До Управителния и Контролния съвет на Съюза на архитектите в България във връзка с
действията по разрушаване Паметника на Съветската армия
До членовете на Управителния съвет на САБ
До членовете на Конкролния съвет на САБ
Вх.№ 241 / 15.12.2023 г.
ВЪВ ВРЪЗКА С ДЕЙСТВИЯТА ПО РАЗРУШАВАНЕТО НА
ПАМЕТНИКА НА СЪВЕТСКАТА АРМИЯ В СОФИЯ
Уважаеми колеги,
Паметникът на Съветската армия в София притежава всички характеристики на недвижима културна ценност, според международно приетите критерии, и следва отношението към него да бъда като към недвижима културна ценност.
Той има безспорна историко-документална стойност. Той олицетворява едно от (най-важните и трагични) най-трагичните и важни събития на ХХ век в световната и в националната история – разгрома на хитлерофашизма с решаващата роля на съветската армия, в състава на която участват десетки народности, в това число и български военни формирования.
Той е запазен в автентичния си вид, което го прави ярък и убедителен документ на обществените нагласи и оценка за ролята на Съветската армия във войната.
Паметникът има безспорна историко-културна ценност като цялостно, многопланово и убедително представяне и на естетическите схващания от онзи период, реализирани тук чрез изявите на забележителна творческа общност – архитекти и художници, въпреки, че днес (което е естествено) не споделяме тези естетически възгледи.
Поради което той има високи художествени достойнства, т.е. паметникът е и художествена ценност, въпреки, че е израз на вече отминали творчески подходи. Той е тематично богат архитектурно-скулптурен ансамбъл, сложно разгърнат в пространството, съдържащ разнообразни пластически изкази – със силно присъствие и в цялостния образ на центъра на София. Паметникът се вписва органично в парковата си среда, в композицията на източната ос на центъра – бул. „Цар Освободител”. Той е мястото, откъдето централната част на София общува най-пълноценно със силуета на планината Витоша.
Паметникът е социално активен и продължава да е активен фактор в живота на града, включително и чрез различни, устойчиви десетилетия ритуали. Безспорно е, че той има и символично значение за голяма част от българското общество. Всъщност именно тази ясно изразена образно – символична социална роля, а не нещо друго, е политическата причина определени политически, отчасти – и обществени кръгове да се стремят към разрушаването на паметника.
Поради всичко това, паметникът е част от нашата култура и от нашата история, и затова трябва да се разглежда като недвижима културна ценност с национално, а с международно значение. Защото и в европейската и световна практика трудно ще намерим съпоставими по размах и цялостност архитектурно-скулптурни ансамбли.
И това е факт, независимо от това – каква форма на юридическа защита има той в момента.
Въпреки всичко, в момента е в ход неизяснено откъм законовата му страна и неясно като бъдещи последствия разрушаване на паметника. Това е действие с ясни политически цели – преднамерено изостряне конфронтацията и разделението в обществото, което само по себе си е израз на политическо късогледство. То поставя под съмнение наличието на професионалните, международно приети критерии в отношението на държавата към обектите на културното ни наследство. Нека напомня, че най-мрачните страници в световната история са свързани със и се илюстрират именно чрез нихилистичното отношение към наследството, най-често продиктувано именно от идеологически и културни промени, пораждащи желание да се унищожават свидетелствата на миналото.
Като имам предвид всичко това, изразявам своето негативно отношение и възмущение от продължаващата акция по обезобразяване и премахване на паметника.
Наред с това, считам, че от управниците, стимулиращи и организиращи тези действия, трябва да се изиска незабавен отговор на редица въпроси, свързани със законосъобразността на предприетите от тях действия, а именно:
• Чия е експертизата и кой е органът, преценили че паметникът не представлява ценност и трябва да бъде разрушен; има ли юридическа стойност, особено към днешна дата, цитираното решение на СОС от 1991 и 1993 г.
• Има ли изготвен, от кого е изготвено и от кого е прието по надлежния ред, експертно становище за обявеното „екстремно” състояние на паметника?
• Кой е изготвил, с кои органи е съгласуван и коя институция (орган) е одобрила т. нар. „план за организация на строителните дейности по разрушаването”? Какви специални части съдържа: Има ли, например, одобрени план за безопасност и здраве, план за утилизиране на отпадъците? Спазено ли е изискването на обекта да има информационни табели? Кой орган с какъв акт/документ е определил началото и края на строителните работи по разрушаването?
• Какво е заложено като краен резултат от разрушаването? Разрушаване без да останат никакви следи е невъзможно, следователно какъв ще бъде ефектът от едно повече или по-малко частично разрушаване? Какво ще се случи не само на върха на постамента, но и на цялата територия на ансамбъла?
• Къде и как ще се съхраняват и евентуално реставрират нарязаните парчета? Как е осигурено те да не бъдат откраднати или претопени ? Кой и как ще контролира процеса по реставрацията и „сглобяването” на скулптурите? Какво ще се случи със скалния материал, който също струва пари? Къде ще бъдат повторени скулптурите ?
• Каква е предвидената обща стойност по разрушаването, реставрацията на елементите на паметника и стойността на тяхното повторно експониране? В чий бюджет са заложени тези средства? Кой е органът, одобрил този разход в бюджет?
Всички тези въпроси нямат все още ясни, публични отговори. Затова, освен и неприемлива от гледна точка на културата, акцията по разрушаването на паметника, е и с неясна и недоказана публично законосъобразност.
Уважаеми колеги,
Считам, че УС на САБ е длъжен да даде своята оценка на действията по разрушаване на Паметника на съветската армия най-малко по три причини: Първо, касае се за съдбата на крупен, с несъмнена културна ценност архитектурно-скулптурен ансамбъл и с важна обществена роля, което не трябва да ни оставя безразлични; Второ – действията по разрушаването на паметника предизвикват огромен обществен интерес и спорове и ние, ако искаме да защитим своето място в обществото, трябва да заявим публично своето професионално мнение; Трето, законосъобразността на предприеманите действия трябва да бъде публично показана и защитена.
14.12.2023 г. арх.Тодор Булев