ВИЗУАЛНИ ИЗКУСТВА,ИЗСЛЕДВАНИЯ - 2023, Брой 1

„Оживялото“ графичното изкуство, социалните проекции и проекти на Карол Помикала – синтез на класическата графична технология и триизмерна виртуална реалност

 ​​ ​​ ​​​​ Съвременният полски автор Карол Помикала представлява особен интерес с това, че съвместява ​​ класическата високо печатна графична техника на линогравюрата, заснета и раздвижена с помощта на видео технология за триизмерна  реалност.

 ​​ ​​ ​​​​ Той съчетава две коренно различни техники – традиционна линогравюра и виртуалната реалност,  благодарение на която можем да се „движим вътре“ в неговите графични творби. Карол Помикала по иновативен и креативен начин съчетава графичното изкуство с виедеоарта.

 ​​ ​​ ​​​​ Неговото творчество е пример и за социална проекция – виртуално и реално въздействаща на човека, освен че е осъществил чисто социални проекти, в полза на възможно най-широка публика. От което всяко изкуство става по-разбираемо и близко и до най-неподготвената аудитория. Графичните му творби, изградени с точки, оказват и визуално, и психологическо влияние върху зрителя. 

Традиционно свързваме автора с класичекста графика и видеоарта, но неговите творби са различни в резултат на търсения и намерени съчетания на различни форми на изкуство. Той ​​ работи на дърво и на специален  линолеум, който е патентовал с техниката на гравиране с точки, нарена „lino point” вид поантилизъм в графиката, който  много графици ползват частично в гравюрите си, ​​ но художникът с тази техника изгражда цялостно пространството, обектите и плановете.

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ Изкуството му въздейства оптично и впечатляващо на преминаващият зрител с огромните си размери и поантилистичната си техника.  

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ С видео-произведенията си Помикала по иновативен начин представя гравюрите си, вписвайки се в съвременната представа за видео арт, и е вдъхновяавщ пример за социално общуване и популяризиране на графичното изкуство сред широката аудитория.

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ Свързваме Карол Помикала с видео арта, тъй като освен че заснема клипове за процеса на създаване на своите произведения, чрез виуртуално-реална анимация пренася зрителя „вътре“ в друга реалност.

​​ 

 ​​ ​​​​ От момента, в който сме в галерия пред голяма класическа гравюра, окачена на стена, в следващият миг можем да се разходим ​​ 

сред фигурите в графичната композиция. Широкоформатни линогравюри отпечатани на хартия са направени да оживяват чрез 3D технология, когато се гледат с VR очила.Той заснема и реакциите на хората, гледащи неговите  произведения в залата – с

очила за виртуална реалност на музикален фон, допълващ визуалното изживяване.

 

Съзерцавани на голям екран те стават още по-въздействащи (Pomikala 2020).

 ​​ ​​ ​​​​ Карол Помикала e роден през 1985 г. в Замошч, Полша. Учи във Факултет по изкуствата на Университета Мария Кюри Склодовска в Люблин и през 2013 завършва специалността графика с магистърска степен. ​​ От следващата, 2014 година той е асистент, в същия университет, където зщитава докторат по изящни изкуства. От 2010 до 2019 година работи като арт директор в Saatchi & Saatchi във Варшава. През 2021 г. получава  стипендия от министъра на културата. Създава произведения в техниката линогравюра, съвместявайки традиционната художествена графика с нови технологии – графични  инсталации, съчетаващи VR и линогравюра, занимава се и с дигитално изкуство и реклама. Той води работилници в Колеж по дизайн и художествена графика, които заедно с работата му в рекламната агенция, са факторите, повлияли за възприемането и представянето на реалността в настоящата му артистична дейност. Приключението му с линогравюрата започва, докато следва във Факултета по изкуствата в Люблин при графичния дизайнер – проф. Кшищоф  Шиманович, Лично пространство-лице 1(100 х140 cm., 2016), който му разкрива света на графиката и по-специално – на линогравюрата. Благодарение на него Карол Помикала открива възможностите на точковата линогравюра и с творбите си променя възприятието за тази техника.

 ​​ ​​ ​​​​ Участвал е в много национални и международни изложби, получава множество престижни награди и отличия в страната и по света. Прави електронни книги, филми; пише ​​ статии за техниката линогравюра, достъпни в страницата на студиото.

