КУЛТУРА – ЕКОЛОГИЯ - 2023, Брой 4

Стартира екологичния проект “ФАКТОРЪТ ПРИРОДА” на младите автори Силвия Куманова, Божидар Стоилков и Иван Цуцуманов

 ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ Проектът има амбициозната цел да въздейства върху аудиторията със средствата на изкуството, като представи щетите от безгрижието и неграмотни човешки намеси в природната среда. Тема, присъстваща в публичното пространство много повече, отколкото по времето, в ​​ което още нямахме Министерство на екологията и отдавна – омръзнала на всички.

 ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ И не защото човекът е толкова немислещо и нехаещо за собственото си благополучие същество, а защото това, което му се поднася е белязано от:

 ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ • постулати, вероятно носещи достатъчна информация и разбираеми за брюкселските чиновници, но безсъдържателни от гледна точка на български език (и далеч не само на книжовния);

 ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ • липса на достатъчно примери за последиците от неграмотни или зловредни намеси в природната ​​ среда;

• липса на информация за добри практики, имащи за цел – опазване на природната среда

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ Иначе казано – публичното пространство ​​ е пълно с публикации, не носещи достатъчна информация, резултати от нови изследвания по теми, имащи отношение ​​ към проблема. Поради което и обществото ги игнорира.

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ Затова списание АртДиалог даде подкрепата са да бъде партньор на младежката фондация, кандидатстваща с проекта си за организиране кампанията „Факторът ПРИРОДА“, имащ амбицията да отговори и на сакралния въпрос: Как да се избегнат задълбочаващите се негативни климатични промени?

 ​​ ​​ ​​​​ Гаранция за това е, че от проекта им личи добро познаване на темата – европейската и българската нормативна база, изследванията на институциите (показващи, че само в 4% от природната среда липсва човешка намеса), социологическите изследвания, провеждани у нас, илюстриращи значителен интерес ​​ и готовност за намеса за преодоляване вредоносни човешки въздействия върху природата. В екипа има сериозен експерт по темата и първите успехи са налице – заснети над 100 фотографии на предварително определените по проекта локации, където контрастът между природните красоти и богатство са превърнати в сметище или в свлачище, водещи до екологична катастрофа за ​​ обитаващия я животинския свят, до повишаване на температурата на въздуха и промяна на качеството му и ​​ др.

 ​​ ​​ ​​​​ Най-впечатляващото в проекта е – че членовете на екипа - млади кинотворци, доказали качества за въздействие върху аудиторията с предходни проекти, са решени да пропагандират и единственото у нас, засега работещо предприятие даващо отговор на въпроса: Какво да се прави (?), поради което и АртДиалог следи проекта с интерес.

• • •

Първият резултат от изпълнението на проекта – създаване на около 100 фотографии по теми на проекта, с част от които бе направена изложба в галерийното пространство при офиса на списание АртДиалог (ул. „Г. С. Раковски“ 108, ет.5 – офис сградата на Федерацията на НТС).

 

284 общо 1 за днес