своята същност цветно разтопено стъкло е невъзможен ​​ без метална основа. Стопяемо стъкло, което се нанася на повърхността на различни видове метал (мед, сребро, злато, алуминий). Съвременните състави на емайла включват: силициев диоксид, борен анхидрид, алуминиев оксид, оксиди на алкални и алкалоземни метали, цинк, олово, различни флуориди.

​​ Яне Гаджев, из цикъла Маски, емайл, миниатюри, 2019

 

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ Друга интригуваща опозиция е микро и макро. Металът е много благодатен за изследване на отношението монумент-миниатюра.

 ​​ ​​ ​​​​ Това, което представлява най-голям интерес за мен е комбинирането на метала с керамиката.

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ Акцент в интересите ми са вътрешните ​​ връзки между метала и керамиката, които се проявява при два привидно толкова различни материала. Привидно, защото съществена част от керамиката представляват металните окиси. Различните метални съединения участват както като фелшпати в глината, така и като глазури.

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ Особен интерес представлява изследването на явната и скрита същност на тези две групи материали. В това поле на търсения са и опитите ми да внеса цветност и по-разнообразни пластични решения, тъй като керамиката ​​ обогатява изразните възможности.

 

​​ 

 

Още от времето на каменно-медната епоха има много интересни керамични находки, които свидетелстват, че древните са целели да постигнат метален ефакт чрез обработка на керамичните предмети с графит, което е показателно колко ценен и престижен е металът и че има дълготрайно естетическо въздействие.

Яне Гаджев, из цикъла Феротераптери; автор на фотографията Силвия Куманова

 ​​ ​​ ​​​​ 

 ​​ ​​ ​​​​ Освен търсения в областта на цвета, металът предполага много възможности за взаимодействие със светлината, включително и такива с изтъняването на материята, отнемането на материала с цел постигане на решетъчен ефект.

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ Отнемането на част от материята, ​​ при ​​ един толкота сетивен материал издига ролята на хвърлената сянка, ажура, как светлината има формообразуващ ефект, отражението на художественото произведение. Взаимодействието със светлината от блясъка и отблясъците, до ефекта на сянката, отражението, нематериално естество на образа, ажури, сенки, светлини, отражения.

 

 ​​ ​​ ​​​​ Оптически ефекти, свързани със свойството за гладкост, блясък и способността на металната повърхност да отразява, както и в нея да се оглежда заобикалящата среда. Тоест опозицията между материя и дематериализиране.

 

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ Акцент в интересите ми е и синтезът между – метални художествени предмети и архитектурата. От ученик документирам и проучвам металните решетки в София и съм част от проекта „През решетките на времето“, който регистрира образци от софийските фасади.  ​​ ​​ ​​ ​​​​ 

 ​​ ​​ ​​​​ Художественият метал като елемент от архитектурата и – архитектурата като „сцена“, на която се изявява метала. В повечето случаи става дума за ковано желязо. Как металът може да влияе върху естетизацията на града и обратно как средата, включително и климатичните условия влияят върху произведенията от различни метали и как те реагират на времето. Особено значима е ​​ невидимата конструктивна функция на метала. Основа, невидима, но без нея произведенинето не може да се постигне и като изграждане, и като трайност и като сигурност за заобикалящите го. Например едно емблематично произведение от студентските години на Валентин Старчев, т.н. жабки, които са може би най-популярният фонтан в Стара Загора, разположен на входа прочутото Аязмо. Изработени първоначално от мозайка (отлети от клинови калъпи) в последствие, заради ​​ повреди, получени в резултат на ​​ климатичните въздействия, се налага да бъдат заменени от автора ​​ с техни бронзови копия.

 ​​ ​​ ​​​​ Решаването на редица ​​ пластични и композиционни ​​ проблеми е подвластно най-вече на материала метал. Металът, без който процесът на създаване на скулптура би ​​ бил невъзможен ​​ (напр. без скеле, без носеща конструкция).

 ​​ ​​ ​​​​ Сред много достойнства на специалността „Метал“ ​​ на Националната художествена академия е взаимодействието между поколенията и цялостната атмосферата; ​​ възможността да учиш в условията на диалог между класически и екпериментален подход, да си част от връзките между традиция и новаторство. Дава комплексни знания и възможности да контактуваш с богата гама проявления на метала от уникални накити и медали до голямо-форматни, триизмерни обекти.

 ​​ ​​ ​​​​ 

 

 

694 общо 2 за днес