 ​​ ​​ ​​​​ През 2018 г. той и негови ученици създават голям отпечатък, за рождения ден на Мария Кюри-Склодовска. Kсилографията е с размери 2,5 х 5,2м. Създадена е от него и 15 талантливи ученици.

 ​​ ​​ ​​​​ Признание за творчеството му е присъждането на Голямата награда на Международното  триенале на графиката` Краков, 2018 (тогава е на 33 години), Награда на ректора на Университета по изкуствата в Познан, награда от 11-то триенале на полската графика , Катовице.

 За своята графика той постоянно търси нови начини на  изразяване и създаване с хиляди точки и линии, в основата на всяка композиция, с реалистични и абстрактни форми. За произведения си той казва, че засягат вътрешното, личното и социалното пространство и са създадени благодарение на наблюдение и експерименти в графичните изкуства. ​​ Чрез работите си той ни представя интерпретация на заобикалящият ни свят, свързани с образи на връзките между общество и индивид, включително ролята на индивида в групата. 

 ​​ ​​ ​​​​ Линогравюрата се смята за лесна техника, но изисква ​​ специални умения и огромно търпение. Заедно с гравюрата на дърво, предлагат големи възможности за художествено изразяване.  

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ За навлизане в процеса на създаване на матрицата за графичната творба, Помикала открива нови форми на обработване и за визуални аспекти.

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ В социална кампания срещу проблема със стреса, той ​​ създава серия от принтове – първите в света релефни отпечатъци, взети от ноктите на реални хора – частта от тялото,  на която стресът се отразявя по най-видим начин и който, ако не  се лекува, довежда до сериозни психични проблеми. В партньорство с две водещи полски асоциации на психолози (PPA & SSP)  се осъществява кампания за информираност за разпознаване първите признаци на стреса, наречена „Какво те яде?“. Създадени са 3 релефни щампи с графики, изрязани в нокът на човек, страдащ от стрес.

 ​​ ​​​​ Така че част от проектите му имат непосредствено социално значение.

Друг проект на Карол Помикала в техниката на гравиране с точки е голяма  гравюра (5,2 м. х 1,8 м.), изпълнена с помощта на роботизирана ръка, която гравира и участва в отпечатването. Проектът може да се види онлайн и зрителя да се разходи из милионите точки изграждащи творбата (Pomykala ​​ 2021).

 

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ Проектът „Сняг“ е изгравиран също с помощта на роботизирана ръка (5,2 м. х 1,8 м.)

 ​​ ​​ ​​​​ Тази творба и останалите му произведения ни показват автора като различен, креативен – използващ класическата техника на гравюрата, обогатена с точково изпълнение и популяризирана със съвременните дигитални ​​ технологии. С което Карел Помикала има значим принос и към публиката, на която разкрива сложността на създаването на огледалната матрица, чрез която се отпечатват графичните творби. ​​ 

•••

Използвани източници

1) Pomykala, К. Personal space 2020. https://www.youtube.com/watch?v=f89qI8M_Jlg&t=9s

 

2) Pomykala, K. SNOW film. ​​ https://www.youtube.com/watch?v=stXF9IzOKZA&t=2s https://snow-saatchiispl.translate.goog/en/about?_x_tr_sch=http&_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=bg&_x_tr_hl=bg&_x_tr_p to=sc

 

3) Pomykala, K. – Blog 2021 © Karol Pomykała (online) https://pomykalastudio.com/blog about-linocut-and-art-graphic/

5) https://www.youtube.com/watch?v=l54rkb_9afE&t=2s

6) https://www.lab.malamegi.com/art_contest_lab19/contestpreview.php?id=6005

 

Ивон Кючукова: Родена в София през 1999 г.

2018 – Дипломира се в Националното училище за изящни изкуства ​​ „Илия Петров“, ​​ София, специалност: "Живопис"

2023 – ​​ Дипломира ​​ се като магистър в специалността „Реставрация“.

• Твори в областта на ​​ графиката и живописта.

Удостоявана е с награди за графика в национални конкурси, селекционирана е и участва в международни конкурсни, периодични изложби – биеналетата на графиката в Китай, Тайван и Полша.

Има множество самостоятелни изложби в София и страната, както и участия в международни и локални конкурси и пленери.

