АКАДЕМИИ ПО ИЗКУСТВАТА - 2021, Брой 3

С Ректора проф. д-р Сава Димитров за новата специалност в Национална музикална академия “Професор Панчо Владигеров”

https://static.bnr.bg/gallery/df/medium/df5515555df7723784844f9dd849adfb.png

 

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ Тази година НМА „Проф. Панчо Владигеров“ отбелязва своята 100 годишнина. Най-старото висше училище в България за ​​ подготовка на ​​ професионални музиканти е основано на 21 юли 1921 година ​​ с Указ 145 на Цар Борис lll. От 2006 година с решение на 40-тото Народното събрание на Република България името е - Национална музикална академия „Професор Панчо Владигеров“. ​​ 

 

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ 

Проф. Сава Димитров: Наш дълг е да отбележим достойно вековния юбилей |  Вестник "ДУМА"

 ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ проф. д-р Сава Димитров

 

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ На проф. д-р Сава Димитров се падна честта да организира честванията на юбилея на Академията. Ректор от септември 2020 година, проф. д-р Сава Димитров е трето поколение музиканти, завършили учебното заведение и отдали таланта си на педагози за възпитанието на поколения професионалисти по кларнет. ​​ 

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ Респектиращо е, че останаха в Родината си, за да отдадат на Академията всичките си умения на преподаватели.

​​ 

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ image

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ Три поколения музиканти

 

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ През ХХl век не е достатъчно да си само добър професионалист, добър педагог, изисква се да си добър организатор, управленец и мениджър. Тези качества проф. Сава Димитров е унаследил от дядо си, баща си и майка си - Маргарита Димитрова - възпитаник на Академията, Арт директор на Фондация "Аполония", създадена от проф. Димо Димов през 1991 г.

 

​​ http://www.jivotatdnes.bg/uploads/news/12127/1180x557margarita-apolonia.jpg

 ​​​​ Маргарита Димитрова  ​​​​ 

 

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ Амбициозна програма с над 80 събития – концерти, спектакли, научни конференции през 2021 години привличат вниманието на музикалната общественост към юбилея на Академията. В инициативите участват студенти, докторанти и преподаватели от всички катедри на НМА.

 

 ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ На 22 май 2021 г. бе тържественото откриване на поредицата от събития, посветени на юбилея с концерт в Зала ​​ „България“, ​​ на който публиката стана на крака, възхитена от професионалното майсторство на възпитаниците на Академията и с Фотоизложбата „Музикалната памет ​​ на ​​ България – слава и традиции“.

 ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ Тържеството бе удостоено ​​ с присъствието на:

 ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ • Президента на България генерал Румен Радев, който връчи плакет "Св. Св. Кирил и Методий

Музикалното образование е доказана емблема на страната ни със своето ниво, каза президентът Радев по повод 100-годишнината на НМА

Президентът Румен Радев, проф. Минеков и проф. д-р Димитров

 

 ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ • Министърът на културата проф. Велислав Минеков връчи отличието „Златен век“ и печата ​​ „Симеон Велики“

 ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ https://static.dir.bg/uploads/images/2021/05/24/2202983/orig.jpg?_=1621850804

Министърът ​​ на културата проф. Велислав ​​ Минеков и проф. Сава Димитров

 

 ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ • Председателят на Съюза на българските музикални и танцови дейци Станислав Почекански връчи отличие на Съюза.

 ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ 

ИВАН ВЪРБАНОВ, ЖУРНАЛИСТ :: СТАНИСЛАВ ПОЧЕКАНСКИ: "ЩЕ ЗАЩИТИМ НАШИТЕ  ЧЛЕНОВЕ ОТ КАМЕРНА ОПЕРА БЛАГОЕВГРАД!"

 ​​ ​​ ​​​​ Станислав Почекански

 ​​ ​​​​ • На премиерата на операта „Любовен елексир“ на Доницети в Държавния музикален и балетен център“, копродукция с Държавния театър, Стара Загора, присъства чл.-кор. проф. д.х.н. Николай Денков, Министър на образованието.

 

https://www.gov.bg/images/upload/153/768/nikolay-denkov-1400-x-1750.jpg

проф. д.х.н. Николай Денков

 ​​ ​​​​ • Валидираха се пощенска марка и сребърна монета, посветени на 100-годишнината на Академията.

