Пета сесия на Ученическия институт на БАН
Създаденият през 2000 г. Ученически институт към БАН беше стратегичска стъпка по отношение на бъдещето на българската наука. След толкова медали, които младите българи получаваха години наред в международни олимпиади по математика и информатика подобно решение беше логично. Опитът от работа с ученици по математика и информатика беше крайно време да бъде разпространен и в другите науки. Към това остава само да се добави, че всяка уважаваща себе си държава в Европа има лицей или друга подобна структура за подрастващите поне към най-престижния си университет или изследователски институт. В някои държави те имат поне вековна история или са по-стари.
Специализирана структура в БАН доказа бързо ползата да бъдат мотивирани и подпомогнати младите хора с изследователски интереси и творчески заложби и увеличаващите се международни успехи са само едно от доказателствата за това. Не по-малко важно е, че понеже на самите сесии, на които те представят изследванията си се допуска публика - повече млади хора, а и родители могат да получат информация за възможностите за участие.
В сесиите, съгласно регламента на института, всеки може да кандидатства с реферат или с изследователска разработка. При изследовванията си, съгласно регламента на БАН, всеки участник може да бъде подпомогнат от свой учител, експерт по разработваната тема, студент, университетски преподавател или учен-изследовател. Както и да ползва базата на БАН за изследванията си. Получените резултати се оформят в писмен вид като „проект“ – доклад за проведеното изследване. Може да се кандидатства и с реферат по дадена тема, което също е полезно, защото това е най-добрият начин за усвояване на значителни по обем и сложност знания. Но и защото – това е първа стъпка за сравнителен анализ на постигнатото в дадена област, която би трябвало да предхожда бъдещите изследвания на младите хора. Проектите се рецензират и оценяват от специалисти в съответната научна област или изкуство. Авторите на най-успешните разработки получават копие от рецензията на специалистите и покана за представянете и на научната сесия. Авторите на отличени разработки получават достъп до библиотечните и научно-изследователските ресурси, с които разполага БАН, както и научно ръководство за насърчаване, развитие и израстване в избрана от ученика научна област или област на изкуството.
Списание АртДиалог приветства решение на БАН да включи изобразителното изкуство и изкуствознанието в тазгодишния конкурс. Докладите в областта на изкуствознанието могат да имат реферативен характер, но по-висока оценка ще се дава при наличието на елементи на иновативност.Творбите за участие в сесията по изобразително изкуства могат да бъдат рисунка или етюд, придружени от пояснителен текст.
Информацията за тази сфера предизвиква и въпроси:
• Включването на изкуствознанието в конкурса е работеща идея, защото никой от млади да не превърне в бъдеще изкуствознанието в своя професия, разработките, които ще бъдат направени, ще увеличават броя на подготвените ценители в даден жанр, а това е най-важната и мотивираща публика.
• В съобщението на БАН се отбелязва, че над 70 души са заявили участие. За точните наук може би такова участие е много добър показател. Но след като обучаващите се в различни специалности по изобразително изкуство са многократно повече само в специализираните средни училища по изуствата на Министерството на културата, цифрата – 70 участника е незадоволителна. Това е лесно преодолимо в конкурса за следващата година, за който АртДиалог би се включил в навременното разгласяване в самите училища по изкуствата.
• Вторият въпрос е по-сложен, защото докато при точните науки има обективни измерители, в изобразителното изкуство нещата са малко по-различни. В изобразителното изкуство е необходимо усвояването на голям обем специални знания и умения, без които талантът не може не се прояви и защити. Това изисква изключително много време. Няма как ученици рисуващи по 2 или 3 пъти седмично за час или два в школа в читалище или дори при частен учител, да бъдат в състояние да се състезават с връстниците от специализираните училища по изкуствата. В тях – рисуването заема почти целия ден, въпреки че учебната програма не го предвижда. Ако надникнем в часовете по общообразователните дисциплини, ще установим колко са липсващите ученици. Те не са „избягали“ – пред стативите са и рисуват и справяне с този проблем в училищата по изкуствата е трудно да се намери.
Нямаме съмнение в оценките на журито, но въпреки, че обективни критерии има и в изкуството – те са по-малко разбираеми от публиката, която подхожда към него с мярката: Харесва ми – не ми харесва.
Конкурсът стартира, срокът за получаване на конкретните предложения за участие в ученическата сесия е краят на септември. Творбите на участващите в конкурса, ще можем да разгледаме във фоайето на сградата на БАН от 5 до 9 ноември 2018 г.
Участвалите досега в сесиите на Ученическия институт на БАН ученици са редовни участници в научни конференции в страната и чужбина, имат публикации в сборници и списания. Възпитаниците на Ученическият институт на БАН представят страната ни с успех в престижни международни състезания и изложения.