Васил Димитров – Профето
Васил Димитров във „Всяка есенна вечер“ на Иван Пейчев,
3 октомври 1959 г.
Нямах по-уютен приятел от него. Душата му можеше да приюти тайните на неговите близки. Как така „уютен“! Що за словоблудие! Уютен бива нечий дом. Или подмамващ пейзаж. Но човек? Това си е словосвойщина. Но вярвам читателят е свикнал с моето „словотворчество“ и няма да захвърли това четиво.
Запознахме се на студентската скамейка. От пръв поглед се породи приятелството, което успореди нашите пътища. И двамата бяхме приети в Театралното училище в класа по театрознание на професор Любомир Тенев.
Васил Димитров в ролята на Преди в „Професията на госпожа
Уорън“ на Бърнард Шоу, Златка Златева – г-жа Уорън,
Павел Павлов - Франк, Виви – Мария Моллова
Порази ме начетеността на Васил и му го казах. Той се усмихна и самоиронично отбеляза, че в гимназията го прякоросали Профето, демек Всезнайко.
Наистина години по-късно той стана професор, а приятел от нашия кръг вече го беше прекръстил на „Братя Данчови“ i, сиреч енциклопедист.
И двамата бяхме приети и в актьорско майсторство. Едни ден професор Кръстьо Мирски го срещнал в коридора и огорчен му казал: „Аз ви избрах за моя клас, а вие бягате, защо?“ А Васил, само това и чака, загърби театрознанието. Така съдбата ни събра в актьорско режисьорския клас на нашия общ учител. Но в края на първата година щедрият професор му писа едва четворка. „Не бях огорчен, погледнах на себе си като на човек, който може би не става за артист – сподели по-късно той. – И ето че на третата година, като прескочих някаква бариера, дочаках отличните си оценки.“
Да, той беше наистина избран.
Изглежда наречниците му бяха орисали над люлката титанично любопитство. Не онова непътно любопитство за сплетни и козни, а благородното опознаване на заобикалящия го свят, което превръща познанията в ерудиция, сбрано като мед в пчелна пита. Любопитството му имаше и своите негативи – той не обичаше сравненията. Това често израждаше разговорите ни в препирни. Той задъхано бранеше възгледите си. Но като при хора от „една кръвна група“, разгорещените спорове се връщаха в руслото на разумното. Не се минаваше, разбира се, без компромиси и от двете страни.
Друг път любопитството му метаморфозираше в сладокусничество. Самият той наричаше себе си сладокусник. Само да не помислите, че е страдал от булимия. Той хапваше малко, но обичаше да вкуси от всичко на трапезата. Често цитираше репликата на скъперника Арпагон: „Човек трябва да хапва, за да живее, а не да живее, за да плюска!“ Той обожаваше Молиер, но така и не му се случи да се превъплъти в негов персонаж. Затуй пък съпреживяваше като режисьор много негови герои със своите студенти. След като ги „подковаваше“ със системата на Станиславски, те биваха повишавани от чираци в калфи. А едва преминали молиеровите изпитания, биваха въздигани в майстори, достойни за света на Харолд Пинтър.
Той предаваше като във факелна щафета каквото бе научил от своя учител. Така невидимата нишка Луи Жуве – Макс Райнхард – Бертолт Брехт не се прекъсваше – както възел възела държи. Може би тъкмо това бе провидял в него Мирски. „Съжалявам, че навремето не си водих подробни записки – споделяше Васил – все си казвах: всичко е точно така. А каква опора щяха да ми бъдат сега, ако не беше тогавашната ми самонадеяност!“
Но паметливата съдба понякога забавя, но никога не забравя. И тя го възнагради с бляскави превъплъщения, които слисваха дори най-близките приятели от неговия кръг. Едва ли, който го е видял като стария Джон Гонт, херцог Ланкастър – в Шекспировата хроника „Ричард ІІ“, ще го забрави докато е жив! И знаменитият монолог: „Умираш ти, а аз съм само болен!...“
Вили Цанков го нарече „мой артист“. Отсетне доста режисьори биха възкликнали така, но той имаше предимството на първия. Впечатленията ми от спектакъла „Антигона“ на Жан Ануи бих изразил с няколко думи – ако авторът го бе видял, щеше да прекръсти творбата си „Креон“. А му партнираше неподражаемата Цветана Манева.
Но направо ме слиса с превъплъщението си в ролята на Иларион Критски в моята хроника „Страстната неделя“.
Дори невероятната Леда Тасева и Стефан Данаилов не успяха да го надиграят. Навярно той ще се възмути в отвъдното: „Нали ти казвах неведнъж: не бива да се правят сравнения!“ И спирам, защото нелепо ще прозвучи спор между отсамното с отвъдното.
Васил беше добър като хляба и необходим като солта, която придава вкус на приятелството. Никога не додяваше, освен когато разказваше видените филми, които го бяха поразили. Затова пък ги преразказваше с такива подробности, сякаш самият той се бе подвизавал по снимачните площадки.
Васил Димитров и Николай Узунов в „Преславски сказания“ по
Константин Преславски
Той последен напусна приятелския ми кръг. И аз съвсем осиротях. Самотата ме гложди като „забита и прекършена стрела“ (според Яворов). Утешава ме само вярата, че Бог ме остави последен отсам, за да разкажа за нашето време и тези забележителни артисти без дубъл. Преосмислях своите нявгашни помисли и ги превръщах в пориви на паметта. А тя, паметта, е същи разбуден от дрямка вулкан, чиято лава се втвърдява в паметник на незабравата. И посява надеждата, че там в неведомото отвъдно Вседъжителят ще ни събере отново в своята небесна трупа. Амин!
Братя Данчови – Никола (филолог) и Иван (филолог и дипломат, ранг пълномощен министър) Данчови – автори на „Българска енциплопедия“ или „Енциклопедия на Братя Данчови“, първата българска енциклопедия (с общоенциклопедичен характер), в обем 1720 страници, 1936 г. (издавана обикновено в 2 тома, обикновено като фототипно).