 

A group of men in suits

Description automatically generated

 ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ Изключително силно впечатление направи срещата на ректорите – проф. Димо Димов, проф. Георги Костов, проф. д-р Димитър Момчилов, проф. д-р ​​ Димитър Цанев с проф. д-р Сава Димитров, който ги награди за техния ​​ принос към Академията с юбилейната марка и сребърна ​​ монета.

 ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ Въпрос: Проф. Сава Димитров, чия е идеята за разкриване ​​ на нова специалност в областта на танцовото изкуство в Академията?

 ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ Проф. Сава Димитров: Идеята е моя. Когато бях декан на ​​ Инструменталния ​​ отдел, предложих и въведохме обучение по народни инструменти. От тогава смятам, че в Академията би трябвало, освен балетна педагогика, да има още една танцова специалност, свързана с българския фолклор. Основание за това е, че от самото създаване на средното професионално образование в областта на хореграфията – има две специалности – класически танц (1951) и български танци (1956).  ​​ ​​​​ 

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ В Националното училище за танцово изкуство са работили велики майстори на българския танцов фолклор като Маргарита Дикова, Кирил Харалампиев, Кирил Дженев, Иван Тодоров, Димитър Димитров, създали ансамбли и шедьоври, разнесли славата на българския танц и изпълнителско изкуство в цял свят. А днес в тези ​​ ансамбли работят техните ученици и учениците на техните ученици.

 

Ръководителят на ансамбъл „Чинари“ ни посвещава в тайната на народния танц  - inews.bg

 

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ Като имаме предвид, че ​​ много български композитори са писали балети, използвайки елементи на българския музикален фолклор, тези две изкуства са взаимосвързани. Достатъчно е да посочим само следните примери – Нестинарка“ на Марин Големинов, ​​ „Легенда ​​ за езерото“ на Панчо Владигеров, ​​ „Мадарският конник“ на ​​ Димитър Сагаев, „Козият рог“ на Красимир Кюркчийски. Авторите на хореографията, изучавали българския танцов фолклор, са реализирали хореграфските си разработки, стилизирайки го. ​​ 

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ Знаете, че да стартира една специалност, съгласно нормативната база, трябва да има утвърден учебен план и да бъдат привлечени нови преподаватели.

 ​​ ​​​​ ​​ Въпрос: Бихте ли представили ​​ утвърдения ​​ учебен план на новата специалност?

 ​​ ​​ ​​​​ Проф. Сава Димитров: Новата специалност "Фолклорна хореография" за Бакалавър - в редовна и задочна форма е част от Катедра „Музикално-сценично изкуство“. Срокът на обучение за придобиване на степен „бакалавър” е 4 годишен – чрез 240 кредита, по 60 за всяка учебна година.

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ По решение на катедра „Музикално-сценично изкуство” на студента може да бъдат присъдени допълнително до 10 кредита по време на следването им - за ярки и престижни изяви – концерти или за награди от национални и международни конкурси.

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ Въпрос: Бихте ли споделили какви дисциплини ще се изучават.

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ Проф. Сава Димитров: Задължителните дисциплини са:

• Композиция на Българския фолклорен танц

• Педагогика на Българския фолклорен танц

• Обработка на Български танцов фолклор

• Български фолклорни традиции и обичаи

• Теория и описание на Българските фолклорни танци

• Екзерсис за Български фолклорни танци

• Исторически танци

• Характерни танци

•Теория на музикални елементи

• Детска психология ​​ 

•Музикален анализ

• Педагогика

• Педагогическа практика
• Спорт – У-шу, ОФП

 ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ Въпрос: А избираемите дисциплини?

 ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ Проф. Сава Димитров: Избираемите ​​ са:

• История на музиката

• История на изкуството

• История на българската фолклорна хореография

• Основи на режисурата

• Стилознание

• Музикална драматургия
• Сценични фолклорни танцови образци

​​ • Етика
• Музикотерапия

• Философия на музиката
• Обучение по танци за деца

• Модерни техники
• История на българския балет

• Музикална и танцова естетика

• Учебен музикален театър

 ​​​​  ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ 

​​ Въпрос: Какви ​​ са факултативните дисциплини?

​​ Проф. Сава Димитров: Цифрова обработка на звук и видео и Чужд език.

 

Въпрос: Как ​​ се дипломират завършващите тази специалност?

Проф. Сава Димитров: С държавен изпит – теоретичен и практически.

 

Въпрос: Каква професионална реализация и приложение биха имали успешно дипломиралите се от тази специалност на Академията?

