Златка Дъбова. Кратка илюстрована био-библиография
(1927 – 1997)
l. ОПИТ ЗА ПОРТРЕТ
Творчеството на Златка Дъбова – до индивидуалната ù изложба през 1985 година в качеството ù на лауреат на Голямата награда, присъдена ù на предходното второ Международно биенале на графиката`1983, Варна, не познавах добре. Тя беше активно работещ художник и участваше с творби във всички общи и групови изложби на СБХ, имаше персонални изложби зад граница и награди, но една персонална изложба дава възможност, да се вгледаш по-внимателно в художника. А Златка Дъбова до тогава не беше правила нито една персонална изложба. С нейното голямо и разнообразно творчество се запознах истински едва когато започнах работа за подпомагане издръжката на единствената, все още работеща, макар и без най-важната си – литографска част, Графична база на Съюза на българските художници в София.
В началото на 1992 година, вече не бях експерт в Министерството на културата, нямах отговорности към международните и национални инициативи на Варна, Добрич и Шумен, но колегите, след 20 години обща работа продължаваха да ми звънят при всеки възникнал проблем. А проблеми – от всякакъв характер – от отказ на държавата да мисли за културата, в това число и за творческите съюзи, отразило се негативно и на отношението на новите общински ръководства към сектора кулкура. Безхаберието, а и неграмотността на новите ръководства на Министерството на културата (с изключение на двеi, за жалост – и двете кратковременни) да осъществят обмислено преминаване на културата от пълна държавна издръжка към пазарни условия – преходът беше шоков. Творческите съюзи загубиха всички свои приходоносни дейности и предприятия, поставило на изпитание оцеляването им; но освен това бяха и лишени от функциите си в процеса на управление на художествения живот – и на национално и на регионално ниво. В резултат на което и решенията, с малки изключения, бяха – непрофесионални, често – подкупни, а понякога - в изпълнение на конкретна политическа поръчка – с дългосрочни невъзстановими щетиii.
С изключение на сферата опазване – паметниците на културата и част от сферата разпространение (националните и общински културни институти), цялата сфера създаване премина още до края на същата 1992 година в „пазарни условия“, както и немалка част от разпрстарнението. Иначе казано – близо 70% от създаващите творби или творчески продукти и голяма част от артист-изпълнителите, бяха освободени от работа – при пълна яснота ,че липсва какъвто да е „пазар на изкуствата“.
За всички художници, които трябваше сами да организират издръжката си и да инвестират в създавания от тях продукт, за което грижата до тогава имаха Съюзът на българските художници и Министерството на културата това беше изпитание. Тъй като ликвидирането на системата за разпространение и продажба на създаденото от художниците бе не само шоково, но и защото страната беше в тежка икономическа криза, затваряха се предприятия, цареше безработица, което на етапа изключваше възможността за създаването на пазар на изкуството.
За графиците проблемите бяха още по-тежки, отколкото за колегите им от останалите жанрове, тъй като СБХ не само вече нямаше възможност да участва в организацията на Международното биенале на графиката, Варна, но и защото започнаха да затварят врати създадените с толкова усилия добре оборудвани 17 Графични бази, от които – 15 – в страната. Означаващо, че българските графици вече не могат да създават достатъчно нови творби за участие в конкурсните периодични изложби по света – биеналетата и триеналета, в това число и за Варненското международно биенале на графиката. Малцината графици, които разполагаха с литографска преса и голям формат литографски плочи, но и те без участието на умдрукер в реализацията им, можеха да създават много по-малко творбиiii. И това е най-съществената загуба за съвременното българско изобразително изкуство, а не само защото това ограничава и участието им в международните конкурсни периодични изложби, в това число и във Варненското международно биенале на графиката.
Затова и не бях изненадана, когато на въпроса ми към проф. Христо Нейков и Симеон Венов – и двамата – дългогодишни секретари на Секция Графика и заместник - председатели на Съюза, а Христо Нейков и председател, с които съм работила години: може ли СБХ да помогне за спасяването на Биеналето във Варна, Симеон Венов ми отговори с въпрос: И какво ако успеем да спасим Биеналето във Варна, а на него българското участие бъде слабо или представено – без литографски творби, след като и втората Графична база в София практически не работи - не можем да плащаме заплати на умдрукерите?
Така окончателно ми стана ясно, че ако ме е грижа за Варненското биенале, за което съм работила от първото му издание – трябва да помогна да заработи пълноценно Графичната база в София, тъй като по-голямата част от графиците са в столицата и от тях до голяма степен зависи облика на Биеналето. Само след месец вече бях с регистрирана фирма – ИНТЕРАРТ, със сключен договор със СБХ за условията за участието ми в издръжката на Графичната база в София и с втори – за изложби в България и зад граница на членове на Съюза. Така започна ежедневната ми работа, най-вече с графиците и можах да видя начителна част от творбите на Златка Дъбова в ателието ù. Бях изключително впечатлена както от обема и разнообразието им, така и от тяхното качество.
На въпроса ми – защо не е правила индивидуални изложби, Златка Дъбова отговори: „Към 1960-та година, тоест на 7-та година след завършването на Академията – когато вече имах достатъчен творби, от които съм доволна и мога да покажа пред публика и специалисти, избраха съпруга ми – Христо Нейков за член на Управителния съвет на СБХ, а след това и за Секретар на Секция „Графика“. Така че решението – да ми се предостави зала за изложба трябваше да подпише той. Едва ли това би минало без негативен коментар. Познаваш го добре и знаеш, че при всяка несправедливост, независимо спрямо кого, той няма мярка на езика си. Но аз – също. Не желаех да причинявам това и на двамата ни. Реших да изчакам за индивидуална изложба времето, в което той няма да е на административна позиция в Съюза. Така минаха 32 години.“
Проф. Христо Нейков и Симеон Венов с ума, познанията и вкуса си, а и като личности бяха такъв неоспорим авторитет, че тяхното мнение продължи да бъде решаващо, особено за всичко в областта на графичното изкуство.
И Златка Дъбова, която работеше ежедневно и имаше значително творчество, приживе направи само една изложба – в Галерия Сезони със скулптури на Крум Дамянов. Изложба толкова впечатляваща, че се превърна в събитие в културния живот. Остава само да се съжалява, че не беше заснета.
Първата организирана от мен изложба, в 2 части – 40 маслени творби и 60 – графични, беше експонирана на есенното изложение`1992 на Пловдивския панаир – в началото на най-представителната ни палата, така че всеки посетител мина през нея – иска или не. Много от посетителите се задържаха в изложбата, а други на излизане се спираха отново пред експонираните творби. Селекционер на авторите и творбите беше проф. д-р Иван Маразов, представил Златка Дъбова с творбите, с които тя бе удостоена с Голямата награда на Варненското биенале, черно-бели, но и с една златна глава на момиче, огромна (140 х 80), с която започваше експозицията. Поставена така, че да се вижда през огромните стъклени витрини, творбата на Златка Дъбова привличаше посетители, които очевидно нямаха намерение да влизат в палатата, защото след разглеждане на изложбата си отиваха. Това беше показателно за силата на творчеството на Златка Дъбова. Същият успех имаше и на второто представяне на експозицията след закриване на панаира – в Стария Пловдив.
По подобен начин – разнообразните графични творби на Златка Дъбова привличаха посетители на всички 60 изложби, от които 20 – зад граница, организирани от ИНТЕРАРТ.
Тъй като беше от художниците, на които нищо не пречеше, когато работеше, Златка Дъбова в ателието ù научих де визу това, което знаех на теория в областта на техниката, в която тя беше ненадмината – дървореза. Не проявявах особен интерес, когато работи литографски творби, тъй като умдрукерът в Графичната База на СБХ беше отличен учител и го правеше с удоволствие. Веднъж тя поръча да дойда в ателието й, но да отделя поне половин ден, защото е обещала на моя близка роднина, която не ме била виждала отдавна. Попитах я за коя от многобройните ми роднини става въпрос, не защото родопските родове са толкова многочислени, а защото няма значение дали някой ти е сестра ,брат, първи или трети братовчед – всички техни деца са ти племенници. Но в Стойките и Широка лъка, откъде са баба ми и дядо ми, трябва добре да знаеш кой какъв ти е, защото е задължително да се обръщаш към него съобразно мястото му в родословието. Влизайки в ателието видях следното - запретнали ръкави, в джинси и карирани ризи над литографията работеха Златка Дъбова и Кръстана Стоева, многократен абсолютен шампион на България на всички бегачески и алпийски дисциплини и олимпийски ски-шампион. „Ти си и умдрукер! И то на Златка Дъбова! - ахнах аз. „Да, лельо, и това го правя добре.“ – с гордост отговори Кръстана. Тук ахна Златка – да се обръщаш с лельо към някой очевидно по-млад от теб? Кръстана обясни, че братовчеди сме аз и баща ù, следователно тя ми е племенница и може да ме нарича само по този начин. И тъй като Кръстана, продължи да се обръща към мен по този начин, даде повод на Христо Нейков, който беше в съседното ателие за много заяждане, свързано с възрастта ни, но най-вече с нейния и с моя дребен ръст. Оттогава, когато мърморех срещу поредния удар под кръста; или – се справях с трудности, двамата казваха: „Лельо, нали си с шампионска закваска и потекло…“
Малко след този случай възникна сериозен проблем, за чието решаване Златка Дъбова и Христо Нейков прежалиха 2 гравюри, малък формат – една на Рембранд (от общо създадените 8 екземпляра, една от които е – в експозицията на Пушкинския музей, Москва), купена по време на следването на дядото на Златка в чужбина; втора – на Гойя и една великолепна творба на Вазарели. Нея отхвърлих веднага, защото беше личен подарък от Вазарели на Христо, при това – огромна по формат и по-впечатляваща от тези, с които разполагаме в Галерията за чуждестранно изкуство. Когато излязох от кабинета на поредния банкер, решила въпроса с необходимата сума валута за минута и то – само с Рембранд, и ù връчих Гоя (когото харесваше повече), Златка Дъбова възкликна: „Български банкер да плати за миниатюра толкова, колкото струва едно грамадно жилище в центъра на София? Той е или много грамотен или ти е много близък?“ Отговорих ù, че единствената реплика е била, че купува творбата не защото е - Рембранд, а защото знае кои са Златка Дъбова и Христо Нейков и иска да реши проблема им. Както и че го виждам за пръв път и че единственото, което знам за него е, че е юрист и че е работил във външното разузнаване – в Турция. Тогава, в средата на 90-те години не знаех, че този банкер е големият български поет Цветан Начев.