Участия в конкурси, изложби - награди

2022 – Награда за „Млад автор“ в Национална изложба „Графичен форум“ в зала „Байер“, Ст. Загора;

2022 – Участие в Национална изложба за изобразително изкуство 2022 в ХГ „Димитър Добрович“, Сливен;

2022 – Участие в международна обучително-проучвателна експедиция „Българската част от Ел Камино“, обща изложба с произведения от посетените градове по пътят „ Ел Камино“ в галерия „Арт Муза“ и втора изложба като част от пресконференцията за проекта в зала „Сердика" в хотел „Балкан", София.
2022-2020 – Участие в пленер и изложба „Несебър-градът на Св. Богородица“
2022 – Участие в програмата „Качество за добро 2022“, организирана от Hewlett Packard Enterprise;

2022 – Участие в благотворителна изложба „За децата на Конкордия“ в галерия „Арт Муза“, София;

2020-2021 ­– Участие в VIII-ми и IX-ти Национален форум "Mалки графични форми” с пътуваща изложба в София, Ст. Загора, Монтана и Русе

2021 – Самостоятелна изложба в Несебър

2021 – Самостоятелна изложба „Морски спомени" в галерия „Недев", Ст. Загора;

2021 – Участие в XXI-во Международно биенале на графиката Варна в ХГ „Борис Георгиев“

2021 – Участие в Международно триенале на графиката в Битоля, Северна Македония

2022-2021 – Участие в благотворителен музикален арт фестивал „Open Buzludja Fest“ част от представянето на "Плана за опазване и управление" на паметника Бузлуджа;

2021 – Участие в Международен арт фестивал „Съзвездия в Несебър"

2021 – Участие в Национална младежка изложба „Продължавай" в Изложбена зала „Рафаел Михайлов“, град Велико ​​ Търново

2021 – Участие в Национална изложба „ Лудогорие 2021“ в Художествена галерия „Проф. Илия Петров“, Разград

2021 – Участие в ​​ Националната графична изложба „Георги Герасимов 2021", Художествена галерия „Станислав Доспевски", Пазарджик;

2021-2019 – Уастие в II-ри и III-ти Национален конкурс за графика „Класически техники“ галерия „Средец“, Министерство на културата

2021 – Участие в Национален фотоконкурс „Светлина", част от Младежката научна сесия: „Природните науки и технологиите“, организирана от Съюза на физиците в България;

2021-2020 – Участие в международен екип за реставрация на мозайки в паметника Бузлуджа

2021 – Участие в Международно триенале на графиката в Чиешин, Полша

2021-2020 – Участие в Национална изложба „Графичен форум“ в град Стара Загора, Зала „Байер“
2021 – Участие в Национална изложба – биенале „Студентски форум за съвременно изкуство“, организиран от Факултета за изобразително изкуство във Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“

2020 – Участие в конкурс за живопис, графика и дизайн „Историята ни е в сърцето, бъдещето ни - в ръцете“ организиран от Уникредит Булбанк и Националната художествена академия;
2020 – Участие в Национална изложба - триенале за съвременно изкуство „Велико Търново – Пространство на вдъхновение 2020“, В. Търново, ИЗ „Рафаел Михайлов“;

2020 – участие в Национален конкурс „Рождество Христово” организиран от Столичен храм „Света София“;

2019 – участие в 7-мо Международно биенале на графиката Гуанлан 2019 в Гуанлан, Китай;

2019 – II-ро място в Национален конкурс „Рождество Христово“ на БФ към СУ“ Кл. Охридски“;

2019 – II-ро място в международния арт фестивал „Съзвездия в Несебър“, Несебър;

2019 – самостоятелна изложба „Друга реалност“ в галерия „Арт Муза“, София;

2019 – участие в Национален конкурс „Възкресение Христово“;

2018 – самостоятелна изложба „Равноденствие“ – графика в музей „Борис Христов“, София;

2018 –  самостоятелна изложба  „Лични Открития“- живопис и графика  в галерия Дебют, София;

2018 – участие в XXI-во Международно биенале на графиката за деца и младежи в Торун, Полша;

2018 – участие в конкурс-изложба  „Отвъд Академичното“;

2017 –  участие и награда за графика I-во място в конкурс "Моята България“;

2017 – участие в изложба на възпитаниците на НУИИ в Съдебната палата;

2017 – награда за графика – II-ро място в Национален младежки конкурс за изящни, приложни изкуства и дизайн в Орешака;

2017 – участие в интерактивна изложба „Усети града Варна“;