Проф. Сава Димитров: Дипломантите с образователно квалификационната степен „бакалавър“ за хореограф - педагог, могат да работят в:

​​ • Училища по изкуствата с профил танц и училища с хореографски паралелки

• Читалища и културни домове, в които да ръководи танцови състави, фолклорни танцови ансамбли, клубове за български народни танци

• Висши училища със специалност хореография, в случай, че ​​ няма изрично изискване да притежават магистърска степен

• Детски градини с допълнителна ​​ образователна дейност (ДОТ) танци, народни и характерни танци

 

Въпрос: Кои преподаватели привличате за ​​ изпълнение на тази амбициозна учебна програма?

Проф. Сава Димитров: Само двама нови, тъй като Академията разполага с всички останали.

C:\Users\18022020\Downloads\135785157_10164981261315122_2672034384975112069_n.jpg

Асен Павлов е завършил Националното училище по танцово изкуство, след ​​ което се ​​ дипломира ​​ в Академията за музикално ​​ и танцово ​​ изкуство, Пловдив. ​​ 

Асен Павлов - директор на „Чинари“: Фолклорът е златното яйце,което не осъзнаваме, че имаме!

 ​​ ​​​​ Той е хореограф, продуцент и режисьор на Ансамбъл „Чинари“.

Но е и с достатъчен опит като преподавател в Националното ​​ училище за танцово изкуство. Награждаван е многократно за творческата си дейност от Министерство на ​​ културата, ​​ Съюза на музикални и танцови дейци и др.

 ​​ ​​ ​​​​ Вторият преподавател е Петя ​​ Александрова, завършила Националното училище по танцово изкуство, дипломант от първия випуск на Академията за музикално и танцово ​​ изкуство, Пловдив. Тя е сред основателите на Ансамбъл „Тракия“, чийто родоначалник е проф. Кирил Дженев, създател и на първото висше образование в областта на българския танцов фолклор. Петя Александрова има дългогодишен педагогически опит като преподавател в Националното училище по танцово изкуство.

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ Въпрос: Проф. Димитров, откъде са Вашите познания в областта на танцовото изкуство?

 ​​ ​​​​ Проф. Сава Димитров: Като ученик в Националното музикално училище „Любомир Пипков“ всички ученици от училищата по изкуствата общувахме. Посещавахме заедно концерти и изложби. Никой от нас не се капсулираше в собствената си специалност. ​​ Познанията ми и интереса ​​ ми към останалите жанрове дължа на семейството си, което ми е заложило и жажда за познания.

 ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ Да пожелаем - на добър час на новата ​​ специалност.

 

●●●

MUSIC AND PERFORMING ARTS

 

With The Rector Prof. Dr. Sava Dimitrov for the new specialisation at the National Academy of Music "Professor Pancho Vladigerov".

Interview was conducted by Dr. Natalia Tsoneva.

 

https://static.bnr.bg/gallery/df/medium/df5515555df7723784844f9dd849adfb.png

NMA "Prof. Pancho Vladigerov"

 

 

This year, NMA "Prof. Pancho Vladigerov" celebrates its 100th anniversary. The academy is the oldest higher school in Bulgaria for the preparation of professional musicians which was founded on 21 July, 1921 by Decree 145 of Tsar Boris lll. Since 2006 by decision of the 40th National Assembly of the Republic of Bulgaria the name became - National Academy of Music "Professor Pancho Vladigerov". ​​ 

 

 

 

 

 

Проф. Сава Димитров: Наш дълг е да отбележим достойно вековния юбилей |  Вестник "ДУМА"

 

Prof. Dr. Sava Dimitrov

 

Prof Sava Dimitrov tenure of rectorship started from September 2020. It was his honour to organize the celebrations of the Academy. His. Prof Sava Dimitrov is a third generation of musicians who have graduated from the educational establishment and have given their talent to educators for the upbringing of generations of clarinet professionals. ​​ 

Against all likelihood of migrating to greener pastures overseas the family choose rather to stay in their country of birth and shared with the Academy all their skills as teachers (a rarity these days).

image

Three generations of musicians

 

In the XXI century it not enough to be just a good professional, a good educator, it is required to be a good organizer, manager and leader. These qualities Prof. Dr. Sava Dimitrov inherited from his grandfather, father and mother - Margarita Dimitrova - graduate of the Academy, Art Director of the Apollonia Foundation, established by Prof. Dr. Dimo Dimov in 1991.