Въпреки, че не беше на административни позиции в СБХ, Златка Дъбова нерядко изпълняваше задачи, в полза на колегите си – като комисар/куратор на представителни графични изложби на СБХ, което ù отиваше като безспорен авторитет в графичното изкуството. Но и защото – част от творбите ù – от циклите Майчинство, Света Петка, Бдение и други, освен че бяха постижение в трудната техника – дърворез, бяха достъпни и за най-неподготвената публика на която и да е държава.
Без да има задължението, Златка Дъбова има принос и към немалко млади графици, които още като студенти Христо Нейков приемаше в двете ателиета и дори - в дома им (намиращ се под тях). Не си спомням някога Златка да не им е отделила време по въпроси, които ги интересуват. И ако се заседят по-дълго, както обикновено, защото от тях двамата има винаги какво да се научи – да не ги нахрани. Когато те бяха толкова, че половината сядаха в хола, а другата – в кухнята, тя палеше малката си кола и отивахме на пазара Ситняково за кебапчета. Но ако съзираше опасност да се притеснят и да си тръгнат – вадеше спасителното неприкосновено бурканче червен хайвер и го изсипваше в пакет сварен кус-кус.
Когато някой от безбройните им приятели е довел някого за престижен подарък за юбиляр, Златка отваряше няколко от графичните чекмеджета и вадеше творби на Христо Нейков. По понятни причини хората като правило, предпочитаха нейна творба. Но тя винаги успяваше да ги убеди, че стойностната графика е на Христо Нейков, а ако купят негова творба – тя ще подари една своя. На Христо Нейков се докладваше, че са харесали повече негова графика, на което той се смееше от сърце, връзваше си кърпа на главата и разиграваше поредния скеч, имитирайки вакарелска селянка, или циганка, хвалеща го до небето.
Съпруга, майка и баба, успяваща с всичко, в това число – да разходи двете овчарки, стожер на семейство художници, Златка Дъбова беше неизчерпаем източник на идеи по оцеляване и в най-трудното време – стана такъв и за мен. Когато от многобройните изложби нямаше достатъчно продажби, за да платя за текущия месец 5-те заплати в Графичната база (на двамата умдрукери, на фотографа и на двамата ученика, които един ден да ги заместят) – Златка Дъбова даваше някаква спасителна идея. Като например – стенни календар с логото на фирмата ми ИНТЕРАРТ (дело на големия Петър Петрунов), на всеки от който да монтирам една оригинална графична творба, подписана от художника. Освен че е респектиращо в офиса ти да виси календар с оригинална творба, след като изтече годината - я рамкираш. Поради количеството отпечатъци, графиците ще получат добър хонорар, календарите няма да бъдат скъпи и ще остане и за заплатите, които плащам (на двамата умдрукери – като на заместник-министри на културата, съгласно договора ми, подписан с тях, което те напълно заслужаваха). Разбира се графичните творби монтирахме двете – в нейното ателие.
Златка Дъбова и Христо Нейков винаги намираха време и за общуване с многобройните си приятели – писатели, режисьори, художници, лекари… – от младите - до професори в Академии по изкуствата, Медицинска академия...
И това не бяха протоколни приятелства, а истински. За илюстрация мога да отбележа само следното: когато Величко Минеков се залежа в клиниката на проф. Джеров (по случайност - на съседното легло беше настанен оперирания ми баща, който при първото посещение сварих да му пее родопски песни – за поддържане на духа), Христо Нейков 2 пъти седмично го навестяваше с новини от всякакъв характер и с приготвената от Златка храна. И не си спомням, в течение на няколко месец, да е пропуснал разрешеното време за посещения. Златка Дъбова не идваше, защото „ „Нали съм лошата Злата, да кажа – щом Джеров казва, че кракът му е добре и трябва да ходи всеки ден – да излиза от болницата. Ще го видя – в неговото или в моето ателие.“ Мърморенето на „лошата“ Злата свърши повече работа, отколкото всичко друго.
Когато Валери Петров пожела сам да илюстрира една от творбите си за деца, Златка отдели цялото необходимо време, в това число за работа с фотографа в Графичната база, София – за проби за умаляване на рисунките до необходимия формат за книгата. Процес няколкократно повтарян, за да се съобрази големината на всяка илюстрация с текста, предвиден за съответната страница. Когато творбата най-накрая беше предадена за печат, Валери Петров, шофирайки по опустелите през нощта софийски улици отбеляза с удивление: „Да си илюстратор било освен голямо изкуство – и голяма робия. Като се замисля колко книги са илюстрирали в живота си и Злата, и Ичо – питам се кога са намирали време за останалите си творби, а и – за живот?“
Когато на Златка Дъбова се наложи да ù се слагат инжекции, Валери Петров не позволи на никой друг, тъй като той бил най-добрият в безболезненото им поставяне. И идваше всеки ден. Освен това – ще имат време – да се наговорят. През последните три месеци от живота ù, когато трябваше да ù се слагат обезболяващи инжекции и през нощта, Валери Петров се пренесе в буквалния смисъл на думата у тях.
ll. ОЦЕНКИ
● „ Един по един ни напуснаха големите от голямото поколение на българската графика. Поколението, което първо освободи българското изкуство от нормативните рамки и потърси реална съизмеримост с пластическите и граждански проблеми на своето време. Тодор Панайотов, Златка Дъбова, Симеон Венов – вече и Христо Нейков, не са между нас.
Днешното поколение и особено тези, които на всяка цена подтичват подир своята Европа – трябва да знаят, че отдавна това изключително поколение живееше с духовните и пластически проблеми на Европа и Европа го беше приела като част от себе си.“
акад. проф. Светлин Русев
● „Златка Дъбова възприема от иконата принципа за едновременност на събитието, черпи сюжети от великото наследство, което дедите ни завещаха по църкви и манастири, но и е чуждо двуизмерното декоративно-плоскостно изображение.
Тя изрязва уверено и категорично своите гравюри на дърво с една подкупваща свобода и привидна хаотичност, която създава усета за непосредственост, така характерен за нея. Нейният резец създава богати и звучни пластични стойности, сложни като изпълнение, но спонтанно възприемащи се фактура, удачно намира в структурата на черно-белите гравюри еквивалента на пъстрата, цветна действителност.
Графичните листове на Златка Дъбова са населени с герои, родени от нейното въображение, неотменима съставна част от нейния личен свят на самобитен художник, герои, които обогатяват и допълват нашата представа
за действителността, без механично да я повтарят.
Тяхната жизненост, категоричният, образен и ясен начин, по който ни ги показва художничката, убеждават в значимостта и трайността на нейното изкуство, многократно отличавано на национални общи изложби, показвано и получавало висока оценка на международни графични биеналета и многобройни български изложби в чужбина.iv Симеон Венов
● „Тя бе позната, харесвана и желана със своя свят - плод на "неконтролирания" афинитет на българина към реалистичния рисунък и традицията със специфичната, бих казала "атавистична" сетивност и декоративна естетика.
Защо тогава позната и непозната? Галерия "Българи" (бул. "Дондуков" 73) представя тридесет рисунки, монотипии, литографии, които са подбрани така, че да покажат, от една страна, най-ранните години на Златка Дъбова (1957-1961), една от любимите ученички на Илия Бешков, взела също от монументалността и изчистената композиция на Кирил Цонев и от експресивната линия на Иван Милев. От друга страна, в изложбата са включени гравюрите от 1984 г., които излизат от вкуса на широкия кръг почитатели и бележат върхови моменти в този забравен от съвременниците графичен жанр - черно-бялата гравюра. "На брега", "Морски дневник", "Плашило" разкриват корените на нейните творчески инспирации - живата космогония и митологична система като усещане в народа ни. Един свят на нашите предци, отиващ си под напора на техническата цивилизация, в който от "любовта със змея" се е раждал героят или юнакът...
Най-ранните гравюри разкриват все още Златка Дъбова преди всичко като добър рисувач, художник с тънко чувство към колоритните съчетания в малко познатите великолепни монотипии. В последните графични листи, показани в тази изложба, тя се връща към чистотата на черно-бялата гравюра от цикъла "Св. Петка", правен през 1957-1959 г. и показан в изложбата. В тях се разкрива освен техническата прецизност на гравюрата на дърво, но и преосмислянето на традицията от една нова гледна точка.“
проф. д-р Аксиния Джурова
ll. БИОГРАФИЯ
Златка Дъбова е родена на 5 ноември1927 г. в Пазарджик.
През 1953 г. завършва Графика в Художествената академия при проф. Илия Бешков.