2017 – участие в конкурс „Защити ме – за да те има“ на Министерство на околната среда и водите – награда за плакат;

2019 – 2015 – участие в международен арт фестивал „Съзвездия в Несебър“;

2017 – участие в пленер "София - европейска столица на културата през очите на децата" по проект на Софийска община и фондация "Конкордия";

2017 – 2016 участие и I-во място в конкурс "Бъди творец" на българската православна общност в Хамбург, Германия;

2016 – участие в Национален младежки конкурс за изящни, приложни изкуства и дизайн с изложба в НДК;

2016 – участие в изложба „Живопис, графика и илюстрация” на учениците от НУИИ „Илия Петров” в галерия "Петко Чурчулиев" – Димитровград;

2016 – участие в Международен уъркшоп и изложба в галерия "Недев", Ст. Загора;

2016 – I-во място в Национален конкурс по фотография „Водата е живот“, организиран от Министерство на околната среда и водите;

2016 – участие в изложба в Руския културен институт, София;

2016 – участие в Национален конкурс „С очите си видях бедата”;

2015 – участие в конкурс-изложба "Еко Антарктида" в СУ „Св. Кл. Охридски”.

 

• • •

An Analysis of Karol Pomykala's Social Projects and Graphic Art

Author: Ivon Kyuchukova

 

 ​​ ​​ ​​​​ Karol Pomykala is a contemporary Polish artist who combines video art with contemporary graphic art in an innovative and creative way. He combines the classic highly printed graphic technique of linocut, captured, and developed using video technology for three-dimensional reality. His art is an example of social projection, both virtually and really exerting an impact on people. His graphic works, built with dots, visually and psychologically affect the viewer. 

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ Traditionally we associate the artist with video art, but his works are different, he has some new searches and combinations of forms of art. With his videos, Pomykala presents his prints in an innovative way, fitting into the contemporary notion of video  art, and is an example of social communication and promotion of ​​ graphic art.

 ​​ ​​ ​​​​ Karol Pomykala combines two radically different techniques traditional printmaking linocut and virtual reality, which allows us to "walk inside" his prints. He works on wood and on a special linoleum, which he has patented with the technique of engraving with dots, called "lino dot" - a kind of pointillism in printmaking that many printmakers use partially in their prints, but the artist uses this technique to build the space, objects and plans completely. His art has an optical and impressive impact with its enormous size and pointillist technique - lived out in front of the passing viewer.  

We associate Karol Pomykala with graphic and video art, as he ​​ films clips of the process of creating his works – art videos and takes the viewer "inside" another reality – in a gallery in front of a large classical  print on a wall, and in the next moment you can walk among the figures in the ​​ graphic composition itself.

Large format linocuts printed on paper are made come to life through 3D technology when viewed with VR glasses.

The reactions of the people watching his works in the auditorium with virtual reality goggles on a musical background, complementing the visual experience, are also filmed.

 Contemplated on the big screen they become even more impactful (Pomykala 2020).

 

Karol Pomykala was born in 1985 in Zamosc, Poland. He has studied at Marie Curie Skłodowska University in Lublin, Faculty of Arts, and in 2013 graduated with a  degree in Graphic Arts. He has been an assistant professor at the same university since 2014 and holds a PhD in Fine Arts, since 2010 he has been working as an art director at Saatchi & Saatchi in Warsaw. In 2021 he obtained scholarship from the Minister of Culture.

Pomykala creates works in linocut technique, combining traditional art graphics with new technologies graphic

installations, combining VR "Personal space-person 1

(100х140cm. 2016) and linocut, he also works with digital art and advertising. He teaches workshops at the College of Design and Graphic Arts, which along with his work at the ad agency, are the factors that have influenced his perception of reality in his current artistic activities. His adventure with linocut began while he was studying at the Faculty of Arts in Lublin under the supervision of the graphic designer prof. Krzysztof Szymanowicz, who opened the world of graphic art and linocut to him. Thanks to him, Karol Pomykala discovered the dot linocut and changed the perception of this technique.

 ​​ ​​​​ He has participated in many national and international exhibitions, received numerous prestigious awards and honours both in Poland and around the world. In 2018 he and his students created a big print to celebrate of the 150th anniversary of the birth of Мaria Skeodowska Curie. The woodcut is 2,5 x 5,2 м. made by 15 talented students.