 

 

 

 

 

 

http://www.jivotatdnes.bg/uploads/news/12127/1180x557margarita-apolonia.jpg

 

Margarita Dimitrova

 

An ambitious program with over 80 events – concerts, performances, scientific conferences in 2021 attracted the attention of the music society to the anniversary of the Academy. The performances included students, PhD students, lecturers from all departments of the NMA.

 ​​​​ 

The grand opening took place on 22 May 2021 with a series of events dedicated to the anniversary which took place at The Bulgarian Hall, where the audience gave a standing ovation, delighted by the professional mastery of the graduates of the Academy. At the event there was also a photo exhibition under the title ​​ "The Musical Memory of Bulgaria – Glory and Traditions".

 ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ The celebration was honoured with the presence of:

 ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ • The President of Bulgaria General Rumen Radev, who presented the plaque "St. Constantin and Elena" St. St. Cyril and Methodii"

 

 

 

 

Музикалното образование е доказана емблема на страната ни със своето ниво, каза президентът Радев по повод 100-годишнината на НМА

President Rumen Radev, Prof. Dr Minekov and Prof. Dr. Dimitrov MD

 ​​ ​​​​ 

• The Minister of Culture Prof. Velislav Minekov presented the award "Golden Century" and the stamp ​​ "Simeon the Great"

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ 

 

 

 

 

https://static.dir.bg/uploads/images/2021/05/24/2202983/orig.jpg?_=1621850804

 

 

 

The Minister of Culture Prof. Dr. Velislav Minekov and Prof. Dr. Sava Dimitrov

 ​​ ​​ ​​ ​​​​ 

 

ИВАН ВЪРБАНОВ, ЖУРНАЛИСТ :: СТАНИСЛАВ ПОЧЕКАНСКИ: "ЩЕ ЗАЩИТИМ НАШИТЕ  ЧЛЕНОВЕ ОТ КАМЕРНА ОПЕРА БЛАГОЕВГРАД!"

Stanislav Pochekamski

 

 

 

The President of the Union of Bulgarian Music and Dance Artists Stanislav Pocheckanski presented the Union Award.

 ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ 

 

 

 

 

https://www.gov.bg/images/upload/153/768/nikolay-denkov-1400-x-1750.jpg

 

Prof. Nikolay Denkov, Minister of Education was a guest of honour at the premiere of Domizetti’s opera "The Elixir of Love", at the State Music and Ballet Center", co-production with the State Theatre, Stara Zagora.

 

A postage stamp and a silver coin dedicated to the 100th anniversary of the Academy were validated.

 

 

 

 

 

A group of men in suits

Description automatically generated

 

The meeting of the rectors – Prof. Dr. Dimo Dimov, Prof. Dr. Georgi Kostov, Prof. Dr.Dimitar Momchilov, Prof. Dr. Dimitar Tsanev, Prof. Dr. Sava Dimitrov.

Prof. Dr. Sava Dimitrov awarded the distinguished rectors for their contributions to the Academy with the jubilee stamp and silver coin.

 

Dr. N. Tsoneva: Prof. Dimitrov, whose idea is to open a new specialisation in the field of dance art at the Academy?

Prof. S. Dimitrov: It's my idea. When I was the Dean of the Instrumental Department, I proposed and introduced training in folk instruments. Since then, I believe that in addition to ballet pedagogy, there should be another dance specialisation related to Bulgarian folklore. The reason for this is that since the establishment of secondary professional education in the field of choreography – there have been two specialisations– classical dance (1951) and Bulgarian dances (1956). ​​ The great masters of Bulgarian folk Margarita Dikova, Kiril Haralampiev, Kiril Dzhenev, Ivan Todorov, Dimitar Dimitrov worked at ​​ National School of Dance Art .They created ensembles and masterpieces that brought the glory of Bulgarian dance and performing arts all over the world. And today in these ensembles their students and the students of their students are caring on with this unique knowledge.

Ръководителят на ансамбъл „Чинари“ ни посвещава в тайната на народния танц  - inews.bg

 

Whereas many Bulgarian composers have written ballets using elements of Bulgarian musical folklore, these two arts are interconnected. Singly enough to point out only the following examples – "Nestinarka" by Marin Golyanov, "Legend of the Lake" by Pancho Vladigerov, "Madara Horseman" by Dimitar Sagaev, "Goat Horn" by Krasimir Kurkčiyski. The authors of the choreography, who have studied Bulgarian dance folklore, have realized their unique styled choreographic works.  ​​​​ 

It is a well-known fact ​​ that to start a specialization, according to the law, the legal basis must have an established curriculum and attract new lecturers.