Работи в различни жанрове – графика, рисунка, акварел, живопис, илюстрация.
Има реализации като сценограф в пиесите – "Под игото" на Иван Вазов и "Езоп" на Гилерме Фигейреду.
Постиженията ù в техниките – гравюра на дърво/дърворез и литография са безспорни и с международно признание.
Предпочитани теми в творчеството на Златка Дъбова са детството, майчинството, образи от българското фолклорно наследство, историята.
Златка Дъбова създава стотици творби, предназначени за корици и илюстрации на български и чуждестранни литературни произведения – класически и съвременни – за възрастни, за деца и за приказки.
● Творби на Златка Дъбова са селекционирани и участват:
• във всички Общи художествени изложби (от 1953 година) на Съюза на българските художници в София, както и в някои от Общите художествени изложби като „Земята и хората“, Добрич и др.
• в Националните художествени изложби на илюстрацията и изкуството на книгата, София
• в международни конкурсни периодични изложби – биеналета и триеналета на графичното изкуство:
1969 – Любляна, Словения
1970 – Флоренция, Италия и Краков, Полша
1971 – Сао Паоло, Бразилия и Берлинарето
1972 – Биела, Италия и Фрехен, Германия
1974 – удостоена със званието Заслужил художник
1981 – присъдена ù е една от четирите равностойни награди на първото Международно биенале на
графиката`1981, Варна
1985 – лауреат на Голямата награда на второто Международното биенале на графиката`1983, Варна,
на което с 900 творби се състезават 248 художника – 146 български и 106 чуждестранни от 28 държави от
3 континента – Европа, Азия и Америка.
● Златка Дъбова участва в представителните изложби на българското графично изкуство в света, организирани от СБХ от 1978 до 1989 година във:
• Вашингтон, САЩ;
• Москва, Русия;
• Бари, Сиена и Болоня, Италия;
• Хавана, Куба
• Мишколц, Унгария
• Лисабон; Португалия
• Лима, Перу
• Базел, Кьолнн и Мюнхен, Германия
• Алжир
• Мексико и др.
● Творби на Златка Дъбова участват в представителни изложби „Най-доброто от Международното биенале на графиката, Варна“ (80 творби на български и чуждестранни графици), организирани от ИНТЕРАРТ, София:
1995 – в Регионалната Художествена галерията, Добрич – творби от 8-мото Биенале, Варна`1995
1996 – в Галерия „Александър“, София - творби от 8-мото Биенале, Варна`1995
1997 – в Изложбената зала на Руския културно-информационен център, София,
ул. “Шипка“ 34 – творби от 9-тото Биенале, Варна`1997
● Творби на Златка Дъбова са включени в Представителни изложби на българско изобразително изкуство,
организирани от ИНТЕРАТ, София:
1992 и 1993 – Испания
1993 и 1994 – Австрия
1995 – Франция
1995, 1996, 1999 – Германия
1995 – САЩ
1996 - Израел
1997 и 1998 – Русия
1996 и 1997 - Норвегия
1997- Аржентина
1997 и 1998 – Йордания
1998 – Дубай
1997 и 1998 – Турция
Творбите на Златка Дъбова - част от изложбите на ИНТЕРАРТ са били обект на оценка на:
1987 - Симпозиум „Съвременно българско графично изкуство“, организиран в Аман, Йордания от Кралската фондация за изкуство
1998 - използвани като пример за постижения в ръчните графични техники на семинара на Ермитажа, Санкт-Петербург за изкуствоведи от регионалните държавни галерии в Русия, проведен в гр. Саратов
● Златка Дъбова е един от 20-те художника, избрани за създаване на нови авторски графични творби за Поредицата “Съвременно българско графично изкуство” от 20 творби, предназначена за колекционери (организирана и финансирана от ИНТЕРАРТ през 1993 –1996).
За поредицата Златка Дъбова създаде творбата „Люлка“, дърворез, 47х37, 1994.
Люлка – фрагмент от творбата
Една от колекциите бе откупена от най-големия и престижен частен музей на графиката в Европа – Музеят “Лудвиг“, Кьолн, втора – за Фондация “Арт диалог”- Франция.
Повечето са в частни колекции – в България, Австрия, Германия, Испания, Израел, Йордания, Норвегия, Русия, Аржентина, САЩ, Турция, Франция и други държави.
Златка Дъбова умира на 10 май 1995 г.
● Изложби в памет на Златка Дъбова:
2005 – Изложба на Златка Дъбова и Христо Нейков в един от салоните на „Шипка“ 6 – от колекцията на техния колекционер Доменико Русси, по негово предложение (100 графични творби и живопис, маслени бои)
2007 – Изложба на Златка Дъбова в Галерия „Българи“
2014 –„Напукана земя“ – Изложба на Христо Нейков и Златка Дъбова с творби - от Колекцията на Доменико Русси, притежаващ 4000 техни творби, представена в Галерия “Графит” – Варна (08.08. - 08.09.2014)
2018 – Творба на Златка Дъбова участва в Изложбата „Сто шедьоври от Фонда на Международното биенале на графиката, Варна“ (на 50 български и 50 чуждестранни графици), представена по време на Българското председателство на ЕК на ЕС:
в Художествената галерия, Варна (януари 2018),
Регионалната художествена галерия, Велико Търново (март 2018)
Галерията на Министерството на културата (май 2018)
2018 – 2020 – Творби на Златка Дъбова участват в Изложбата „Златните страници на българската илюстрация – Бешков и учениците му“, открита през м. януари 2020 в Художествената галерия, Свищов, която преди това в течение на почти 2 години беше експонирана в 16 регионални художествени галерии в България
Творби на Златка Дъбова са в експозициите и във фондовете на Националната художествена галерия, в Столичната галерия, в Регионалната галерия „Станислав Доспевски“, Пазарджик , в чиято експозиция са включени 28 творби, както и в регионалните държавни галерии в България.
Нейни творби са притежание на Музея „А.С.Пушкин" в Москва, Дрезденската художествена галерия, Галериите в Банска Бистрица, Сао Пауло, и др. 28 нейни творби са включени в самостоятелна колекция в пазарджишката галерия
„Станислав Доспевски“.
lll. ТВОРБИ
● ГРАФИКА, МОНОТИПИЯ, РИСУНКА, АКВАРЕЛ, МАСЛЕНИ БОИ
• ЛИТОГРАФИИ – от Цикъла Глави
|
|
Из Цикъла Света Петка, литография | Алжир, литография, 1958 |
|
|
Литография от Цикъла Майчинство | |
● ДЪРВОРЕЗ
Из Цикъла Света Петка, 1958 | |
Творба от Цикъла Кукери, 1966 | |
Базилика, дърворез,1969 | |
Възпоменание, дърворез, 1981 | |
Плашило, дърворез, 1984 | |
Бабини приказки, дърворез, 1987 | |
На брега, дърворез, 1984 | |
Морски дневник, дърворез, 1984 | |
| |
Бабини приказки, дърворез, 1987 | |
Творби от Цикъла Монети, 1970 | Детайл от творба Монети, 1973 |
●МОНОТИПИЯ
| |||
| |||
| |||
Гора, монотипия, 1961 |
| ||
| |||
| |||
Мъжки портрет, монотипия, 1960 |
|
| |
|
|
| |
| |||
В полето, рисунка, въглен, 1956 - детайл |
| ||
|
| ||
| |||
Рисунка, въглен, 1960 |
| ||
| |||
Света Петка, рисунка, туш, 1957 |
|
● МАСЛО
|
Джамията в Света Петка, масло, 1958 |
|
Къщи, масло, 1958 |
|
lV . ЗЛАТКА ДЪБОВА – ИЛЮСТРАТОР – БИБЛИОГРАФИЯ
|
|
|
| ||||||||||||||
1953 | Село Цветна светна : Поема за юноши Босев, Асен Иванов Вид на материала - книга Издание - 2. прераб. изд Издателство и производство - София : Нар. младеж, 1953 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID – 1079549924
|
|
| ||||||||||||||
|
|
|
| ||||||||||||||
1954 | Изворче на жива вода : Нар. приказки, разговорки, скороговорки, нар.залъгалки, гатанки, пословици и др. Симеонов, Трайко Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Нар. младеж, [1954] Език - български ISBN - COBISS.BG-ID – 1077970916
|
|
| ||||||||||||||
|
|
|
| ||||||||||||||
1957 | Големият огън Нинов, Николай Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Народна младеж, 1967 Език - български ISBN –
|
|
| ||||||||||||||
|
|
|
| ||||||||||||||
„1958 | Мехмед Синап : Историята на един бунт : Повест Стоянов, Людмил ; Александров, Васил Вид на материала - книга Издание - осн. прераб. изд Издателство и производство - София : ДВИ, 1958 Език - български ISBN – COBISS.BG-ID – 1074151652
|
|
| ||||||||||||||
|
|
|
| ||||||||||||||
|
|
|
| ||||||||||||||
1958 | Раздолчани : Повест Григоров, Крум Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Нар. младеж, 1958 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1076738788 |
|
| ||||||||||||||
|
|
|
| ||||||||||||||
1960 | Вечните огньове : Разказ Славински, Петър ; Славински, Петър Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Нар. младеж, 1960 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1073521636 |
|
| ||||||||||||||
|
|
|
| ||||||||||||||
1959 | Отливът : [Роман] Кисьов, Димо Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. писател, 1959 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1083544804 |
|
| ||||||||||||||
|
|
|
| ||||||||||||||
1961 | Вълни, чайки и деца : Стихотворения : За деца от предучилищна възраст Милева, Леда Вид на материала - книга Издателство и производство - Варна : Държ. изд., 1961 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1071719908 |
|
| ||||||||||||||
|
|
|
| ||||||||||||||
1961 | Мехмед Синап : Историята на един бунт : Повест Стоянов, Лйдмил ; Александров, Васил Вид на материала - книга Издание - [2. изд.] Издателство и производство - София : Бълг. писател, 1961 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID – 1074151908
|
|
| ||||||||||||||
|
|
|
| ||||||||||||||
1961 | Преданният приятел : Приказки Уайлд, Оскар Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Нар. младеж, 1961 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID – 1068416996
|
|
| ||||||||||||||
1961 | Балкан ечи : Стихотворения за начална училищна възраст Савов, Ненчо Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. писател, 1961 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1077679076
|
|
| ||||||||||||||
1962 | Три писма : Малка поема Струмски, Георги Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Нар. младеж, 1962 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1074232548
|
|
| ||||||||||||||
1962 | Трохи от трапезата : [Разкази] Младенчева, Людмила Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. писател, 1962 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1069784292
|
|
| ||||||||||||||
