Х МЕЖДУНАРОДНО ТРИЕНАЛЕ НА СЦЕНИЧНИЯ ПЛАКАТ - 2022, Брой 5

Х. Международно триенале на сценичния плакат`София 2022

 

 ​​ ​​ ​​​​ На 1 ноември с официалната церемония за обявяване на наградите се слага началото на десетото юбилейно Международно триенале на сценичния плакат – София 2022, в Националния дворец на културата, мраморно фоайе, 18 часа.

 ​​ ​​ ​​​​ По традиция наградите се определят от влиятелно международно жури - от 300 плаката включени в 10-тата експозиция ​​ на триеналето, предварително подбрани от национално селекционно жури от близо 3000 реални и виртуални предложения, пристигнали от цял свят.

 ​​ ​​ ​​​​ Щефан Бунди, Швейцария; Гите Кат, Дания; Ришард Кайзер, Полша, Бата Кнежевич, Сърбия ​​ и българските им колеги Божидар Йовов, Георги Янков и Любен Генов ще определят Голямата награда, два равностойни приза за всеки от разделите и наградата „Асен Старейшински“ за млад автор (до 35 годишна възраст).

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ Създадено през 1994 година от Божидар Икономов (1943-2016), Божидар Йонов и Албена Спасова, днес Триеналето е сред авторитетните международни платформи за плакат и единственото конкурсно изложение, фокусирано върху културната сцена.

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ Десетото издание се отличава от всички предходни, не само защото юбилеят предразполага към ретроспекции и прогнози, ​​ а и ​​ защото последните три години, подложиха на изпитание гражданската и творческа чувствителност на плакатиста, а мотото на десетото триенале Силата на плаката, явно откликна на тези нагласи. Пандемията и войната в Украйна оставят отпечатък върху представените произведения, разширяват обхвата на форума и потвърждават възгледа, че светът е сцена, а плакатът нейно огледало.

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ Домакин на Х Триенале е Националният дворец на културата, ​​ а съпътстващите изложби са в Националната галерия//Квадрат 500 , в залата на Съюза на българските художници „Райко Алексиев“ и в новооткритата столична Галерия 88.

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ Акцент са художествените намеси в градската среда (площад „Славейков”, оградите на Центъра за източни езици и култури към Софийския университет, Националната художествена академия, Националното музикално училище, фасадата на Националната музикална академия и др.), защото връщат плаката на естественото му място - ​​ улицата, която е и най-влиятелната галерия за това изкуство.  ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ 

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ Първата среща през тази година на избрани експонати от колекцията на Триеналето беше с публиката на фестивала „Аполония” в Созопол, последва акцията „Алея на славата“, която преобрази пл. „Славейков“ по случай празника на София – 17 септември. Международния ден на езиците ​​ – 26 септември отбелязахме с друга внушителна кампания на открито с 32 широкоформатни винили от серията „От А до Я“ – един от най-успешните проекти на Триеналето, включващ плакати за всяка една от българските букви, дело на известните ни плакатисти: Божидар Икономов, проф. Божидар Йонов, Георги Липовански и проф. Людмил Чехларов са експонирани върху оградата на Центъра за източни езици и култури, на ъгъла на булевардите „Тодор Александров“ и „Опълченска“.

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ Всички тези външни изложби ​​ илюстрират колко естествено и ефектно плакатът може да се впише и да „оцвети“ градската среда, ​​ да ѝ предаде смисъл и да подготви публиката за предстоящото Триенале, благодарение на което през целия ноември столичната културна сцена ще е наситена с редица изложбени и образователни събития от богатата програма на 10-тото триенале:

10-то Триенале - основна експозиция ​​ на селекционираните плакати + специално участие, НДК, 1 – 21 ноември;

Изложба на творби на членовете на Международното и Селекционно жури на 10-тото Триенале, Галерия на Съюза на българските художници „Райко Алексиев“, 29 октомври – 12 ноември. Експозицията включва произведения както на българските автори, които селектираха плакатите и формираха колекцията на Триеналето, така и на чуждестранните гости, които ще определят наградите, непосредствено преди официалното откриване. Публиката ще види плакати на едни от най-влиятелните световни плакатисти като Щефан Бунди, Швейцария; Гите Кат, Дания, Ришард Кайзер, Полша, Бата Кнежевич, Сърбия, на българските им колеги: Божидар Йонов, Иван Кашлаков, Мила Лозанова, Парашкев Фереджанов, неонови обекти на Георги Янков, живопис на Любен Генов, както и фотопостери на самите наградни пластики и на техните създатели – известните скулптури Богомил Николов и Георги Чапкънов.

Право в десетката е следващата експозиция, разказваща за историята на Триеналето през избрани плакати и безценни дарения, които се съхраняват в неговата колекция - най-голямата и престижна сбирка на това изкуство у нас. Изложбата включва плакати, знакови не само за историята на Триеналето, но и за развитието на световното плакатно изкуство през последните 3 десетилетия. Тя може да бъде видяна в  ​​​​ Национална галерия//Квадрат 500, 1 ноември – 18 декември;

Памет и плакати, In memoriam - плакати на големите български плакатисти Александър Сертев, Асен Старейшински, Божидар Икономов, Димитър Тасев, Камен Попов, Николай Ковачев, Огнян Фунев и Стефан Десподов са подредени в новооткритата столична Галерия 88, ул. „Богатица“ 25.

• Публични лекции на членовете на международното жури: Щефан Бунди, Бата Кнежевич и Ришард Кайзер, 31 октомври, 11 часа, НХА, нов учебен корпус, зала 002/003, ул. „Шипка“1.

• Първото събитие от образователната програма е планирано за 26 октомври, когато в Полския институт в София ще бъде открита експозицията „Двама ректори – една изложба ПЛАКАТИ”, създадена по повод 24 май и открита тогава в Българския културен институт във Варшава.

​​ https://www.figma.com/proto/syfSoX1PtxiyE0ESEquj1k/TheXthTriennial-Sofia2022?page-id=0%3A1&node-id=1%3A3&viewport=493%2C322%2C1.06&scaling=scale-downwidth&hide-ui=1

 ​​ ​​ ​​​​ •••

 ​​ ​​ ​​​​ Х Триенале са провежда със съдействието на:

Национален фонд „Култура”, Столична програма „Култура“, Министерството на Културата, Националния дворец на културата, Националната галерия, Съюз на българските художници, Националната художествена академия, Полския институт в България, Държавния културен институт на Външно министерство, Галерия 88, Община Димитровград и е част от Календара на културните събития на Столична община за 2022 г.

 

За подробности и допълнителна информация: www.triennial.orbitel.bg

0888 90 14 14, Албена Спасова

 

 

1000 общо 1 за днес