The greatest recognition for his work is the award of the Grand Prize at the International Printmaking Triennial in Krakow – 2018 and Prize of the Chancellor of the University of Arts in Poznan, 11th Triennial of Polish Graphics, Katowice, Poland.

For his prints, he is constantly searching for new ways of expressing and creating with thousands of dots and lines, the basis of each composition being built-up with realistic and abstract forms.   He says that his works touch on the inner, personal and social space and are created through observation and experimentation in the graphic arts. Through his works, he imagines an interpretation of the world around us, related to the image of the relationship between society and the individual, including the role of the individual in the group. He fell in love with linocut, wanted to inspire with this love and decided to create a virtual studio

a platform bringing together artists who want to expand and share their knowledge in the field of graphic arts. He also makes e-books, films and articles about the linocut technique, available on the studio's website. Linocut is considered an easy technique, but it requires special skills and a great deal of patience. Together with carving, they offer enormous possibilities for artistic expression.   To enter the process of matrix creation, Pomykala discovered new forms of processing and visual aspects.

 ​​ ​​ ​​​​ In a social campaign about the problem of stress, he created a series of prints - the world's first embossed prints taken from the nails of real people - the body part, ​​ that shows stress the most. Stress, if not treated, leads to serious mental health problems. In partnership with two leading Polish associations of psychologists (PPA & SSP)  they have created an awareness campaign to recognize  the first signs of stress called "What's eating you?". It consists of 3 embossed prints with graphics cut into the nail of a person suffering from stress.

 ​​ ​​​​ Another project of Karol Pomykala in the technique of engraving with dots is a large engraving (5,2m./1,8m.) executed using a robotic arm that engraves and  participates in the printing. The project can be viewed online and the viewer can walk through the millions of dots that make up the work (Pomykala 2021).

 

Project "Snow" engraved with the help of a robotic arm - 5.2x1.8m.

This work and his other works show us the author as different, creative and interesting personality. ​​ He successfully handles the classical technique of engraving, enriched with dot execution and popularized with modern internet technologies.

•••

Sources used: 

1) Pomykala, K. Personal space 2020. https://www.youtube.com/watch?v=f89qI8M_Jlg&t=9s

 

2) Pomykala, K. SNOW film. ​​ https://www.youtube.com/watch?v=stXF9IzOKZA&t=2s https://snow-saatchiispl.translate.goog/en/about?_x_tr_sch=http&_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=bg&_x_tr_hl=bg&_x_tr_p to=sc

 

3) Pomykala. K. - Blog 2021 © Karol Pomykała (online) https://pomykalastudio.com/blog about-linocut-and-art-graphic/

5) https://www.youtube.com/watch?v=l54rkb_9afE&t=2s

6)https://www.lab.malamegi.com/art_contest_lab19/contestpreview.php?id=6005

•••

Ivon Kyuchukova was born in Sofia in 1999. In 2018 she graduated from the National school of fine arts "Ilia Petrov", Sofia with the speciality of painting. She is currently studying at the National Academy of Arts for obtaining Master's degree in "Restoration". Ivon Kyuchukova works in the field of graphics and painting. She won prizes for graphics in national competitions, participated in international biennales of graphics in China, Taiwan, North Macedonia and Poland. She has numerous solo exhibitions in Sofia and Bulgaria, as well as participation in international and local competitions and plein airs.

 

Participation in competitions and exhibitions:

2022 – award for "Young Author" in the National Exhibition "Graphic Forum" in Bayer Hall, Stara Zagora

2022 – participation in the National Fine Art Exhibition 2022 in Dimitar Dobrovich Art Gallery, Sliven

2022 – participation in an international educational and research expedition "The Bulgarian part of El Camino" exhibition with works from the cities visited along the "El Camino" route in the Art Muza Gallery and second exhibition as part of the press conference for the project in Serdika Hall in Balkan Hotel, Sofia

2022-2020 ­– participation in plein air and exhibition "Nessebar - the city of the Holy Mother of God"

2022 – participation in the "Quality for Good 2022" program organized by Hewlett Packard Enterprise

2022 – participation in a charity exhibition "For the Children of Concordia" in the Art Muza Gallery, Sofia

2020-2021 - participation in the 8th and 9th National Forum "Small Graphic Forms" with a traveling exhibition in Sofia, Stara Zagora, Montana and Ruse

2021 – solo exhibition in Nessebar

2021 – solo exhibition "Maritime Memories" in Nedev Gallery, St. Zagora;