1963 | Който в ранина се буди : Стихотворения за деца Русалиев, Владимир Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. писател, 1963 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1077550820
|
|
| ||||||||||||||
1964 | Бърборана : Малки стихотворения Чуковски, Корней Иванович Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Нар. младеж, 1964 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID – 106781539 |
|
| ||||||||||||||
1964 | Немирникът-вятър : Полска нар. приказка Добрев, Димитър Д. Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. художник, 1964 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1082457828
|
|
| ||||||||||||||
1964 | Големанов Костов, Ст.Л. [Пиеса] Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. художник, 1964 Език - български ISBN -
|
|
| ||||||||||||||
|
|
|
| ||||||||||||||
1965 | Слънчева женитба : [Приказка] Карастоянова, Рени Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. худож., 1965 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID – 1083357156
|
|
| ||||||||||||||
|
|
|
| ||||||||||||||
1966 | Златина, златното момиче : Малки разкази [за деца] Галина, Лада Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. писател, 1966 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1076172260
|
|
| ||||||||||||||
1966 | Горделивото хвърчило : [Приказка] Северина, Ина Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. художник, 1966 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1077848804
|
|
| ||||||||||||||
1966 | Дъщерята на голямата бригада : [Приказка] Кръстев, Димитър Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. худож., 1966 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1084150244
|
|
| ||||||||||||||
1966 | Галка и Валка : Украинска приказка Вълева, Лилия Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. художник, 1966 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID – 1076024548
|
|
| ||||||||||||||
|
|
|
| ||||||||||||||
1967 | Юрка и слънцето : [Приказка] Филипова, Ваня Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. художник, 1967 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID – 1068618212
|
|
| ||||||||||||||
|
|
|
| ||||||||||||||
1969 | Калин и майсторите : Малка повест Галина, Лада Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Нар. младеж, 1969 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1076172516 |
|
| ||||||||||||||
|
|
|
| ||||||||||||||
1969 | Нарисуваното петленце : [Приказка] Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. художник, 1969 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1071834596 |
|
| ||||||||||||||
|
|
|
| ||||||||||||||
1969 | Вълшебникът : Разказ [за деца] Струмски, Георги Вид на материала - книга Издателство и производство - София : СБП : М-во на нар. просв., 1969 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1074229732 |
|
| ||||||||||||||
|
|
|
| ||||||||||||||
1969 | Мома Тентелина и вълкът : Бълг. приказка Томалевски, Георги Хр. Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. художник, 1969 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID – 1100725988
|
|
| ||||||||||||||
|
|
|
| ||||||||||||||
1969 | Утринно облаче : Стихотворения : За средна училищна възраст Недялков, Марко Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Нар. младеж, 1969 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1070203364 |
|
| ||||||||||||||
|
|
|
| ||||||||||||||
1970 | Двете борчета : [Разкази за деца] Александрова, Радка Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. художник, 1970 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID – 1085932260
|
| |||||||||||||||
|
|
| |||||||||||||||
1970 | Тодорини очи : Легенди и предания [за юноши] Загорска, Зора Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Държ. воен. изд., 1970 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID – 1091095268
|
| |||||||||||||||
1971 | Ледени терлички : [Разказ за деца] Александрова, Радка Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. художник, 1971 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID – 1085933540
|
| |||||||||||||||
|
|
| |||||||||||||||
1971 | Нарисованный петушок : [Приказка] Къдрева, Кина Христова Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Болг. художник, 1971 Език - руски ISBN - COBISS.BG-ID – 1094851300
|
| |||||||||||||||
1973 | Серия с кораби : [Разказ за деца] Галина, Лада Вид на материала - книга Издателство и производство - [София : сп. Славейче], 1973 Език - български ISBN –
|
| |||||||||||||||
1975 | Пролетна въртележка : [Стихотворения] : За нач. уч. възраст Струмски, Георги Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. художник, 1975 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID – 1100167140
|
| |||||||||||||||
1975 | Орехчето : [Приказка] : За предучилищна възраст Александрова, Радка Вид на материала - книга Издание - 2. изд Издателство и производство - София : Бълг. художник, 1975 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID – 1085934308
|
| |||||||||||||||
1976 | Математика : За II кл. на ЕСПУ Радев, Ради М. ... Вид на материала - книга Издание - 2. прераб. изд. Издателство и производство - София : Нар. просв., 1976 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1240705252 |
| |||||||||||||||
|
|
| |||||||||||||||
1976 | Математика : Для II кл. единной средней политехн. школы Радев, Ради М. ... Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Нар. просв., 1976 Език - руски ISBN - COBISS.BG-ID - 1240699108 |
| |||||||||||||||
|
|
| |||||||||||||||
1977 | Математика : За I кл. на ЕСПУ Шопова, Димитричка Н. ... Вид на материала - книга Издание - 2. изд. Издателство и производство - София : Нар. просв., 1977 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1240703204 |
| |||||||||||||||
|
|
| |||||||||||||||
1977 | Момченце с очи на синигерче : [Разкази за деца] Авгарски, Георги Иванов Вид на материала - книга Издателство и производство - София : сп. Славейче, 1977 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID – 1085736164
|
| |||||||||||||||
|
|
| |||||||||||||||
1978 | Математика : За II кл. на ЕСПУ Радев, Ради М. ... Вид на материала - книга Издание - 2. прераб. изд. Издателство и производство - София : Нар. просв., 1978 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1240705508 |
| |||||||||||||||
|
|
| |||||||||||||||
1978 |
Радостни очи : Сб. приказки, разкази и стихотворения : За нач. училищна възраст Русафов, Георги ... Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. художник, 1978 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID – 1098022116 |
| |||||||||||||||
|
|
| |||||||||||||||
1979 | Математика : За I кл. на ЕСПУ Ганчев, Иван ... Вид на материала - книга Издание - 2. изд. Издателство и производство - София : Нар. просв., 1979 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1240703716 |
| |||||||||||||||
|
|
| |||||||||||||||
1979 | Математика : Для II кл. единой средней политехн. школы Радев, Ради М. ... Вид на материала - книга Издание - 2. изд. Издателство и производство - София : Нар. просв., 1979 Език - руски ISBN - COBISS.BG-ID - 1240699620 |
| |||||||||||||||
|
|
| |||||||||||||||
1980 | Математика : За I кл. на ЕСПУ Радев, Ради М. ... Вид на материала - книга Издание - 3. изд. Издателство и производство - София : Нар. просв., 1980 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1240703972 | ||||||||||||||||
|
| ||||||||||||||||
1982 | Детска гусла : Стихотворения : За нач. училищна възраст Величков, Константин Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. художник, 1982 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID – 1088040164
| ||||||||||||||||
|
| ||||||||||||||||
1982 |
| ||||||||||||||||
|
|
За ЗЛАТКА ДЪБОВА
|
| ||||||
1969 | Графика [Изобразителен материал] Дъбова, Златка Иванова, 1927-1997 Съставител и автор на текста Симеон Венов Вид на материала - книга Издателство и производство - [София] : Бълг. художник, 1969 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID – 1083033572
| ||||||
|
| ||||||
2014 |
| ||||||
|
| ||||||
2017 |
|
Освен при при правителството на Попов, при което Колегиума на Министерството на културата беше в състав - проф. Димо Димов (Квартет Димов), проф. Иван Маразов, проф. Ивайло Знеполски и др. и при управлението на тройната коалиция, когато Министър на културата беше Иван Маразов
Като безумната поръчка от СДС - да бъде ликвидирано ТСО „Български цирк“, което Елка Константинова, в едногодишното си управление като Министър на културата, игнорирайки аргументите на малкото оставени от нея експерти в Министерството като - че освен слава за България, носи и значими валутни приходи; Последиците – ликвидиран беше цял жанр и днес България разполага само с една частна циркова трупа, която е в състояние да осъществи пълноценен многожанров спектакъл на професионална ниво – Академичният цирк „Балкански“.
Една литографска плоча тежи 50-70 см. – взависимост от големината, която е нужна на художника. При средните по големина творби, (за каквитосе считат отпечатените на ½ лист; при обичаен размер на графичната хартия, на памучна основа – 56х76 см.). За конкурсни графични форуми се работят обикновено творби на цял лист, даващо възможност на художника за по-богата творба.
За да да се отпечати едноцветна литография, плочата изминава пътя – от масата, на която е сложена за да рисува художникът, до пресата, оттам до мивката, за да се свали литографското мастило (с пемза и много вода). Тези разстояния се изминават с помощта на количка на колела, но литографската плоча се вдига и пренася 7 пъти. Тоест – за един цвят, художникът и умдрукера са вдигнали между 350 и 500 килограма, взависимост от големината на замислената творба. Означаващо че четирицветна литографска техника „тежи“ около 1,3 тона, а голям формат – около 2 тона.