Dr. N. Tsoneva: "Would you present the approved curriculum of the new specialty?"

Prof. S. Dimitrov: The new specialization "Folklore Choreography" for bachelor’s degree - in contact and distant learning is part of the Department of Music and Performing Arts. The term of training for acquiring a bachelor's degree is 4 years – through 240 credits, 60 for each school year.

At the decision of the Department of Music and Performing Arts, up to 10 additional credits can be awarded to the student during their studies – for bright and prestigious performances – concerts or for awards from national and international competitions.

 

Dr. N. Tsoneva : "Can you share what disciplines will be studied.

Prof. S. Dimitrov: The mandatory disciplines are:

Composition of the Bulgarian folk dance

Pedagogy of Bulgarian Folk Dance

" Refinement of Bulgarian dance folklore ";

​​ "Bulgarian folklore traditions and customs";

"Theory and description of Bulgarian folklore dances";

"Bulgarian folk dance class";

"Historical dances";

"Character dances";

"Theory of musical elements";

"Child Psychology";

"Musical analysis';

"Pedagogy";

"Pedagogical practice";

"Sport – U-Shu, OFP"

 

Dr N. Tsoneva : "What about electable disciplines?"

Prof. S. Dimitrov: The electable are:

"History of music";

"Art History";

​​ "History of Bulgarian folklore choreography";

"Basics of Directing";

"Stylistics";

"Musical Dramaturgy";

"Stage folk dance samples";

"Ethics";

"Musicotherapy";

"Philosophy of Music";

"Dance training for children";

"Modern techniques";

"History of the Bulgarian Ballet";

"Musical and dance aesthetic";

​​ "Introduction to Musical Theatre"

 

Dr. N. Tsoneva : "What are the optional disciplines?"

Prof. S. Dimitrov: "Digital processing of sound and video" and "Foreign language"

 

Dr. N. Tsoneva : "How do graduates of this specialisation graduate?"

Prof. S. Dimitrov: With a state exam – Practical and Theoretical.

 

Dr. N. Tsoneva : "What professional realization and application would graduates from this specialisation of the Academy have?"

 

Prof. S. Dimitrov: Graduates with bachelor's degree for choreographer - educator can work in:

• Arts schools with dance profile and schools with choreographic classes;

• Community centres and cultural homes in which to lead dance groups, folk dance groups and ensembles, clubs for Bulgarian folk dances

• Higher schools with a choreography degree in case there is no explicit requirement to hold a master's degree

• Kinder gardens with additional educational dance activity, folk and character dances

 

C:\Users\18022020\Downloads\135785157_10164981261315122_2672034384975112069_n.jpg

Asen Pavlov

 

Асен Павлов - директор на „Чинари“: Фолклорът е златното яйце,което не осъзнаваме, че имаме!

Dr. N. Tsoneva: "Which lecturers are you attracting to implement this ambitious curriculum?"

Prof. S. Dimitrov: Only two new ones, as the Academy has all the others. Asen Pavlov graduated from the National School of Dance Art and then graduated from the Academy of Music and Dance Arts, Plovdiv. ​​ He is a choreographer, producer and director of the Cinari Ensemble. But he also has enough experience as a lecturer at the National School of Dance Arts. He has been awarded numerous times for his creative work by the Ministry of Culture, the Union of Musical and Dance Artists, etc.

The second lecturer is Petya Alexandrova, graduate of the National School of Dance Art, as well as a graduate from the first class of the Academy of Music and Dance Art, Plovdiv. She was among the founders of the Trakia Ensemble, whose ancestor was Prof. Dr. Kiril Dzhenev, creator of the first higher education in the field of Bulgarian dance folklore. Petya Alexandrova has many years of pedagogical experience as a teacher at the National School of Dance Art.

Dr. N. Tsoneva: Prof. Dr. Dimitrov, where your knowledge of dance art from come from?

Prof. S. Dimitrov: As a student at the National Music School "Lyubomir Pipkov" all students from the arts schools communicated. We attended concerts and exhibitions together. None of us encapsulated ourselves in our own specialty. ​​ My knowledge and interest in other genres I owe to my family, which has also put me on a thirst for knowledge.

 

Let's wish, good luck to the new specialisation!

 

1313 общо 1 за днес