2021 – participation in the XXI International Biennale of Graphics Varna in Boris Georgiev Art Gallery

2021 – participation in the International Graphics Triennial in Bitola, North Macedonia

2022-2021 participation in a charitable festival of musical art "Open Buzludja Fest", a part of the presentation of the "Preservation and Management Plan" of Buzludja monument

2021 – participation in the International Art Festival "Constellations in Nessebar"

2021 – participation in the National Youth Exhibition "Continue" in Rafael Mihailov Art Gallery, Veliko Tarnovo

2021 – participation in the National Exhibition "Ludogorie 2021" in Prof. Iliya Petrov Art Gallery, Razgrad

2021 – participation in the National Graphic Exhibition "Georgi Gerasimov 2021", Stanislav Dospevski Art Gallery, Pazardzhik

2021-2019 – participation in the 2nd and 3rd National Graphics Competition "Classical Techniques", Sredets Gallery, Ministry of Culture

2021 – participation in the National Photo Contest "Light", a part of the Youth Scientific Session: "Natural Sciences and Technologies", organized by the Union of Physicists in Bulgaria;

2021-2020 – participation in an international team for the restoration of mosaics in Buzludzha monument

2021 – participation in the International Graphics Triennial in Cieszyn, Poland

2021-2020 – participation in the National Exhibition "Graphic Forum" in Stara Zagora, Bayer Hall

2021 – participation in the National Exhibition - Biennale "Student Forum for Contemporary Art", organized by Veliko Tarnovo University "St. Cyril and St. Methodius", Veliko Tarnovo

2020 – participation in painting, graphics and design competition "The history is in the heart, our future is in our hands", organized by Unicredit Bulbank and National Academy of Arts Sofia

2020 – participation in the National Exhibition - Triennial of Contemporary Art "Veliko Tarnovo Space of Inspiration 2020", Rafael Mihailov Art Gallery, Veliko Tarnovo

2020 – participation in the National Nativity Competition organized by the Church of St. Sofia

2019 – participation in the 7-month Guanlan International Graphics Biennale 2019 in Guanlan, China

2019 – 2nd place in the National Competition "Nativity" of the Faculty of Theology at Sofia University "St. Кliment Ohridski"

2019 – 2nd place in the international art festival "Constellations in Nessebar", Nessebar

2019 – solo exhibition "Another reality" in Art Muza Gallery, Sofia

2019 – participation in the National Competition "Resurrection of Christ"

2018 – solo exhibition "Equinox" - graphics in Boris Hristov Museum, Sofia

2018 – solo exhibition "Personal Discoveries" – painting and graphics in Debut Gallery, Sofia

2018 – participation in the XXI International Biennale of Graphics for Children and Youth in Torun, Poland

2018 – participation in a competition - exhibition "Beyond the Academic"

2017 – participation and award for graphics, 1st place in the competition "My Bulgaria"

2017 – exhibition of graduates of National School of Fine Arts "Ilia Petrov" in Sofia Court House

2017 – ​​ award for graphics – 2nd place in the National Youth Competition for Fine, Applied Arts and Design “Oreshaka”

2017 – participation in the interactive exhibition "Feel the City of Varna";

2017 – participation in the competition "Protect me – for you" of the Ministry of Environment and Water – poster award

2019-2015 – participation in the international art festival "Constellations in Nessebar"

2017 – participation in plein air "Sofia - European capital of culture through the eyes of children" project of Sofia Municipality and Concordia Bulgaria Foundation

2017-2016 – participation and 1st place in the contest "Be a creator" of the Bulgarian Orthodox community in Hamburg, Germany

2016 – participation in the National Youth Competition for fine, applied arts and design with an exhibition at the National Palace of Culture

2016 – participation in the exhibition "Painting, graphics and illustration" of the students of National School of Fine Arts "Ilia Petrov" in Petko Churchuliev Art Gallery, Dimitrovgrad

2016 – participation in an International workshop and exhibition in Nedev Art Gallery, Stara Zagora

2016 – 1st place in the National Photography Competition "Water is life", organized by the Ministry of Environment and Water

2016 – participation in an exhibition at the Russian Cultural Institute in Sofia, Bulgaria

2016 – participation in the National Competition "I saw the trouble with my eyes"

2015 – participation in the contest-exhibition "Eco Antarctica" at Sofia University "St. Kliment Ohridski"

 

 

521 общо 4 за днес