„Ако си без умдрукер, работиш сам, отпечатил си 3 цвята след седмица работа, капнал си – казваше Иван Кенаров – четвъртият цвят го „шкартираш“. Казваш си - той не е върху цялата плоча – едно цветен детайл в левия горен ъгъл - само акцент. На другия ден гледаш съхнещите листове и си казваш, почти с гордост: Но пък сам направих 20 отпечатъка, напълно еднакви, без никакъв брак! Не е лоша тази работа. И забравяш за нея – приключил си я. Но ти си мислиш така, а проклетият 4-ти цвят изплува укорително и няма спасение от тази работа.“
Може би затова графиците рядко наричат творбите се по друг начин, освен – работа: „Видях една страхотна работа на Златка Дъбова…“
Златка Дъбова. [Графика]. Въведение Симеон Венов. – С. Български художник,1969. 68 с.
*Цитираните оценки от проф. Светлин Русев и проф. Аксиния Джурова са от техни публикации във в-к „Култура) съответно (октомври 1999 г. и юни 2007 г.
(1927 – 1997)
l. AN ATTEMPT AT A PORTRAIT
I did not know Zlatka Dubova's work well until her individual exhibition in 1985 as the winner of the Grand Prize awarded to her at the previous, 1983, Second International Biennial of Graphic Art in Varna. She was an active working artist and participated with works in all general and group exhibitions of the Union of Bulgarian Artists, had personal exhibitions abroad and awards, but a personal exhibition gives an opportunity to look more closely at the artist. And until then Zlatka Dubova had never had a solo exhibition.
I only really became acquainted with her large and varied oeuvre when I started working to help support the only still working, albeit without its most important part - the lithographic part, the Graphic Base of the Union of Bulgarian Artists in Sofia.
At the beginning of 1992, I was no longer an expert in the Ministry of Culture, I had no responsibilities for the international and national initiatives of Varna, Dobrich and Shumen, but my colleagues, after 20 years of working together, continued to call me whenever a problem arose. And the problems - of all kinds - veginning with the refusal of the state to think about culture, including the creative unions, reflected negatively on the attitude of the new municipal leaders to the cultural sector. The carelessness, and illiteracy of the new leaders of the Ministry of Culture (with the exception of twoi, unfortunately - short-lived) to make a thoughtful transition of culture from full state support to market conditions - the transition was a shock. The creative unions lost their income-generating activities and enterprises, putting their survival to the test; but they were also stripped of their functions in the process of managing artistic life - both at national and regional level. As a result, the decisions, with few exceptions, were - unprofessional, often - corruptii, and sometimes - in fulfilling a specific political order - with long-term irreparable damageiii.
With the exception of the preservation sphere - the monuments of culture and part of the dissemination sphere (national and municipal cultural institutes), the whole sphere of creation was still under "market conditions" by the end of 1992, as well as a considerable part of dissemination. To put it another way, nearly 70% of the creators and a large part of the performing artists were put out of work - in the apparent absence of any "arts market" and a sharp decline in cultural consumption.
It was a very difficult time for the artists who had to support themselves and invest in the works they created, which until then had been the responsibility of the Union of Bulgarian Artists and the Ministry of Culture.
The liquidation of the system for the distribution and sale of artists' work without an art market doomed not only visual artists but also other guilds to vegetate, as the country was experiencing a deepening economic crisis and unemployment, which at the stage excluded the possibility of creating an art market.
The problems were even worse for the graphic artists than for their colleagues from other genres, because not only the Union could no longer participate in the organisation of the Varna International Biennial of Graphic Arts, but also because the well-equipped 17 Graphic Bases, of which 15 in the country, started to close their doors. Meaning that Bulgarian printmakers can no longer create enough new works to participate in the competitive periodic exhibitions around the world - the biennials and triennials, including the Varna one. The few printmakers who had a lithographic press and large-format lithographic plates, without the participation of an umdruker in their realization, could create far fewer worksiv. And few in numbers. This is the most significant loss for contemporary Bulgarian fine art, and not only because it limits their participation in international periodical competition forums, including the Varna one.
So I was not surprised when my question to prof. Hristo Neykov and Simeon Venov (both of them - long-time secretaries of the Graphic Arts Section and Vice-Chairmen of the Union, and Hristo - Chairman): can the Union help to save the Biennial in Varna, Simeon Venov answered me with a question: "And what if we save the Varna Biennial, and there is little Bulgarian participation or representation - no lithographic works, since the second Graphic Arts facility in Sofia is practically closed - we cannot pay the salaries of the umdruker for the lithographic studio, which is the most important thing?"
Thus, it eventually became clear to me that if I care about the Varna Biennial, for which I have been working since its first edition - I have to help to make the Graphic Base in Sofia fully operational, since most of the graphic artists work and live in the capital, without which the Bulgarian participation, however good quality, will be several times smaller than the previous ones. For this reason - only a month later I was already with a registered company - INTERART, with a contract with the Union of Bulgarian Artists for the conditions of my participation in the maintenance of the Graphic Base in Sofia, and with a second contract - for exhibitions in Bulgaria and abroad with works by members of the Union.
This is how my daily work began, mostly with the schedules, and I was able to see a significant part of Zlatka Dubova's works in her studio. I was extremely impressed by their volume and variety, as well as their quality.
To my question - why she did not do individual exhibitions, Zlatka Dubova replied, "By 1960, that is, in the 7th year after graduating from the Academy - when I already had enough works that I was satisfied with and could show to the public and specialists, they elected my husband - Hristo Neykov as a member of the Board of the Union of Bulgarian Artists, and then as the Secretary of the Section "Graphic Art". So he had to sign the decision - to give me an exhibition hall. This would hardly have passed without negative comment. You know him well and you know that in any injustice, no matter to whom, he has no measure of his tongue. But neither do I. I did not wish to inflict this on either of us. I decided to wait for an individual exhibition for the time when he would not be in an administrative position in the Union. So 32 years passed."
For this reason, Zlatka Dubova, who worked hard every single day and had a considerable body of work, made only one exhibition during her lifetime - at the “Seasons” Gallery - together with sculptures by Krum Damyanov. An exhibition so impressive that it became an event in cultural life. One can only regret that it was not filmed.
The first exhibition I organised (1992), in 2 parts - 40 oil works and 60 graphic works, was exhibited at the 1992 autumn exhibition of the Plovdiv Fair - at the beginning of our most representative pavilion, so that every visitor passed through it - willing or not. Many of the visitors lingered in the exhibition, while others on their way out stopped again in front of the exhibited works.
The selector of the authors and the works was Prof. Dr. Ivan Marazov, who presented Zlatka Dubova with the works with which she was awarded the Grand Prize of the Varna Biennial, black and white, but also with a golden head of a girl, huge (140 x 80), with which the exposition began. Placed so that it could be seen through the huge glass cases, Zlatka Dubova's work attracted visitors who obviously had no intention of entering the chamber, because after viewing the exhibition they left. This was indicative of the power of Zlatka Dubova's work. The exhibition was equally successful at the second presentation of the exposition after the closing of the fair - in Old Plovdiv.
Similarly, Zlatka Dubova's diverse graphic works have attracted visitors to all of the more than 60 exhibitions, including 20 abroad, organised by INTERART.
As she was one of the artists who had nothing to hinder her when she worked, from Zlatka Dubova, in her studio, I learned de previs what I knew in theory in the field of technique in which she was unrivalled - wood engraving, which she always called woodcut. I did not show much interest when Zlatka Dubova was working on lithographic works, as the umdruker in the Graphic Base of the UBAv was an excellent teacher and enjoyed doing it.
Once Zlatka Dubova requested me to come to her studio, but to allow at least half a day, because she had promised this to a close relative of mine who had not seen me for a long time. Declaring it a surprise - she refused to answer me. I wondered which of my many relatives might be close to her, not because Rhodope families are so numerous, but because it does not matter if someone is your sister, brother, first or third cousin - all their children are your nephews. But in Shiroka Luka and Stojki, where my grandparents are from, you have to know well who is who in relation to you, because it is obligatory to address them according to their place in the genealogy.
The next day, entering the studio, I saw the following: rolling up the sleeves of their plaid shirts, working on the lithograph were Zlatka Dubova and Kostana Stoeva, multiple absolute champion of Bulgaria for yearsvi and an Olympic ski champion. "You're an umdrucker too! And that of Zlatka Dubova!" - gasped I. „Yes, auntie. And I'm a good umdrucker," Kristana answered proudly. Here Zlata gasped, the Auntie, that is mean me, was obviously much younger than Krustana? Kristana explained that her father and I were cousins, therefore she was my niece and could only address me that way. Here Hristo Neykov, with his unrivalled sense of humour, went off on a tangent about her and my diminutive stature. From then on, when I grumbled against another below-the-waist punch, which was to the detriment of both schedules, they both said, "Auntie, you're a champion, aren't you, and you've got the pedigree - you'll make it."
Shortly after this event a serious problem arose, for the solution of which Zlatka Dubova and Hristo Neykov repurchased two prints, small format, one by Rembrandt (out of a total of eight copies created, one of which I have seen - in the exposition of the Pushkin Museum, Moscow), bought during Zlatka's grandfather's studies abroad; the second - by Goya and a magnificent work by Vasarely. I dismissed it immediately because it was a personal gift from Vasarely to Christo, and a huge one at that, more impressive than the ones we have in the Gallery of Foreign Art. When I came out of the office of yet another banker, having solved the question of the amount of currency needed in minutes, and that only by selling the Rembrandt, and gave her back the Goya (which she liked better), Zlatka Dubova exclaimed, "A Bulgarian banker would pay for a miniature as much as a huge apartment in the center of Sofia costs? Is he either very literate or very close to you?" I answered her that the only remark was that she was buying the work not because it was a Rembrandt, but because she knew who Zlatka Dubova and Hristo Neykov were for Bulgarian art and wanted to solve their problem. As well as seeing him for the first time and that the only thing I know about him is that he is a lawyer and that he worked in foreign intelligence - in Turkey. Back then, in the mid-90s, I didn't know that this banker was the great Bulgarian poet Tsvetan Nachevvii.
Although she was not in an administrative position in the Union of Artists, Zlatka Dubova was often assigned tasks for the benefit of her colleagues - as commissioner/curator of representative graphic art exhibitions of the Union of Artists, which went to her as an undisputed authority in graphic art. But also because - some of her works - from the cycles Motherhood, St. Petka, Vigil and others, besides being an achievement in the difficult technique - woodcut, were accessible to the most unprepared audience of whichever country in the world you choose.
Zlatka Dubova has also contributed to the development of many young graphic artists, who as students were welcomed by Hristo Neykov in both studios and even in their home (located below them). I do not remember Zlatka ever not spending time with them on matters that interested them. And if they stayed longer, as they usually did, because there was always something to learn from them both - not to feed them. When there were so many of them that half sat in the living room and the other in the kitchen, she would fire up her little car and we would go to the Sitnyakovo market for kebabs. But if she sensed a danger that they might get worried and leave - she would take out the salvageable inviolable jar of red caviar and pour it into a package of boiled couscous. When one of their countless friends brought someone for a prestigious anniversary gift, Zlatka would open several of the graphic drawers and offer works by Hristo Neykov. For obvious reasons, people generally preferred her work. But she always managed to convince them that the valuable graphics were by Hristo Neykov, and if they bought his work - she would give one of her own. It was reported to Hristo Neykov that they liked his graphics better, to which he laughed heartily, tied a handkerchief on his head and acted out another skit, imitating a female Vakarel peasant, or a gypsy woman praising him to the skies.
Wife, mother and grandmother, successful in everything, including - to walk the two sheepdogs; a pillar of a family of artists, Zlatka Dubova was an inexhaustible source of ideas for survival and in the most difficult time - she became one for me, too.
When there were not enough sales from the numerous exhibitions for me to pay for the current month's the amount of the five salaries in the Graphic Base (for the two umdruckers, the photographer and the two students who would one day replace them), Zlatka Dubova gave some kind of rescue idea - the printing of wall calendars with the logo of my company INTERART (the work of the great Petar Petrunov), on each of which to mount an original graphic work signed by the artist. Apart from the fact that it is respectable to have a calendar with original artwork hanging in your office, once the year is up - you frame it. Due to the amount of prints, the graphic artists will get a good fee, the calendars - at a manageable price and from the large print run - will be left for the salaries I pay at the Base (to the two umdruckers - as large as those of deputy ministers of culture, according to my contract signed with them, which they fully deserved). Of course the graphic works on the calendars we installed together - in her studio.
Zlatka Dubova and Hristo Neykov always had time to communicate with their many friends - writers, directors, artists, doctors... - starting from the young - to professors at the Academy of Arts, Medical Academy...
And these were not formal friendships, but genuine ones. To illustrate, I can only note the following: when Prof. Velichko Minekov was in the clinic of prof. Jerkov (by chance my father, who had just had a surgery, was accommodated on the next bed, and on the first visit I caught him singing Rhodope songs - to keep his spirits up), Hristo Neykov visited him twice a week with news of all kinds and with the food prepared by Zlata. And I do not remember, in the course of several months, that he missed the allowed visiting time. Zlatka Dubova did not come, because "Behind my back they say - bad Zlata, I explain: if Jerov says his leg is fine and he has to walk every day - let him get out of the hospital. He felt dizzy and was about to faint - let him get himself in his hands”. I think the position of the "bad" Zlata did more work than anything else.
When Valery Petrov wanted to illustrate one of his works for children himself, Zlatka Dubova spent all the time necessary, including working with the photographer in the Sofia Graphic Base - for samples to reduce the drawings to the required format for the book. A process repeated several times to fit the size of each illustration to the text provided for the page. One evening, when the work was finally submitted for printing, Valery Petrov, driving through the deserted streets of Sofia at night, remarked with amazement, "Being an illustrator was not only a great art, but also a great slavery. When I think how many books both Zlata and Icho have illustrated in their lives - I wonder when they found time for the rest of their works. And also - to have a life?"
When Zlatka Dubova had to have injections, Valery Petrov did not let anyone else do it, as he was the best at painlessly giving them. And he came every day. Besides - they would have time - to talk. During the last three months of her life, when they had to give her pain injections also at night, Valery Petrov moved in with them.
ll. ASSESSMENT
“One by one, the great ones of the great generation of Bulgarian graphics have left us. The generation that first liberated Bulgarian art from the normative frameworks and sought real commensurability with the plastic and civil problems of its time. Todor Panayotov, Zlatka Dubova, Simeon Venoff - and now Hristo Neykov, are no longer among us.
Today's generation, and especially those who are semi-running after their Europe at all costs - should know that long ago this exceptional generation lived with the spiritual and plastic problems of Europe and Europe accepted them as part of itself.“ Acad. prof. Svetlin Rusev
● "Zlatka Dubova adopts from the icon the principle of simultaneity of the event, draws subjects from the great heritage bequeathed to us by our ancestors in churches and monasteries, but is alien to the two-dimensional decorative-planar image.
She carves her woodcuts confidently and assertively with an understated freedom and seeming chaotic quality that creates the sense of immediacy so characteristic of her. Her incisor produces rich and sonorous plastic values, complex in execution but spontaneous in perceived texture, aptly finding in the structure of the black and white prints the equivalent of a colorful, colorful reality.
Zlatka Dubova's graphic sheets are populated with characters born from her imagination, an inalienable part of her personal world as an artist in her own right, characters that enrich and complement our perception of the world of reality without mechanically repeating it.
Their vitality, the explicit, figurative and clear way in which the artist shows them convince us of the importance and durability of her art, repeatedly awarded at national general exhibitions, shown and highly appreciated at international graphic biennales and numerous Bulgarian exhibitions abroad..viii Simeon Venov
● "She was known, liked and desired for her world - a fruit of the "uncontrolled" affinity of the Bulgarian for realistic drawing and tradition with its specific, I would say "atavistic" sensibility and decorative aesthetics.
Why then familiar and unfamiliar? Bulgari Gallery (73 Dondukov Blvd.) presents thirty drawings, monotypes, lithographs, which have been selected to show, on the one hand, the earliest years of Zlatka Dubova (1957-1961), one of Ilia Beshkov's favourite pupils, who also took from the monumentality and clean composition of Kiril Tsonev and the expressive line of Ivan Milev.
On the other hand, the prints included in the exhibition from 1984, which go beyond the taste of the wide range of admirers and mark a high point in this graphic genre forgotten by contemporaries - the black and white print. "On the Shore", "Sea Diary", "Scarecrow" reveal the roots of her creative inspirations - the living cosmogony and mythological system as a feeling in our nation. A world of our ancestors, going away under the onslaught of technical civilization, in which the hero or the heroine was born out of "love with the dragon"...
The earliest engravings still reveal Zlatka Dubova primarily as a good draughtsman, an artist with a fine sense of the colourful combinations in the little-known magnificent monotypes. In the last prints shown in this exhibition, she returns to the purity of the black and white engraving from the St. Petka, made in 1957-1959 and shown in the exhibition. In addition to the technical precision of wood engraving, they reveal a rethinking of tradition from a new perspective.“
Prof. Dr. Axinia Dzhurova
ll. BIOGRAPHY
Zlatka Dubova was born on 5 November 1927 in Pazardzhik.
In 1953 she graduated from the Academy of Fine Arts in Graphic Arts under prof. She graduated from the Academy of Fine Arts in 1953.
She works in various genres - graphics, drawing, watercolor, painting, illustration.
She has performed as a scenographer in the plays "Under the Yoke" by Ivan Vazov and "Aesop" by Guilherme Figueiredo.
Her achievements in the techniques of woodcut/wood engraving and lithography are undisputed and internationally acclaimed. Preferred themes in Zlatka Dubova's work are childhood, motherhood, images from Bulgarian folklore heritage, history.
Zlatka Dubova has created hundreds of works for the covers and illustrations of Bulgarian and foreign literary works - classic and contemporary - for adults, children and fairy tales.
● Works by Zlatka Dubova are selected and participate in:
- in all the General Art Exhibitions (since 1953) of the Union of Bulgarian Artists in Sofia, as well as in some of the General Art Exhibitions such as "The Land and the People", Dobrich, etc.
- National Art Exhibitions of Illustration and Book Art, Sofia
- in international competitive periodical exhibitions - biennials and triennials of graphic art:
1969 - Ljubljana, Slovenia
1970 - Florence, Italy and Krakow, Poland
1971 - Sao Paolo, Brazil and Berlinareto
1972 - Biella, Italy and Frechen, Germany
1974 - awarded the title of Merited Artist
1981 - Awarded one of four equal prizes at the first International Biennial of Graphic Art` 1981, Varna
1985 - Winner of the Grand Prize at the Second International Biennial of Graphic Art `1983, Varna,
in which 248 artists - 146 Bulgarian and 106 foreign - from 28 countries competed with 900 works from
3 continents - Europe, Asia and America.
● Zlatka Dubova participated in the representative exhibitions of Bulgarian graphic art in the world, organized by SBH from 1978 to 1989 in:
- Washington, USA;
- Moscow, Russia;
- Bari, Siena and Bologna, Italy;
- Havana, Cuba
- Miskolc, Hungary
- Lisbon; Portugal
- Lima, Peru
- Basel, Cologne and Munich, Germany
- Algeria
- Mexico, etc.
● Works by Zlatka Dubova participate in representative exhibitions "The Best of the International Biennial of Printmaking, Varna" (80 works by Bulgarian and foreign printmakers), organized by INTERART, Sofia:
1995 - in the Regional Art Gallery, Dobrich - works from the 8th Biennial, Varna 1995
1996 - at the Alexander Gallery, Sofia - works from the 8th Biennial, Varna`1995
1997 - in the Exhibition Hall of the Russian Cultural and Information Centre, Sofia, ul. "Shipka" 34 - works from the 9th Biennial, Varna`1997
● Works by Zlatka Dubova are included in Representative Exhibitions of Bulgarian Fine Art, organized by INTERAT, Sofia:
1992 and 1993 - Spain
1993 and 1994 - Austria
1995 - France
1995, 1996, 1999 - Germany
1995 - USA
1996 - Israel
1997 and 1998 - Russia
1996 and 1997 - Norway
1997- Argentina
1997 and 1998 - Jordan
1998 - Dubai
1997 and 1998 - Turkey
Zlatka Dubova's works - part of INTERART's exhibitions have been evaluated by:
1987 - Symposium "Contemporary Bulgarian Graphic Art", organized in Amman, Jordan by the Royal Foundation for Art
1998 - used as an example of achievements in hand printmaking techniques at the Hermitage Seminar, St. Petersburg for art historians from regional state galleries in Russia, held in Saratov.
● Zlatka Dubova is one of the 20 artists selected to create new original graphic works for the Contemporary Bulgarian Graphic Art Series of 20 works for collectors (organized and funded by INTERART in 1993-1996).
For the series Zlatka Dubova created the work "Cradle", woodcut, 47х37, 1994.
"Cradle", woodcut, 47х37, 1994 – fragment
One of the collections of 20 works was bought by the largest and most prestigious private museum of graphic art in Europe - Museum Ludwig, Cologne, the second - for the Art Dialogue Foundation - France.
Most are in private collections - in Bulgaria, Austria, Germany, Spain, Israel, Jordan, Norway, Russia, Argentina, USA, Turkey, France and other countries.
Zlatka Dubova died on 10 May 1995 (aged 69).
● Exhibitions in memory of Zlatka Dubova:
2005 - Exhibition of Zlatka Dubova and Hristo Neykov in one of the salons of Shipka 6 - from the collection of their collector Domenico Russi, at his suggestion (100 graphic works and oil paintings)
2007 - Exhibition of Zlatka Dubova in Gallery "Bulgari"
|
|
2014 - "Cracked Earth" - Exhibition of works by Hristo Neykov and Zlatka Dubova - from the Collection of Domenico Russi, (who owns 4000 of their works), presented at the Graffit Gallery - Varna.
(08.08. - 08.09.2014)
2018 - Zlatka Dubova's work is part of the Exhibition "One Hundred Masterpieces from the Fund of the International Biennial of Printmaking, Varna" (of 50 Bulgarian and 50 foreign printmakers), presented during the Bulgarian Presidency of the EU Commission:
- In the Art Gallery, Varna (January 2018),
- Regional Art Gallery, Veliko Tarnovo (March 2018)
- The Gallery of the Ministry of Culture (May 2018)
- 2018 - 2020 - Zlatka Dubova's works participate in the exhibition "The Golden Pages of Bulgarian Illustration - Beshkov and his Students", opened in January 2020 at the Art Gallery, Svishtov, which was previously exhibited for almost 2 years in 16 regional art galleries in Bulgaria
- Zlatka Dubova's works are also on display in the collections of the National Gallery of Art, the Sofia Gallery, the Stanislav Dospevsky Regional Gallery, Pazardzhik, whose exhibition includes 28 works, as well as in regional and municipal state galleries in Bulgaria.
■ Works by Zlatka Dubova in foreign state museums of fine art:
- A.S. Pushkin Museum in Moscow
- Dresden Art Gallery
- The gallery in Banska Bistritsa
- Gallery in São Paulo, etc.
lll. WORKS
PRINTMAKING, MONOTYPE, DRAWING, WATERCOLOUR, OILS
LITOGRAPHIES - from the “Heads” Cycle
|
|
|
|
|
|
|
|
Из Цикъла Света Петка, литография | Алжир, литография, 1958 |
|
|
Литография от Цикъла Майчинство | |
|
● WOODCUT
| |
| |
Из Цикъла Света Петка, 1958 | |
| |
Творба от Цикъла Кукери, 1966 | |
| |
Базилика, дърворез,1969 | |
| |
Възпоменание, дърворез, 1981 | |
| |
Плашило, дърворез, 1984 | |
| |
Бабини приказки, дърворез, 1987 | |
| |
На брега, дърворез, 1984 | |
Морски дневник, дърворез, 1984 | |
| |
Бабини приказки, дърворез, 1987 | |
| |
Творби от Цикъла Монети, 1970 | Детайл от творба Монети, 1973 |
●MONOTYPE
| |
Гора, монотипия, 1961 | |
| |
| |
Мъжки портрет, монотипия, 1960 |
|
| |
В полето, рисунка, въглен, 1956 - детайл | |
| |
Рисунка, въглен, 1960 | |
Света Петка, рисунка, туш, 1957 |
● OIL
|
Джамията в Света Петка, масло, 1958 |
|
Къщи, масло, 1958 |
|
lV . ZLATKA DUBOVA - ILLUSTRATOR - BIBLIOGRAPHY
|
|
| |
1953 | Село Цветна светна : Поема за юноши Босев, Асен Иванов Вид на материала - книга Издание - 2. прераб. изд Издателство и производство - София : Нар. младеж, 1953 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID – 1079549924
|
| |
|
|
| |
1954 | Изворче на жива вода : Нар. приказки, разговорки, скороговорки, нар.залъгалки, гатанки, пословици и др. Симеонов, Трайко Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Нар. младеж, [1954] Език - български ISBN - COBISS.BG-ID – 1077970916
Второ издание
|
| |
|
|
| |
1957 | Големият огън Нинов, Николай Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Народна младеж, 1967 Език - български ISBN –
|
| |
|
|
| |
„1958 | Мехмед Синап : Историята на един бунт : Повест Стоянов, Людмил ; Александров, Васил Вид на материала - книга Издание - осн. прераб. изд Издателство и производство - София : ДВИ, 1958 Език - български ISBN – COBISS.BG-ID – 1074151652
|
| |
|
|
| |
|
|
| |
1958 | Раздолчани : Повест Григоров, Крум Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Нар. младеж, 1958 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1076738788 |
| |
|
|
| |
1960 | Вечните огньове : Разказ Славински, Петър ; Славински, Петър Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Нар. младеж, 1960 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1073521636 |
| |
|
|
| |
1959 | Отливът : [Роман] Кисьов, Димо Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. писател, 1959 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1083544804 |
| |
|
|
| |
1961 | Вълни, чайки и деца : Стихотворения : За деца от предучилищна възраст Милева, Леда Вид на материала - книга Издателство и производство - Варна : Държ. изд., 1961 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1071719908 |
| |
|
|
| |
1961 | Мехмед Синап : Историята на един бунт : Повест Стоянов, Лйдмил ; Александров, Васил Вид на материала - книга Издание - [2. изд.] Издателство и производство - София : Бълг. писател, 1961 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID – 1074151908 |
| |
|
|
| |
1961 | Преданният приятел : Приказки Уайлд, Оскар Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Нар. младеж, 1961 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID – 1068416996
|
| |
1961 | Балкан ечи : Стихотворения за начална училищна възраст Савов, Ненчо Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. писател, 1961 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1077679076
|
| |
1962 | Три писма : Малка поема Струмски, Георги Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Нар. младеж, 1962 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1074232548
|
| |
1962 | Трохи от трапезата : [Разкази] Младенчева, Людмила Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. писател, 1962 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1069784292
|
| |
1963 | Който в ранина се буди : Стихотворения за деца Русалиев, Владимир Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. писател, 1963 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1077550820
|
| |
1964 | Бърборана : Малки стихотворения Чуковски, Корней Иванович Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Нар. младеж, 1964 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID – 106781539 |
| |
1964 | Немирникът-вятър : Полска нар. приказка Добрев, Димитър Д. Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. художник, 1964 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1082457828
|
| |
1964 | Големанов Костов, Ст.Л. [Пиеса] Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. художник, 1964 Език - български ISBN -
|
| |
|
|
| |
1965 | Слънчева женитба : [Приказка] Карастоянова, Рени Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. худож., 1965 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID – 1083357156
|
| |
|
|
| |
1966 | Златина, златното момиче : Малки разкази [за деца] Галина, Лада Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. писател, 1966 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1076172260
|
| |
1966 | Горделивото хвърчило : [Приказка] Северина, Ина Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. художник, 1966 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1077848804
|
| |
1966 | Дъщерята на голямата бригада : [Приказка] Кръстев, Димитър Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. худож., 1966 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1084150244
|
| |
1966 | Галка и Валка : Украинска приказка Вълева, Лилия Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. художник, 1966 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID – 1076024548
|
| |
|
|
| |
1967 | Юрка и слънцето : [Приказка] Филипова, Ваня Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. художник, 1967 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID – 1068618212 |
| |
|
|
| |
1969 | Калин и майсторите : Малка повест Галина, Лада Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Нар. младеж, 1969 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1076172516 |
| |
|
|
| |
1969 | Нарисуваното петленце : [Приказка] Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. художник, 1969 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1071834596 |
| |
|
|
| |
1969 | Вълшебникът : Разказ [за деца] Струмски, Георги Вид на материала - книга Издателство и производство - София : СБП : М-во на нар. просв., 1969 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1074229732 |
| |
|
|
| |
1969 | Мома Тентелина и вълкът : Бълг. приказка Томалевски, Георги Хр. Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. художник, 1969 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID – 1100725988
|
| |
|
|
| |
1969 | Утринно облаче : Стихотворения : За средна училищна възраст Недялков, Марко Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Нар. младеж, 1969 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1070203364 |
| |
|
|
| |
1970 | Двете борчета : [Разкази за деца] Александрова, Радка Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. художник, 1970 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID – 1085932260
|
| |
|
|
| |
1970 | Тодорини очи : Легенди и предания [за юноши] Загорска, Зора Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Държ. воен. изд., 1970 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID – 1091095268
|
| |
1971 | Ледени терлички : [Разказ за деца] Александрова, Радка Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. художник, 1971 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID – 1085933540
|
| |
|
|
| |
1971 | Нарисованный петушок : [Приказка] Къдрева, Кина Христова Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Болг. художник, 1971 Език - руски ISBN - COBISS.BG-ID – 1094851300
|
| |
1973 | Серия с кораби : [Разказ за деца] Галина, Лада Вид на материала - книга Издателство и производство - [София : сп. Славейче], 1973 Език - български ISBN –
|
| |
1975 | Пролетна въртележка : [Стихотворения] : За нач. уч. възраст Струмски, Георги Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. художник, 1975 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID – 1100167140
|
| |
1975 | Орехчето : [Приказка] : За предучилищна възраст Александрова, Радка Вид на материала - книга Издание - 2. изд Издателство и производство - София : Бълг. художник, 1975 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID – 1085934308
|
| |
1976 | Математика : За II кл. на ЕСПУ Радев, Ради М. ... Вид на материала - книга Издание - 2. прераб. изд. Издателство и производство - София : Нар. просв., 1976 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1240705252 |
| |
|
|
| |
1976 | Математика : Для II кл. единной средней политехн. школы Радев, Ради М. ... Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Нар. просв., 1976 Език - руски ISBN - COBISS.BG-ID - 1240699108 |
| |
|
|
| |
1977 | Математика : За I кл. на ЕСПУ Шопова, Димитричка Н. ... Вид на материала - книга Издание - 2. изд. Издателство и производство - София : Нар. просв., 1977 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1240703204 |
| |
|
|
| |
1977 | Момченце с очи на синигерче : [Разкази за деца] Авгарски, Георги Иванов Вид на материала - книга Издателство и производство - София : сп. Славейче, 1977 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID – 1085736164
|
| |
|
|
| |
1978 | Математика : За II кл. на ЕСПУ Радев, Ради М. ... Вид на материала - книга Издание - 2. прераб. изд. Издателство и производство - София : Нар. просв., 1978 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1240705508 |
| |
|
|
| |
1978 | Радостни очи : Сб. приказки, разкази и стихотворения : За нач. училищна възраст Русафов, Георги ... Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. художник, 1978 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID – 1098022116
|
| |
|
|
| |
1979 | Математика : За I кл. на ЕСПУ Ганчев, Иван ... Вид на материала - книга Издание - 2. изд. Издателство и производство - София : Нар. просв., 1979 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1240703716 |
| |
|
|
| |
1979 | Математика : Для II кл. единой средней политехн. школы Радев, Ради М. ... Вид на материала - книга Издание - 2. изд. Издателство и производство - София : Нар. просв., 1979 Език - руски ISBN - COBISS.BG-ID - 1240699620 |
| |
|
|
| |
1980 | Математика : За I кл. на ЕСПУ Радев, Ради М. ... Вид на материала - книга Издание - 3. изд. Издателство и производство - София : Нар. просв., 1980 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID - 1240703972 | ||
|
| ||
1982 | Детска гусла : Стихотворения : За нач. училищна възраст Величков, Константин Вид на материала - книга Издателство и производство - София : Бълг. художник, 1982 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID – 1088040164
| ||
|
| ||
1982 | Орехчето : [Приказка] : За предучилищна възраст Александрова, Радка Вид на материала - книга Издание - 2. изд. Издателство и производство - София : Бълг. художник, 1975 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID – 1085934308
| ||
|
|
|
|
1969 | Графика [Изобразителен материал] Дъбова, Златка Иванова, 1927-1997 Съставител и автор на текста Симеон Венов Вид на материала - книга Издателство и производство - [София] : Бълг. художник, 1969 Език - български ISBN - COBISS.BG-ID – 1083033572
|
|
|
2014 | Напукана земя : изложба, Христо Нейков, Златка Дъбова, 8 август - 8 септември 2014, Варна, [от колекцията на Доменико Русси] Напукана земя. Изложба (Варна ; 2014); Русси, Доменико. Колекция (Пазарджик) Вид на материала - книга ; възрастни, нехудожествена литература Издателство и производство - Варна : Арт Галерия Графит, 2014 Език - български ISBN - 978-954-928-836-0 COBISS.BG-ID – 1278736100
|
|
|
2017 | Златка Дъбова = Zlatka Dabova Дъбова, Златка Иванова, 1927-1997 [АЛБУМ] : Представена от Аксиния Джурова Вид на материала – книга; нехудожествена литература Издателство и производство - [София] : Нац. дарителски фонд "13 века България", 2017 Език - български, английски ISBN - 978-954-8718-35-6 COBISS.BG-ID – 1280467172
|
About ZLATKA DUBOVA
Apart from the government of Dimitar Popov (22 December 1990 - 8 November 1991), under which the Collegium of the Ministry of Culture was composed of Prof. Dimo Dimov, Prof. Dr. Ivan Marazov, Prof. Dr. Ivaylo Znepolski, etc. and under the government of Jean Videnov, when Ivan Marazov was the Minister of Culture (25 January 1995 - 13 January 1997)
Such as the privatisation of the cinema chain buildings and the 120 electrified and water-supplied venues - all in the center of the regional towns, where the Bulgarian State Circus troupes toured, performed open-air concerts, etc.
Such as the insane order of the SDS Party, as a result of which Minister Elka Konstantinova, liquidated the TSO "Bulgarian Circus", ignoring the arguments of the few experts left by her in the Ministry, that in addition to glory for Bulgaria, brings significant foreign exchange earnings; The consequences - an entire genre was liquidated and today Bulgaria has only one private circus troupe that is able to carry out a full-fledged multi-genre performance at a professional level - the Academic Circus "Balkansky".
A lithographic plate weighs 50-70 cm - depending on the size the artist needs. In the case of medium sized works, (which are considered to be those printed on ½ sheet; at the usual size of graphic paper, on cotton backing - 56x76 cm). For competitive printmaking forums, full-sheet works are usually entered, giving the artist the opportunity for a richer work.
In order to print a one-color lithograph, the plate makes its way - from the table on which it is laid for the artist to paint, to the press, and from there to the sink to remove the lithographic ink (with pumice stone and lots of water). These distances are covered with the help of a wheeled cart, but the lithographic plate is lifted and carried 7 times. That is - for one colour, the artist and the umdrucker have lifted between 350 and 500 kilos, depending on the size of the conceived work. Meaning that a four-color lithograph "weighs" about 1.3 tons, and a large format about 2 tons.
The illustrator and graphic artist Ivan Kenarov once said on this occasion: 'If you are without an umdrucker and you have already printed 3 colours yourself after - a week of work you are already dripping - Ivan Kenarov used to say - the fourth colour you 'cabinet it'. You say to yourself - it's not on the whole plate - a small color detail in the upper left corner - an accent. The next day you look at the drying sheets and say to yourself, almost with pride: I made 20 prints by myself, completely identical, without any marriage and waste of paper and inks! Not bad work anyway. And forget about it - you've finished it. But you only think you've forgotten it, and the cursed 4th color emerges reproachfully before your eyes, unfinished work haunts you and - there is no salvation."
Explaining why graphic artists rarely call their work anything other than - work.
Georgi Minev - Johe, long-time umdruker of lithographic works in the Graphic Bases of the Union of Bulgarian Artists in Sofia (in the Base on ul. McGahan, and in the period 1992-1997 - in the Graphic Base of "Elemag", bl. 307)
Kristana Stoeva (1941-2004) - 35 times national champion (for 11 years) - in all cross-country and alpine disciplines: cross-country, relay, downhill, slalom, giant slalom, combination. As a student at the National Sports Academy, she was a national champion in the 800 m flat run, a master of sports in handball and a major competitor of the Academy's handball team and the National Handball Team.
One of the slopes in the winter resort of Pamporovo and a cross-country skiing competition are named after her.
Tsvetan Nachev - about him - in the 1st issue of 2015 the “ArtDialogue” Magazine - https://artdialog-bg.com
Zlatka Dubova. [Graphic]. Introduction by Simeon Venoff. Bulgarian Artist,1969. 68 p.
▪ The quoted assessments of prof. Svetlin Rusev and prof. Axinia Dzhurova are from their publications in the “Kultura” Newspaper (October 1999 and June 2007).